RESMİ: Kazan’dan Jekiri Sürprizi (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘in yeni ekiplerinden biri olan Unics Kazan, sürpriz bir uzun transferine imza attı.

Son olarak TD Systems Baskonia forması ile izlediğimiz Tonye Jekiri ile 1 yıllık kontrat imzaladıklarını açıkladılar.

2.12 metre boyunda olan 27 yaşındaki Nijeryalı uzun, geçen sezon Endesa’da 34 maçta ortalama 18.9 dakika sahada kalırken 6.9 sayı, 4.9 ribaund, 1.5 asist ve Euroleague’de ise 30 maçta ortalama 18.7 dakika süre alırken 6.0 sayı, 4.9 ribaund, 1.9 asist istatistikleri ile katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Jekiri, son yıllarda sürekli Euroleague’e oyuncu veren Gaziantep’den çıkıp önce Asvel’de kendisini Euroleague sahnesinde kanıtlamış, sonrasında da Baskonia’ya transfer olarak artık play-off takımının uzunu olarak seviye atlamıştı. Koç Ivanovic’in sert savunma ve önce çemberi koruma odaklı sisteminde önemli roller oynadı, istatistiklere yansımasa da ne kadar önemli bir parça olduğunu gösterebilmişti.

Yüksek motoru ile açık alandaki etkinliği, atletik özellikleri, güçlü fiziği ve orta mesafe tehditinin olmasıyla beraber hücumda da aslında iyi kullanılabilirse, beslenirse çift haneli katkı alabileceğiniz bir pivot ki sırtı dönük silahları da var. Atletik özellikleri ve çabuk ayakları sayesinde ikili oyunlarda da yüksek yüzdeli bir bitirici. Ama Euroleague sahnesinde asıl değerli yapan artıları kuşkusuz işin savunma tarafında. Zamanlaması ve tecrübesi ile doğru orantılı artan pozisyon bilgisi ile atletik özellikleri birleşince çok iyi bir blokçuya dönüşüyor. Bununla beraber çabuk ayakları ve güçlü gövdesi sayesinde ikili oyun adam değişmelerinde kısaların karşısında kalabildiğ gibi penetrelerine temas ederek pozisyonlarını da bozmayı biliyor. Alçak postta da itilmesi zor bir uzun olduğunu belirtmek gerekli. Savunmada pek fazla eksisi yok diyebiliriz. Hücum tarafında ise dribbling yaptığında top kaybı potansiyelinin çok yükselmesi, pasör özelliklerinin vasat olması, ona pozisyon hazırlamazsanız skor katkısı alamıyor olmanız ve zaman zaman ribaundlardaki konsatrasyonunun düşmesi gibi eksilere sahip.

Artık Euroleague sahnesindeki 3. sezonuna girecek ve onun için tecrübeli bir uzun diyebiliriz rahatlıkla. Ayrıca bir çok uzunun kariyerinde en verimli olduğu 27-28 yaş dönemine girdi. 4 numarada Will Thomas ve Vorontsevich gibi şutör forvetlerle birlikte oynadığında saha yerleşimi, iç-dış dengesi adına doğru bir yapılanma kuracaklarını düşünüyorum. Ayrıca Canaan ve Brown gibi delici guardlar da ikili oyunlarda onu zamanında besleyebilirlerse çok faydalı olacaktır.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.