İDDİA: Maccabi’nin Gündemindeki İsimlerden Biri Thomas (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘de mücadele eden İsrail Winner Ligi şampiyonu Maccabi Tel Aviv, guard rotasyonuna takviye yapmak için arayışlarını sürdürüyor.

Özellikle skor potansiyeli yüksek bir isim arayan Maccabi’nin gündemindeki isimlerden biri de Basket News’un haberine göre Bilbao forması giyen Khyri Thomas. Bildiğiniz üzere Burgos forması giyen McGee ile de yakından ilgileniyorlar.

Sezon ortasında Goudelock’ın sakatlığı nedeniyle İspanyol ekibinin transfer ettiği 1.93 metre boyunda olan 25 yaşındaki NBA patentli guard, Endesa’da sadece 2 maça çıkarken 11 Aralık’da Baskonia karşısında 23 sayı üreterek dikkatleri üstüne çekmişti. Şuanda ise hafif bir sakatlığı var.

EDİTÖR YORUMU:

Thomas dış şutları ile ön plana çıkan skorer bir oyuncu ki bunu da Endesa’daki kısa kariyerinde gösterdi hemen. 2018 draftında 2. tur 38. sırada Sixers tarafından seçilmiş bir isim. Dolayısıyla potansiyeli yüksek bir isim. Sahanın her yerinden şut tehditi bulunan, sadece ceza atışlarında değil, dribbling üstü atışlarda da yüksek tehditi bulunan bir isim. Ayrıca potaya atak ettiği anlarda hareketli atışlarıyla da üretebiliyor. Güçlü fiziği ile alçak postta da ters eşleşmeleri yakaladımı affetmeyen bir isim Thomas. Bir guard için gayet iyi bir ribaundçu, her iki pota altında da takımına katkı sağlıyor. Hücumdaki artılarının yanı sıra atletik özellikleri, güçlü fiziği ve uzun kolları ile oyunun diğer alanında, savunmada da verimli bir isim. Enerjisi ve agresifliği yüksek.

Gelelim geliştirmesi gereken yönlere. Öncelikle şutuna fazla güveniyor ama inişleri çıkışları fazla. Ritmini kaybettiği anlarda bile ısrarla şutları denemeye devam etmesi, tercih hataları yapmasına ve verimliliğin düşmesine neden oluyor. Ayrıca şut mekaniğinin de ağır kaldığını görüyoruz zaman zaman, bu da savunmaların önlem almasını kolaylaştırıyor. Skorer bir guard için çizgiye fazla gidemediğini görüyoruz. Bunun nedenlerinden biri elit top tekniğine sahip olmaması, fundementalına güvenmediği için de potaya giderek yeteri kadar temas alamaması. Savunmada fiziksel uygunluk ve yetenek anlamında iyi seviyede olsa da zaman zaman konsantrasyon sorunu yaşıyor.

NBA seviyesi için 1 numara özellikleri yetersiz ve 2 numara için kısa kaldığı için tutunamamıştı ama Avrupa basketbolunda fiziksel özellikleri 2 numara için yeterli. Maccabi’nin kanatlarda Taylor ve Nunnally’den yeteri kadar fayda alamadığını düşündüğümüzde Thomas’ın fiziksel artıları, atletizmi ve dış şut tehditi ile faydalı olacağını söyleyebiliriz ki koç Sfairopoulos’un sisteminde elit bir savunmacıyla evrilecek fiziksel ve yetenek anlamında bir çok artısı mevcut. Yine de Euroleague denemesi için biraz erken olduğunu düşünüyorum. Endesa’da çok kısa bir tecrübesi var ve henüz herhangi bir Avrupa kupasında da boy göstermedi. Dolayısıyla Maccabi adına riskli ama potansiyeli yüksek bir hamle ve sezonun bu bölümü için de alınabilecek bir risk olduğunu söylemek lazım.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.