İDDİA: Konyaspor, Hırvat Kanat Oyuncusu Badzim ile Anlaştı (Analiz)

ING Basketbol Süper Ligi‘nin yeni ekiplerinden Beysu Konyaspor, kadrosunu Hırvat bir kanat oyuncusu ile güçlendirdi.

Basketfaul’de yer alan habere göre geçen sezon Szolnoki takımında forma giyen Roko Badzim ile yeni sezon için anlaşma sağladılar.

1.97 metre boyunda olan 25 yaşındaki Hırvat kanat oyuncusu, geçtiğimiz sezon Macaristan’da 36 maçta ortalmaa 27.9 dakika süre alırken 13.3 sayı, %36.6 3sayı, 3.4 ribaund, 3.1 asist ve Europe Cup’da ise 6 maçta ortalama 29.3 dakika sahada kalırken 13.3 sayı, %34.0 3sayı, 3.5 ribaund, 2.5 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Hırvatistan’ın altyapı milli takımları ile Dünya Şampiyonaları’nda bir gümüş, bir de bronz kazanan kadrolarında yer alan Badzim, daha sonra Hırvatistan A Milli Takımı’nda da oynadı. Gelin onu biraz daha yakından tanıyalım.

Öncelikle artılarına bir göz atalım… Her iki kanat pozisyonunda da oynayabilen bir isim. Hücumda en önemli silahı tartışmasız dış şutlar. Gerek ceza üçlükleri gerekse perdelerden çıkarak bulduğu üçlüklerle takımına skor katkısı verebilen bir isim. Ayrıca üçlük mesafesinin hayli yukarıda olduğunu, NBA mesafesinden bile isabet bulabildiğini belirtelim. Bunun yanında ikili oyunlarda çok iyi bir organizatör, dribbling ile atak edip orta mesafeden dengeli floaterlar bulabildiği gibi hem devrilen uzunu hem de köşe şutörlerini beslemeyi biliyor, üçlü tehdite sahip. Pozisyonuna göre iyi bir ribaundçu olduğunu da söyleyebiliriz.

Gelelim eksilerine… Elbette ilk söyleyeceğim şey sizin de tahmin edeceğiniz üzere tecrübe olacak. Szolnoki ile Macaristan Ligi ve Europe Cup tecrübesi var ama iki arenada BSL seviyesinin altında kesinlikle. Dolayısıyla pişmesi için önünde uzun bir yol var. Bunun dışında çabukluk, atletizm ve patlayıcılık gibi artıları yok. Hücumda potaya gittiği pozisyonlarda doğru şut seçimleri ve yumuşak bilekleri sayesinde üretebiliyor, adamını tamamen ekarte edip potaya gidemiyor. Savunma tarafında da aynı eksiler nedeniyle çabuk ve patlayıcı guardlara karşı perimetrede zorlandığı gibi güçlü oyuncular da onu alçak postta yenebiliyor.

Konyaspor düşük bütçesi dahilinde risk alarak bu transferi gerçekleştiriyor. Evet Badzim potansiyelli bir oyuncu ve burada kendisini geliştirebilir ama BSL sahnesinde 5 ana yabancıdan biri olarak 3 numara pozisyonuna onu koyacakları için işleri zor olacak çünkü henüz ham ve tecrübesiz bir oyuncu, ayrıca fiziksel olarak da 3 numara için zayıf kalabileceğini düşünüyorum.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.