RESMİ: Merkezefendi’nin Yeni Guardı Polonya’dan (Analiz)

ING Basketbol Süper Ligi‘nin yeni ekiplerinden Yukatel Merkezefendi Belediyesi yeni guardını Polonya’da buldu.

Son olarak Stelmet Gora‘da forma giyen ve daha önce ülkemizde Petkim Spor forması ile de izlediğimiz Adam Smith ile gelecek sezon için anlaştıklarını duyurdular.

1992 doğumlu olan 1.85 metre boyundaki Birleşik Amerikalı combo guard, geçen sezona Yunan ekibi PAOK’da başlayıp 14 maçta 32.1 dakika süre alarak 16.1 sayı, 2.1 ribaund, 4.4 asist ile mücadele etmişti. Sonrasında ise VTB’de yer alan Polonya Stelmet Gora’ya transfer olmuş ve sadece 4 maçta ortalama 17.0 dakika süre alarak 11.5 sayı, 1.8 asist istatistikleir ile sezonu tamamlamıştı.

EDİTÖR YORUMU:

Smith, skorer özellikleri ön planda olan bir guard, doğuştan gelen artılara sahip. Skoru koklayan ve her fırsatta topla aktif olan bir oyuncu. Elbette hem dış şutları hem de orta mesafe şutları en büyük silahı. Çembere atak etmeyi seven, çabuk ve delici bir guard. Ama bu esnada rakip savunmaya göre dribblingi erken kesip dengeli şutlar çıkarmayı da biliyor. 1.85 boyunda olmasına rağmen potaya gittiğinde çembere uzayarak pozisyonları dengeli bitiriyor, temas alsa da kolay bozulmuyor. Tepe ikili oyunlarında organizatör olarak da başarılı diyebiliriz. Dribblingi kesmeden üçlü tehditi en iyi şekilde kullanmaya çalışıyor, gerek ceza şutörlerini gerekse devrilen uzunları besleyebiliyor.

Öncelikle 2 numaraya daha yakın bir guard olması ama fiziğinin yetersiz olması yanındaki diğer guardın onu tamamlayacak özellikler olmasını gerektiriyor. Fiziksel dezavantajları zaten pek sevmediği ve zayıf noktası olan savunmada başını daha da çok ağrıtıyor, temastan kaçınan bir oyuncu. Hücumdaki etkinliği kadar savunmadaki bu zaafı onun kariyeri boyunca üst düzey takımlarda oynamasına engel oldu zaten. Ayrıca hücumda pas yetenekleri ve saha görüşü iyi olsa da tek yönlü bir isim. Skorer bir oyuncu evet ama topla oynamayı da çok seviyor, topsuz pozisyonlardaki etkinliği sınırlı. Ribaundlar konusunda da vasat bir isim, takıma bu alanda fazla yardımcı olabildiğini söyleyemeyiz.

Merkezefendi’nin ligdeki ilk senesindeki temel amacı kalıcı olmak. Bu nedenle bütçe doğrultusunda zaman zaman riskli hamleler yapmak durumundalar. Smith de bu hamlelerden biri. Üstelik guard pozisyonuna zaten Lomazs gibi iyi bir skorer almışken Smith yerine saf bir oyun kurucu ile guard pozisyonunu tamamlamak daha doğru olacaktı. Ayrıca her iki ismin de savunmada fiziksel ve mental anlamda zaafları olduğunu düşünürsek bu sezon Merkezefendi’nin guard savunmasında sorunlar yaşayacağını söylemek için kain olmaya gerek yok.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.