RESMİ: Virtus Bologna, Lundberg’i Kaptı (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘in yeni ekiplerinden Virtus Bologna guard rotasyonuna önemli bir takviye yaptı.

İtalya Lega Basket Serie A‘nın finalisti, yaptığı açıklamayla geçen sezon NBA’de Phoenix Suns forması giyen Gabriel Iffe Lundberg ile 2 yıllık toplam 3 milyon euro değerinde bir kontrat imzalandığını duyurdu. Bildiğiniz üzere Danimarklı guard ile başta temsilcimiz Fenerbahçe olmak üzere, Monaco ve Panathinaikos gibi başka Euroleague takımları da ilgilenmişti.

1.93 metre boyunda olan 27 yaşındaki Danimarkalı combo guard sezona CSKA’da başlamış ve Euroleague’de çıktığı 24 maçta ortalama 21.5 dakika sahada kalırken 9.1 sayı, %33.8 3sayı, 2.4 ribaund, 2.0 asist istatistikleriyle katkı vermişti. NBA sahnesinde ise sadece 4 maçta ortalama 11.0 dakika süre alabilmiş, 3.3 sayı, 1.8 ribaund, 2.8 asist ile katkı verebilmişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Lundberg için rahatlıkla komple bir skorer diyebiliriz. Atletizmi, çabuk ilk adımı ve güçlü fiziği ile çok iyi bir delici olduğu gibi aynı zamanda şut tehditi yüksek bir guard. İkili oyunlarda gerek dribbling üstünden bulduğu şutlar gerekse ters tarafta kanatta aldığı paslar sonrası gönderdiği ceza üçlükleri ile skor katkısı verebilen bir isim. Ayrıca perdelerden çıkarak bulduğu yakala at pozisyonlarında da hiç fena işler çıkarmadı bu sezon, kariyerinin ilk bölümünde eksik olan ama yüksek potansiyele sahip olduğu bilinen dış şutlarını net bir silah haline getirmiş oldu. Bununla beraber ikili oyunlardaki pasör özelliklerini de geliştirdi ve saha görüşünü artan tecrübesi ve pozisyon bilgisi ile birleştirip artık oyunu daha iyi okuyabiliyor, asiste dönüşen servisler yapabiliyor. Yarı saha hücumlarında birebirler ile rahat skor üretebilen, bu kadar çok silahı bulunan Lundberg açık sahada ise tam bir canavar. Tempo yükseldiğinde takım onunla beraber koşmaya başladığında gerek tam sahayı geçerek kendi bitirdiği pozisyonlarla gerekse kanatlardan yaptığı koşularda aldığı pasları atletik özelliklerinin de yardımıyla yüksek yüzdeli bitirmesiyle tempo basketbolunda aranan skorerlerden biri. Hücumdaki bu önemli artılarının yanı sıra artık savunmada da iyi noktalara gelmiş bir isim Lundberg. Pozisyonuna göre güçlü fiziği artı atletik özelliklerinin faydalarını savunmada da sahaya yansıtmasıyla 1, 2 hatta 3 numaraları bile savunabilen bir isme dönüşmüş durumda.

Gelelim geliştirmesi gereken yönlerine… Hücumda penetresine güvenen bir guard ama bunun aksine şut istikrarı iyi durumda değil. Ceza atışlarında beklentilerin altında bir yüzdeye sahip olmasının yanı sıra dribbling üstü 3 sayı tehditi de çok sınırlı. Ritmini bulamadığı günlerde yay gerisinden vasat bir isim. Bununla beraber orta mesafe şut ya da floater silahları da pek tercih ettiği opsiyonlar arasında değil. Ayrıca pozisyonları sol eliyle bitirme hatta soluna dribbling konusunda da kendisini geliştirmesi gerekiyor. Her ne kadar gücüyle ve atletizmiyle savunmaları sağına doğru da istediği zaman geçebiliyor olsa da sol tarafının zayıf olması tahmin edilebilirliğini arttırıyor.

Koç Scariolo’nun guard rotasyonunda Teodosic, Pajola, Belinelli ve Hackett var, Mannion’un kiralanması bekleniyor. Elbette Pajola daha çok Serie A’da süre alacak bir oyuncu olacaktır. Ayrıca Teodosic ve Belinelli’nin kaliteleri tartışılmaz ama yaşlarının da ilerlemesiyle beraber fiziksel oyundan, atletizmden ve savunmadan epey uzaklaşmış durumdalar. Delicilik, enerji ve temas basketbolu anlamında onları çok iyi şekilde tamamlayacaktır Lundberg ki CSKA’da hücum organizasyona da ne kadar iyi katkı verdiğini görmüştük.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.