İDDİA: Maccabi ve CSKA, Wanamaker İçin Nabız Yokluyorlar (Analiz)

Gelecek sezon için iddialı bir takım kurmak isteyen Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Maccabi Tel Aviv, guard rotasyonu için tanıdık bir ismi gündemine almış durumda.

Basket News’da yer alan habere göre İsrail ekibi son olarak NBA’de Charlotte Hornets forması giymiş olan ve hali hazırda serbest kalmış olan eski Fenerbahçeli Brad Wanamaker için nabız yokluyor ki bunu geçen yaz da yapmışlar ama sonuç alamamışlardı hatırlayacağınız üzere.

31 yaşında olan 1.90 metre boyundaki tecrübeli oyun kurucu, Hornets ile 22 maçta ortalama 19.5 dakika süre alırken 6.9 sayı, %12.5 3sayı, 1.8 ribaund, 3.4 asist istatistikleriyle katkı vermişti. Euroleague sahnesindeki son senesinde ise temsilcimiz Fenerbahçe ile 31 maçta 11.3 sayı, 2.7 ribaund, 3.8 asist, 1.3 top çalma istatistikleri ile katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Wanamaker, güçlü fiziği, üstün saha görüşü ve deliciliği ile bilinen bir oyun kurucu. Dolayısıyla Euroleague seviyesi için halen bir yıldız olduğu tartışılamaz. Evet patlayıcı bir ilk adımı yok ama topla süratli bir isim ve önemli bir delici. Özellikle tepe ikili oyunlarında üçlü tehdite sahip olması onu modern basketbolda değerli bir hücum silahı yapıyor. Show-up yapan uzunun üstüne süratle giderek orta mesafeden istediği şutu bulabildiği gibi bir kaç dribbling ile uzunu üstüne çekip sonrasında da adımını geri çekerek üçlüğü gönderebilyor. Özetle, penetre, şut, pas tehditi var tepe ikili oyunlarında. Fazla sıçramadan ama topu en yukarıdan çıkardığı düzgün bir şut mekaniği var. Şut tehditi sayesinde savunmaları üstüne çekerek sonrasında aldatmaları kullanıp anlık potaya gidişlerle onları zor duruma sokabiliyor, fiziksel temastan kaçmayan, teması alıp dengesi bozulmadan pozisyonları bitirebilen ve çizgiye gidip buradan da yüksek yüzdeyle skor üreten bir guard. Topun değerini iyi bilen, ikili oyunlarda pas-şut tercihini doğru yapan bir isim. Devrilen uzunları gerek yerden gerek lob paslarla bsleyebildiği gibi ceza şutörlerini ya da zayıf taraftan kat eden takım arkadaşlarını da sayı paslarıyla buluşturabiliyor.

Savunmada da çalışkan ve sahaya efor koyan bir isim. Yanal hareketliliği iyi ve bu sayede birebirlerde rakipleri ile pota arasında kalabildiği gibi güçlü fiziği sayesinde perdelere de kolay takılmıyor. Aslında pozisyonuna göre bu güçlü fiziğini penetrecileri göğüslemek için kullanması avantajına olacakken o genelde bu fiziksel mücadeleye girmiyor ki dribbling üstünden şut üreten kısaları da arkadan kovalamakta pek başarılı değil… Savunmada artılarından biri zayıf tarafı kapatması oluyor, kanatlara ya da uzunlara kaydığı zaman onları karşısında avantaj sağlıyor. Çabuk ve aktif elleriyle penetre eden kanat oyuncularını hataya zorladığı gibi, pas aralarını iyi sezmesi ile de top çalma potansiyeli yüksek.

CSKA cephesinde Lundberg ve Hackett var 1 numarada. Dolayısıyla sanki Wanamaker hamlesi biraz fazla gibi. Eğer Lundberg’i iki numaraya Grigonis’in yanına çekeceklerse de o zaman Punter hamlesinden vazgeçecekler anlamına geliyor. Özetle CSKA adına mevcut durumda pek mantıklı bir hamle olmaz.

Maccabi açısından ise Jones’un takımdan ayrılmasına kesin gözüyle bakılıyor ve 1 numarada sadece Wilbekin ile sezonu tamamlamak zor. Ayrıca Wanamaker oyundayken Wilbekin 2 numarada da katkı verebilir, birlikte oynayabilirler. Bu da Maccabi’nin verimini ve rotasyon çeşitliliğini arttıracaktır.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.