İDDİA: Bologna’nın Gündeminde Polonara Var (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘in yeni takımlarından, 7DAYS EuroCup şampiyonu Virtus Bologna şimdiden gelecek sezonun yapılanması için çalışmalara başladı.

Shengelia’nın takımdan ayrılmasına kesin gözüyle bakılıyor ve bu nedenle de 4 numaraya Avrupalı bir yıldız takviyesi yapılmasını istiyor koç Scariolo. La Prealpina’nın haberine göre ise bu konuda en güçlü adaylardan biri de Achille Polonara.

İtalyan milli takımının da formasını giyen tecrübeli yıldız geçen yaz temsilcimiz Fenerbahçe Beko ile 2+1 yıllık bir kontrat imzalamıştı, yani gelecek sezon için de kapalı bir kontratı var, çıkış opsiyonu yok. Ancak koç değişikliğine kesin gözüyle bakılan Fenerbahçe Beko‘da göreve gelecek yeni ismin onun hakkındaki takdiri farklı olursa kontrattan çıkışması için kolaylık sağlanabilir.

2.02 metre boyunda olan 30 yaşındaki tecrübeli 4 numara bu sezon BSL’de 20 maçta ortalama 26.4 dakika süre alırken 10.0 sayı, %27.5 3sayı, 5.7 ribaund, 2.0 asist ve Euroleague’de ise 30 maçta ortalama 22.9 dakika sahada kalırken 7.3 sayı, %30.2 3sayı, 4.3 ribaund, 1.1 asist istatistikleriyle mücadele etmişti.

EDİTÖR YORUMU:

Solak İtalyan’ın öne çıkan en önemli özelliği atletizmi. Ayrıca enerjisi, agresif oyun tarzı ve potaya gidişlerde ortaya koyduğu patlayıcılık seviyesi de gerçekten dikkatlerden kaçmayacak noktalar. Bu özellikle onun hücumdaki artılarına katkı sağlasa da asıl skor gücünü dış şut tehditi ile yarattığını da belirtmek lazım. Fenerbahçe’de pek göremedik ama 5 numaraya çekildiği anlarda 3 sayılık atışlarla rakip uzunların canını sıkan, rakiplerin savunma yerleşimlerini tam anlamıyla bozan bir oyuncu, ikili oyunlar sonrası dışa açıldığı anlarda çok etkili. Diğer taraftan 4 numarada görev aldığında sola bastığı çabuk ilk adımı ve atletizmi sayesinde yüzü dönük hücumlarda rakiplerini geçebiliyor, potaya yönelebiliyor. Hücumdaki bir diğer artısı da yüksek tempoda, açık alanda çok iyi bir bitirici olması, bir uzun olmasına rağmen kanatlardan koşarak hızlı hücumu bitiren isim oluyor genelde, hatta savunma ribaundunu kendi aldığında direkt dribbling ile tam sahayı geçirip kendi bitirebiliyor da. Gelelim bir diğer önemli artısına, o da hücum ribaundları. Rakip pota altında bu sezon takımına bir çok kez ikinci şans sayıları kazandırdı, hem atletizmi ve savaşçı kimliği, fiziksel temastan kaçmaması hem de pozisyon bilgisi sayesinde bu alanda ligin en iyi isimlerinden biriydi bu sezon. Savunma tarafında da atletizmini, uzun kollarını ve pozisyonuna göre çabuk ayaklarını avantaja dönüştürüyor. Bu artılarıyla tepe ikili oyunlarında kısalar karşısında da sorun yaşamadan kalabiliyor, ona karşı kısalar ters eşleşme yaratamıyorlar. Blok tehditi de üst seviyede olan bir isim ki özellikle zayıf taraftan getirdiği yardımlarla rakiplerin hücumlarını bloklarıyla bozabiliyor, konsantrasyonu ve rotasyon bilgisi yüksek. Özetle enerjisi tıpkı hücum tarafında olduğu gibi burada da çok iyi, savaşan, her pozisyonun içinde kalmaya çalışan bir uzun.

Polonara adına geliştirmesi gereken yönlere bakacak olursak öncelikle top tekniğinin yetersiz olduğunu, potaya direkt penetrelerle gidebildiğini ve daha çok sol elini kullandığnı söyleyebilriz. Ayrıca penetrelerde orta mesafe tehditi de oldukça sınırlı. Diğer tarafta asist özelliği de beklentilerin altında, daha çok son bitirici olarak kullanılan, topsuz koşularda ya da potaya gidişlerde topu potaya göndermeyi seven, ekstra pası düşünme mentalitesine sahip olmayan bir uzun. Bu da onun toplu etkinliğini oldukça sınırlı kılıyor ve savunmaların onu analiz etmesini, önlem almasını kolaylaştırıyor. Diğer taraftan dış şut tehditi ceza atışlarında yüksek ama mekaniği ağır olduğu için rakipler bir kaç adım geriden bile gelerek onun şutunu bozabiliyor. Son olarak alçak postta sırtı dönük silahları olmadığını, Fenerbahçe’nin alışık olduğu Melli ve Barthel gibi isimlerin aksine daha çok yüzü dönük silahlarının ön plana çıktığını belirtelim.

Fenerbahçe’de koç Djordjevic onu pek verimli kullanamadı, Baskonia’daki performansını göremedik. Ama Bologna’da koç Scariolo’nun onun atletizmi, yüzü dönük silahları, dış şut tehditi ve özellikle hücum ribaundlarındaki katkısından faydalanacağını düşünüyorum. Evet boyalı alan savunmasında fiziksel olarak zorlanabiliyor ama yanında Vesely yerine daha güçlü, teması seven ve kalıbı ile çember altını koruyabilen bir isim olursa verimliliği de artacaktır. Tabi Fenerbahçe’de koç değişikliği olduğunda yeni yapılanmada da doğru kullanılırsa kesinlikle faydalı olacağını belirtmek lazım.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.