İDDİA: Olympiakos, Bentil’i Gündemine Aldı (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘de Final Four oynayarak çıtayı yeniden eski günlerdeki gibi yükselten Yunanistan Ligi şampiyonu Olympiakos, forvet rotasyonuna tanıdık bir ismi eklemek istiyor.

Eurohoops’da yer alan habere göre geçen sezona temsilcimiz Bahçeşehir’de başlayan ve Olimpia Milano‘da tamamlayan Ben Bentil ile ilgileniyorlar.

Gana doğumlu Amerikalı 4 numara geçen sezon Euroleague’de 23 maçta ortalama 16.1 dakika süre alırken 5.6 sayı, 2.4 ribaund ve Serie A’da ise 29 maçta ortalama 18.3 dakika süre alırken 9.1 sayı, %34.6 3sayı, 4.3 ribaund, 1.1 asist ile katkı vermişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Bentil, atletik özellikleri ve güçlü fiziği ile ön plana çıkan bir forvet. Hücumda aşağı yukarı herşeyi yapabiliyor. Dış şut tehditi var ve bu anlamda oldukça güvenilir olduğunu söylemek lazım. İyi bir mekaniği var ve Bahçeşehir’deki perfomansını Milano’da da sürdürmesiyle beraber artık daha öz güvenli daha net bir şutöre dönüştüğünü gördük. Bu sayede 4 numarada bir çok ters eşlemeye neden olduğu gibi kısa beşlerde güçlü fiziği ve uzun kolları sayesinde pivot oynayıp bu bulduğu üçlüklerle rakip savunmaların sistemini tamamen bozabiliyor. Topu yere vurup potaya gidebilecek çabukluğa sahip ve alçak postta sırtı dönük silahları var, hem ayak oyunları ve dönüşler ile potaya yönelebiliyor, zıplayarak çengel atışlar bulabiliyor hem de geri çekilerek orta mesafeden şut isabetleri var.

Hücumda onun hakkında söylediğimiz bu artılara rağmen savunma için aynı şeyleri söylemek güç. Aslında Panathinaikos döneminde Euroleague seviyesindeki dakikalarının ve katkılarının sınırlı olmasının temel nedeni de bu. Öncelikle konsantrasyon ve devamlılık konusunda halen iyi bir seviyede değil, bu da savunmadaki agresiflik ve direnç gibi konularda beklenetilerin altında kalmasına neden oluyor. Aynı şekilde güçlü fiziğine, enerjisine, uzun kollarına ve atletik özelliklerine rağmen bu konsantrasyon ve devamlılık sorunları ribaundlarda da sıradan bir isim olmasına neden olmuş durumda, tabi şutuna çok güvenip potadan uzak kalmayı seçmesi de nedenlerden biri. Bir diğer eksisi de hücumda tek yönlü bir isim olması. Pasör özellikleri sınırlı, saha görüşü zayıf. Top tekniği de üst seviyede olmadığı için potaya gittiği pozisyonlarda genelde bitirmeye odaklı oluyor ve trafiğin içine girdiğin top kaybetme potansiyeli yüksek bir isim.

Olympiakos’un Jean-Charles ve Printezis’den boşalan 4 numara rotasyonunda dış şut tehditi bulunan ve gerektiğinde güçlü fiziği ile pota altında da savaşacak, geri adım atmayacak bir isme ihtiyacı var. Evet Bentil belki ribaundlar konusunda Milano’da beklentileri karşılayamadı Euroleague sahnesinde ama dış şutlar ve alçak post etkinliği konusunda hücumda çok faydalı olacak bir isim. Kadroya eklenecek bir diğer isim olan Peters’ın sürelerini dengelemek ve onu dinlendirmek için Bentil’in kullanılabileceğini düşünüyorum. Savunmaya biraz daha konsantre olup pasör özelliklerini geliştirebilirse Euroleague sahnesinde kalıcı olabilir.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.