RESMİ: Merkezefendi’nin Yeni Pivotu İtalya’dan (Analiz)

ING Basketbol Süper Ligi‘nin yeni ekiplerinden Yukatel Merkezefendi Belediyesi, uzun transferini İtalya Lega Basket Serie A’dan yaptı.

Denizli ekibi, geçen sezon Trieste forması ile izlediğimiz pivot Devonte Upson‘ı kadrosuna kattığını duyurdu.

2.06 metre boyunda olan 28 yaşındaki Birleşik Amerikalı uzun, geride bıraktığımız sezon Serie A’da 27 maçta ortalama 17.9 dakika süre alırken 7.1 sayı, 4.2 ribaund, 10.5 verimlilik puanı istatistikleri ile mücadele etmişti.

EDİTÖR YORUMU:

Upson, atletizmi, uzun kolları ve pota altındaki bitiriciliği ile öne çıkan bir pivot. Çember altındaki artıları daha fazla olan tecrübeli uzunun bu özelliklerine biraz daha yakından bakalım. Öncelikle alçak postta sırtı dönük silahları var, hem gücünü kullanarak rakiplerini iterek çembere gidebiliyor hem de bir kaç ayak hareketi var cebinde kullanbileceği. İkili oyunlarda da kısaların aradığı bir isim. Hem devrilme zamanlaması ve sürati iyi hem de parmak hassasiyeti iyi durumda, pasları almakta bitirmekte zorlanmıyor. Ayrıca uzun kolları sayesinde lob pasları da rahatlıkla alabilen bir pivot. Hücum ribaundları konusunda da etkili bir silah, pozisyon almak için mücadele eden, savaşan ve her topu kovalayan bir isim. Güçlü fiziği, atletizmi ve dikey patlayıcılığı ile çemberden dönen topları içine vurabilen, direkt ikinci şans sayıları kazandıran bir isim. Diğer taraftan güçlü ve kalın fiziğiyle beraber mobil ve çevik bir uzun. Tam sahayı koşabiliyor ve yüksek tempolarda da takımına eşlik edebiliyor.

Gelelim savunma tarafına. Öncelikle ikili oyunlar karşısında çabuk bacakları ve uzun kolları ile sorun yaşamayan bir uzun. Gerek adam değişmelerde kısanın karşısında kolay yenilmemesi gerekse perde sonrası kısanın şutuna el gösterip sonrasında devrilen uzunu takip etme konusunda başarılı bir isim. Alçak posttaki savunması da iyi seviyede. Ağırlık merkezini aşağı çekip güçlü fiziği ile rakiplerini rahatlıkla göğüsleyebildiği gibi çabuk elleri ve bacakları artı uzun kolları sayesinde alçak posta inen pasları da kesebiliyor. Sıçrama yeteneği ve dik kalması sayesinde de penetre eden kısalara blok tehditi oluşturuyor. Boyalı alan bekçiliğini de bilen, ikili sıkıştırmalar, zayıf taraf blokları gibi konularda da faydalı bir isim.

Birçok artısından bahsettiğimiz Upson’ın savunma profilli bir uzun olduğunu özellikle belirtmek lazım. Hücumda silahları sınırlı ve özellikle şut tehditinin vasat olması ve sırtı dönük pozisyonlarda çantasında fazla malzemenin de bulunmaması onu sadece ikili oyunlar ve hücum ribaundları ile üretebilen bir uzun haline getiriyor. Bu anlamda skor katkısı anlamında Denizli ekibinin ondan üst düzey katkı beklemesi veya buna göre bir takım kurması büyük hata olur. Onun yanına alınacak 4 numaranın tercihen dış şut tehditi bulunan ve skor yönü daha kuvvetli bir isim olması takım kimyası adına doğru hareket olacaktır.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.