İDDİA: Türk Telekom, Grant ile İlgileniyor (Analiz)

Önümüzdeki sezon ülkemizi 7DAYS EuroCup‘da temsil edecek olan ING Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Türk Telekom, kadrosunu NBA patentli bir guard ile güçlendirmek istiyor.

Koç Can’ı göreve getiren ve yeniden yapılanma sürecien giren Ankara ekibinin gündemindeki isim Yunanistan kaynaklı SuperBasket’e göre geçtiğimiz günlerde Olimpia Milano‘dan ayrılan Jerian Grant.

1.96 metre boyunda olan 29 yaşındaki Amerikalı guard, takıma geçen yaz katılmıştı ve geride bıraktığımız sezon Serie A sahnesinde 36 maçta ortalama 21.5 dakika sahada kalırken 7.4 sayı, %40.2 3sayı, 1.9 ribaund, 2.7 asist ve Euroleague’de ise 26 maçta ortalama 12.9 dakika süre alırken 2.8 sayı ile katkı vermişti.

Notre Dame çıkışlı olan Grant, 2015’de 1. tur 19. sıradan Wizards tarafından draft edilmiş ardından Knicks’e takaslanarak orada bir sezon sonrasında da Bulls’da 3 sezon, Magic’de 1 sezon ve Wizards’da kısa bir süre NBA macerası yaşamıştı. Sonrasında G-League’de boy gösteren Grant, Avrupa kariyerine ise 2020 Aralık ayında Promitheas’da başlamıştı. Zaten geçen yaz da Milano’ya gelmişti.

EDİTÖR YORUMU:

Her ne kadar bir çok hücum silahı olsa da öncelikle pası düşünen, servis yapmayı seven bir guard. Saha görüşü ve oyun kurucu becerileri yüksek, takımını iyi organize edebiliyor. Ayrıca kariyeri boyunca asist-top kaybı oranının da 2.8 olduğunu, gayet iyi bir seviyede olduğunu belirtelim. Özetle sahadaki opsiyonların neredeyse tamamını gören, tercihlerini verimli yapan bir guard ve ikili oyunların organizasyonu konusunda da başarılı olduğunu söylemek lazım. Gelelim işin skor üretimi tarafındaki silahlarına. Öncelikle iyi bir delici, sürati ve pozisyonuna göre güçlü fiziği ile boşluğu bulduğu anda potaya kadar gitmeyi seven bir guard, floarterlarını da geliştirdi, dolayısıyla dribbling üstü orta mesafe tehditi de hiç fena değil. Trafik içerisinde temas aldığı pozisyonlarda dahi her iki eliyle yüzdeli bitirişler yapabiliyor. Ayrıca üçlüklerde iyi bir ceza atıcısı. Bir diğer artısı da pozisyonuna göre uzun boyu ve güçlü fiziği ile gerektiğinde rakiplerini sırtına alarak alçak posttan da üretebilmesi. NBA patentli bir guard olarak açık alanda ve yüksek tempoda ne kadar etkili olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Artılarına değinirken son olarak en önemli özelliğini belirtmem gerekiyor ki o da liderlik özellikleri ve el yakan topları yüksek özgüvenli tereddütsüz bir şekilde kullanabilmesi, sorumluluk alabilmesi.

Gelelim eksilerine ve geliştirmesi gereken taraflara. Hücumda hakkında bir çok artı saydık ve bir çok silahı olduğunu, çok yönlü olduğunu belirttik. Ama bu alanların hiç birinde elit seviyede değil, dolayısıyla zaman zaman savunmalar tarafından tahmin edilebilir hameleri var. Ayrıca dribbling üstü şutları istikrarlı değil, özellikle yay gerisinden topla oynadıktan sonra gönderdiği şutlarda güven vermiyor. Her ne kadar tecrübeli bir oyuncu olarak çabuk öğrenip çabuk adapte oluyor olsa da halen Avrupa basketbolunu tam olarak kavrayabilmiş değil ve özellikle mental baskı altında kaldığı maçlarda iyi cevaplar veremeyebiliyor. Son olarak bir oyun kurucu olarak üst düzey fundemental becerileri olmadığını belirtmek lazım ki bu da onu izolasyon birebirlerinde iyi bir silah olmaktan uzaklaştırıyor.

29 yaşında olan ve NBA tecrübesi bulunan Grant için Milano’ya transferi öncesi şu yorumu yapmıştım; “Euroleague seviyesi için henüz erken demek elbette yanlış olur. Ama sadece Yunanistan Ligi’nde oynayıp, EuroCup ya da BCL’nin tozunu yutmadan direkt Eurolaegue sahnesine adım atınca zorlanacağını söylemek de yanlış olmaz. Dolayısıyla Milano adına biraz risk transferi olacak. Bir yıldız olmasını beklemiyorum ama çok yönlü oyunu ile takımına her alanda fayda sağlayabilecek bir guard.” Açıkçası benim beklentilerimi karşıladı ve Euroleague’de zorlandığını da gördük. Şimdi bir adım geri atıp EuroCup sahnesinde Telekom gibi yeniden yapılanan bir takıma liderlik etmesi, kendisini bulması ve piyasaya tekrar kanıtlaması onun kariyeri adına daha faydalı olacaktır ki Telekom’un da onun gibi tecrübeli bir lidere çok ihtiyacı var elbette.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.