İDDİA: Baskonia, Ponitka ile İlgileniyor (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden İspanya Liga Endesa temsilcisi Cazoo Baskonia, kanat rotasonunu güçlendirmek istiyor.

BasketInside’da yer alan habere göre Zenit ile yollarını ayıran Mateusz Ponitka gündemlerindeki isim. Polonyalı yıldız ile Monaco ve Bayern de ilgileniyorlar.

1.98 metre boyunda olan 28 yaşındaki Polonyalı kanat oyuncusu geçtiğimiz sezon Euroleague’de 20 maçta ortalama 26.3 dakika süre alırken 4.7 sayı, 5.2 ribaund, 2.7 asist ve VTB’de ise 12 maçta ortalama 22.0 dakika süre alırken 5.3 sayı, 3.4 ribaund, 4.5 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Ponitka hakkındaki detaylı analizimi sizlerle daha önce BURADA paylaşmıştım.

Gelin bir de bu transfere Baskonia açısından bir göz atalım… İspanyol ekibi Marinkovic ile yolları ayırmak istiyor ve Giedraitis ile Fontecchio dışında 2-3 numarada görev alabilecek başka bir güvenilecek isim yok ellerinde . Dolayısıyla Ponitka gibi çok yönlü bir isme fazlasıyla ihtiyaçları var. Polonyalı yıldız koç Penarroya’nın pasa trafiğine ve yüksek tempoya dayalı sisteminde takıma hücumda organizasyonda yardımcı olabilecek, pasör özellikleri kuvvetli bir kanat oyuncusu. Giedraitis, Fontecchio ve Homm esgibi şutörler varken Ponitka’nın dış şutlardaki zaafları da fazla ön planda olmayacaktır. Aksine bu isimlerin daha fazla pozisyon bulmalarına, ceza atışlarında daha net pozisyonlar bulmalarını sağlayacak bir transfer olacağını söyleyebiliriz.

Koç Penarroya’nın pas trafiğine ve düzene dayalı sisteminde Ponitka fazla sorun yaşamadan uyum sağlayacaktır. Zenit’de olduğu gibi burada da oyun kuruculara organizasyonda yardım edeceği gibi ribaundlara sağlayacağı katkıyla da çok yönlü bir performans sergileyeceğini tahmin ediyorum.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.