İDDİA: Kızıl Yıldız, Napier ile İlgileniyor (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden biri olan Adriyatik Ligi şampiyonu Kızıl Yıldız kadrosunu NBA patentli bir oyun kurucu ile güçlendirmek istiyor.

Totalbasket’de yer alan habere göre geçtiğimiz sezon Zenit‘de forma giyen Shabbaz Napier ile ilgileniyorlar.

1.85 metre boyunda olan 31 yaşındaki tecrübeli guard, geçen sezon transfer olduğu Zenit’de önce sakatlıklar sonra da Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle çıkan krizle beraber Euroleague sahnesinde forma giyememişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Napier, organizasyon becerisi, pasör özellikleri ve lider karakteri ile bilinen saf bir oyun kurucu. Kariyeri boyunca özel anları seven, zorlu rakiplere karşı aynı seviyeye çıkarak onlara cevap verebilen bir oyuncuydu. Korkusuz, özgüveni yüksek bir lider. Hücumda 3 sayı tehditinin bulunması, bununla beraber yüksek seviyedkei top tekniği ve sürati ile beraber potaya atak edebilmesi onu çok yönlü bir silah yapıyor. Ayrıca birebirlerde ayağını geriye çekerek bulduğu orta mesafe şutlarla da çok etkili, perde çıkışlarından gelerek bulduğu yakala at şutlarında da yüksek yüzdeye sahip. Pasör özellilklerini de düşündüğümüzde ikili oyunlarda ve birebirlerde üçlü tehdite sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Açık sahada etkinliği bir kademe artıyor ve hızlı hücumlarda çok iyi bir bitirici. Diğer taraftan savunmada da topa baskı yapmayı iyi bilen, çabuk elleri ile top çalma konusunda da başarılı bir guard.

Gelelim eksilerine. Zaman zaman topu elinde fazla tutuyor, bu da takımın hücum ritmini aşağı çekiyor. NBA’de onu en çok zorlayan konulardan biri ortalama altı bir atletizme sahip olması ve fiziksel dezavanjlarıydı, bu nedenle savunmada özellikle epey sıkıntı yaşadı. Evet iyi bir şutör ama istikrarlı değil, bu da hücum performansının soru işaretleri barındırmasına neden oluyor. Yanlış şut seçimleri, pozisyonları gereksiz zorlamaları gibi mental olarak çözemediği sorunlar var halen. Potaya gitmeyi çok seven bir oyuncu olmasına rağmen teması yeteri kadar alıp çizgiye de aynı oranda gidemiyor, bu avantajını kullanamıyor tam olarak.

Napier, NBA seviyesinde bile ne kadar iyi bir hücum silahı olduğunu göstermişti zaten. Yukarıda belirttiğim ince ayarlar dışında sorun yaşamadı ki Euroleague sahnesinde onu birebirde NBA kadar zorlayacak atlet guardlar da olmayacak genelde. Ayrıca savunma tarafında atletizm ve fiziksel dezavanajları nedeniyle NBA sahnesinde yaşadığı sıkıntıları yine Euroleague sahnesinde yaşamayacağını, buradaki defolarının da minimum olacağını tahmin ediyorum. NBA’de orta ve orta alı takımlarda alternatif guard olarak iyi işlere imza atan bir oyuncunun Euroleague’de başarılı olmaması sürpriz olur. Onun için en büyük soru işareti 2021’in Eylül ayından bu yana basketboldan uzak kalması. Zenit’de Euroleague sahnesine çıkamadı, bakalım Kızıl Yıldız onu transfer ederse bu sahnede neler yapacak…

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.