RESMİ: Partizan, Obradovic’in Eski Öğrencisi Nunnally ile Anlaştı (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘in yeni takımlarından Adriyatik Ligi finalisti Partizan, kadrosunu tecrübeli bir şutör ile güçlendirdi.

Sırp ekibinden yapılan açıklamayla son olarak Maccabi Tel Aviv forması ile izlediğimiz, daha önce koç Obradovic ile beraber Fenerbahçe Beko’da çalışmış olan James Nunnally ile yeni sezon için kontrat imzalandığı duyuruldu.

2.01 metre boyunda olan 32 yaşındaki tecrübeli şutör geçen sezon Euroleague sahnesinde 32 maçta ortalama 28.9 dakika süre alırken 13.8 sayı, %40.7 3sayı, 3.9 ribaund, 2.6 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Nunnally’nin halen Euroleague sahnesinde aranan, istenen bir oyuncu olmasının temel nedeni şutör özellikleri. Topu yüksekten çıkardığı çabuk tetiklediği bir şut mekaniğine sahip. Bu da onu özelikle ceza atışlarında avantajlı bir konuma sokuyor, rotasyon gelmeden şutunu gönderebiliyor. Genelde kanatlardan ve diplerden yüksek yüzdeyle kullanıyor şutlarını. Bu arada tek dribbling üzerinden yana da ya da bir adım geriye çekilerek de kendisine pozisyon yaratabildiğini, bu şutlarda da başarılı olduğunu hatırlatalım. Hareketli pozisyonlarda ve dribbling üstü şutlarda ceza atışlarındaki kadar güven vermiyor, istikrarlı değil. Yine de perde sonrası dribblingini kesmemesi ve hücumun devamlılığını sağlaması artı buralarda pas dağıtımı yapabilmesi de önemli artıları. Potaya kadar gitmek istediği pozisyonlarda trafik içinde patlayıcılığı olmadığı için zorlandığı için net bir bitirici değil ama orta mesafeden floaterlarla da üretmeye başladı son dönemde. Ayrıca ters eşleşmeyi yakaladığında rakibine sırtına alabiliyor ama bu pozisyonlarda genelde boş şutörü bulup pasla beslemeyi tercih ediyor.

Onun için ortalama bir savunmacı diyebiliriz. Dizlerini kırarak küçülebilmesi ve yanal hareketliliğinin iyi olması nedeniyle 2 ve 3 numaralara karşı sorun yaşamıyor, hatta güçlü fiziğiyle avantaj sağlıyor genelde. Ama topsuz savunması ve adam takibi sorunlu, perdelere de kolay takılabiliyor ve burada fiziğinin dezavantajını yaşayabiliyor ki ayakları da yeteri kadar hızlı değil, perdeye takıldıktan sonra geri dönüp rakibine yetişemiyor. İkili oyun savunmasında uzunlar tepeye çıkınca rotasyonlarda uzun kollarını kullanarak pas açılarını kapatıp top çalmalarla takımına destek olabiliyor. Kalın ve sert kanat oyuncularına karşı alçak postta bile savaşabiliyor güçlü fiziği sayesinde. Fiziğine ve pozisyonuna rağmen ribaundlardaki performansı ise beklentilerin oldukça altında. Avrupa sahnesinde neredeyse 4 numara fiziğine sahip bir kanat oyuncusu olarak bu alanda vasat bir isim.

Maccabi’de skorer kimliğini yeniden bulan ve yine yay gerisinden %40 isabet oranını yakalayan Nunnally, koç Obradovic’in Fenerbahçe döneminde birlikte çalıştığı isimlerden biri. Dolayısıyla Partizan’da adaptasyon sorunu çekmeyeceğini düşünüyorum. Punter ile beraber yay gerisinden özel bir ikili olabileceklerini, ceza şutları ile olduğu kadar dribbling üstünden kendi skorunu yaratabilmesi ile de Partizan hücumlarına derinlik katacaktır.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.