İDDİA: Zalgiris, Gudaitis ile İlgileniyor (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘de ve kendi ligi LKL’de hayal kırıklığı yaratan Zalgiris Kaunas, gelecek sezona neredeyse tamamen yenilenmiş bir kadroyla girmeye hazırlanıyor.

Litvanya kaynaklı 15min sitesinin haberine göre hedeflerindeki isimlerden biri de milli uzun Arturas Gudaitis. Onu bu sezonun ilk kısmında Zenit forması ile izlemiştik. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra ise takımdan ayrılmış ve Napoli ile sezon anlaşmış, sezonu orada tamamlamıştı. Şuanda serbest oyuncu statüsünde.

2.08 metre boyunda olan 28 yaşındaki tecrübeli uzun, Zenit ile Euroleague sahnesinde 17 maçta ortalama 19.5 dakika süre alırken 6.7 sayı, 4.2 ribaund ve Napoli ile Serie A’da ise 7 maçta ortalama 18.6 dakika sahada kalırken 7.4 sayı, 5.3 ribaund istatistikleriyle katkı verebilmişti.

EDİTÖR YORUMU:

Koç Maksyvtis, takımdan ayrılması beklenen Lauvergne’in yerine daha savaşçı ve daha ribaundçu bir uzun ile yola devam etmek istiyor. Bu anlamda da Gudaitis hem savunmada hem de ribaundlarda aradığı isim diyebiliriz. İkili oyun savunmasında kısaların karşısında daha iyi durabilen bir uzun olan Litvanyalı, çember koruyuculuğu konusunda da iyi bir isim. Elbette işin hücum tarafında ise Lauvergne’in yerini dolduramaz, sınırlı bir uzun bu konuda. Ancak onun hakkındaki en büyük soru işareti sağlıklı kalıp kalamayacağı, kariyerinin son yıllarında en çok canını yakan, verimini düşüren bu oldu çünkü.

Profesyonel kariyerine başladığı takıma geri dönüyor olması ve ülkesinde oynuyor olması onun mental anlamda daha yüksek seviyelere çıkacağının bir göstergesi. Zalgiris büyük olasılıkla Cavanaugh’u da takımda tutacağı için hücum anlamında Gudaitis’in kısırlığını kapatabilirler. Zaten bu sezon problemleri çember savunma ve ribaundlardı genel olarak. Gudaitis bu iki soruna da çare olabilecek kaliteli bir uzun. Kariyerinin düşüşe geçtiği ama aslında bir uzun için en verimli yaşlarını geçirdiği bu dönemde ülkesine dönerek burada tekrar Euroleague sahnesinde boy göstermek onun için de iyi bir fırsat, güzel bir meydan okuma olacak. Koç Maksyvitis bu artıları kullanıp onu işlemeyi başarıp sağlıklı tutabilirse Zalgiris’e pota altında seviye atlatabilir.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.