Güncel Haberler

RESMİ: Panathinaikos, Papapetrou’ya Teşekkür Etti (Yeni adresi: Partizan)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Panathianikos, transferin en aktif takımlarından biri ve Yoncalar’dan önemli bir ayrılık haberi geldi.

Yunanistan Ligi finalisti tarafından açıklamayla takım kaptanı Ioannis Papapetrou ile yolların ayrıldığı duyuruldu.

Avrupa’da çeşitli kaynakların doğruladığı habere göre Adriyatik Ligi finalisti, bir diğer Euroleague ekibi Partizan, kontratındaki 400 bin euroluk serbest kalma maddesini aktife etti ve onunla yıllık toplam 1.7 milyon euro değerinde bir kontrat imzalayacaklar. Basında çıkan haberlerde iki Euroleague temsilcimizin de onla ilgilendiği belirtilmiş ama sonrasında taraflardan resmi olmasa da ilginin doğru olmadığı duyurulmuştu.

2.03 metre boyunda olan 28 yaşındaki Yunan forvet, geçtiğimiz sezon Euroleague’de 23 maçta ortalama 29.5 dakika süre alırken 12.0 sayı, %25.2 3sayı, 3.2 ribaund, 2.5 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Bir önceki sezon ile beraber kaptanlık görevi verilen ve artık Panathinaikos’un sembol oyuncularından biri haline gelen Yunan forvet artık iyice olgunlaştı. Zaman zaman liderlik özellikleri sorgunlansa da soğukkanlılığı ve her zaman takımı düşünen oyun tarzıyla alkışları topladı, takım olarak istediklerini alamamış olsalar da bireysel anlamda kesinlikle iyi bir sınav verdi. Onu Euroleague’in en iyi forvetlerden biri yapan temel özellikleri çok yönlülüğü, savaşçı kimliği ve ribaundlara verdiği katkı. Hem 3 numarada hem de kısa beşlerde 4 numara görev alabilen Papapetrou dış şutunu da geliştirmesiyle beraber hücumda her silaha sahip bir oyuncu oldu ki artık dribbling üstünden bile önemli bir 3 sayı tehditine sahip. Zaten güçlü fiziği artı patlayıcılığı sayesinde potaya iyi giden ve dengeli bitiren bir isimdi ama artık toplu üretimi daha fazla, orta mesafeden de iyi bir yüzdeye sahip olduğu gibi alçak postta pozisyonuna göre yakaladığı ters eşleşmeleri geriye çekilerek bulduğu yüksek yüzdeli şutlarla bitirebiliyor. Yarı saha hücumlarında topsuz dip katlarında da ustalaşmış durumda, savunmayı iyi okuyup dip çizgiye yaptığı paralel katlarla aldığı pasları sayıya çeviren bir isim. Evet belki hiç bir silahı onu yıldız yapacak seviyede değil ama bu kadar çok şeyi ortalamanın üstünde yapması da onu özel bir yere getirmiş durumda açıkçası. Savaşçı kimliği, fiziksel temastan kaçınmaması, atletizmi ve pozisyon bilgisi sayesinde tartışmasız çok iyi bir ribaundçu aynı zamanda. Savunmada ise güçlü fiziği ve atletizmi yine onun en büyük silahları, 2, 3, 4 numaraları pozisyonların hepsini savunabiliyor, bu da adam değişme savunmalarında ters eşlemeye izin vermemesini sağlıyor takımının.

Onun hakkında aslında eksi diyebileceğimiz çok fazla konu yok aslında. Ama hücumda toplu oyunlarda biraz daha pasör özelliklerini geliştirmesi gerektiğini belirtmek lazım. Diğer taraftan hücumda liderlik etmesi gereken pozisyonlarda zaman zaman geri planda kalabiliyor, sorumluluk almaktan kaçtığı anlar, oyundan düştüğü anlar azalsa da halen var. Özellikle üretim konusunda taşın altına daha fazla elini sokması onu daha farklı noktalara getirecektir. Ve tabi 3 sayı yüzdesi halen beklentilerin altında, maç ve maç olduğu gibi aynı maçın içinde de istikrar sorunu yaşayabiliyor.

Koç Obradovic kanat rotasyonuna Nunnally gibi etkili bir şutörü ekledikten sonra şimdi de fizikli, gerektiğinde sırtı dönük de hücum edecek ve savunmada da birden fazla pozisyonu savunabilecek özel bir oyuncuyu kadrosuna katıyor. Sırp koçun ondan Fenerbahçe döneminde Kalinic’den yaptığı gibi çok iyi faydalanacağını düşünüyorum. Panathinaikos’da bireysel anlamda iyi işlere imza atsa da bir türlü istediği takım başarılarını yakalayamayan Papapetrou için de gelişimi açısından doğru bir hamle oalcaktır.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.

Hakkında Fersu Yahyabeyoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. 7 yaşında Çukurova alt yapısında tanıştığım basketbol, ilerleyen yaşlarda bende bir tutku haline geldi. Yerel liglerde 11 yıl boyunca lisanslı basketbol oynadıktan sonra üniversite yıllarımda da amatör olarak oyuncu gözlemciliği yapmaya başladım. Sonrasında Türkiye'nin önde gelen basketbol portallarında köşe yazarlığı yaparak yola devam ettim ve çeşitli yerli artı ulusal tv/radyo kanallarında yorumculuk yapmaya devam ediyorum.

Mutlaka bakın

Koç Mateo, Panathinaikos ile Oynayacakları Final Maçı Öncesi Konuştu

Berlin’de düzenlenen Turkish Airlines Euroleague Final Four organizasyonu final maçında Real Madrid, Uber Arena’da koç Ataman yönetimindeki Panathinaikos ile karşılaşacak. …