Unics Kazan, Shepherd ile İlgileniyor

Turkish Airlines Euroleague‘in yeni takımlarından Unics Kazan kadrosunu güçlendirmek için çalışmalara başladı.

Rus ekibinin guard rotasyonuna katmak istediği isimlerin başında Kasey Shepherd geliyor.

Bu sezon Nizhny Novgorod forması ile FIBA Şampiyonlar Ligi sahnesinde sergilediği performans nedeniyle sezonun en iyi beşine seçilen 1.90 metre boyunda olan 27 yaşındaki Birleşik Amerikalı oyun kurucu, takımının Final 8 turnuvasına kadar ilerlemesini sağlarken 18.2 sayı, %47.0 3sayı, 3.7 ribaund, 4.8 asist, 17.4 verimlilik puanı ortalamaları ile katkı vermişti.

EDİTÖR YORUMU:

Shepherd’ın bu sezon adından sıkça söz ettirmesindeki temel nedenlerden birisi kuşkusuz yüksek yüzdeli şut tehditiydi. Özellikle dribbling üstü üçlükleriyle fark yaratan Shepherd, ceza atışlarında da çok etkili bir isim, rakip savunmaların kesinlikle boş bırakmaması gereken bir oyuncu olduğunu defalarca kez hatırlatmıştı. Şutlarının yanında çabuk yön değiştirmeleri ve ani ivmelenmeleriyle potaya atak ederek kendi skorunu da yaratabilen delici bir guard. Savunmasını dengesiz yakaladığında çok rahat geçebilen Shepherd’ın patlayıcılığı da yüksek. Pozisyonları her iki eliyle ve her iki yöne de giderek bitirebilmesi, ayrıca orta mesafeden bulduğu floaterları da silahları arasına eklemiş olması önemli artılarından biri. Bu özellikleriyle beraber aslında en çok etkili olduğu alan geçiş hücumlar, çabukluğu ve patlayıcılığı ile potaya yaptığı atakları durdurmak kolay değil. Yarı sahada ise ikili oyunlarda hem şut hem de penetre silahlarını kullanabildiği için perde sonrası rakiplerin ona çözüm üretmesi kolay olmuyor ki bu sezon pasör özelliklerini de geliştirdi, özellikle devrilen uzunu iyi besliyor. Savunmada onun adına söyleyebileceğimiz en önemli artı çabuk elleri sayesinde çaldığı toplar diyebiliriz.

Hücumda eksi olarak sayabileceğini bir kaç faktör var. Öncelikle skor öncelikli bir guard ve oyun kurucu özellikleri iyi seviyede değil. Bir çok basit hatayla beraber top kaybı tehlikesi yüksek bir oyuncu. Sıkça tercih hataları yapabilen, basit paslarda zorlanabilen ve bu nedenle de maç içerisinde hücum verimliliği düşebilen bir guard. Diğer taraftan çabukluğu ile aslında savunmada iyi performans sergilemesi beklenebilir ama oyunun bu tarafında pek istekli değil, savunmada efor harcamayı sevmiyor. Agresif bir oyuncu değil, rakibi onu geçtiği zaman hemen pes edip elleriyle müdahelelerde bulunmaya çalışıyor. Yanal çabukluğu ve konsantrasyonu iyi durumda değil. İkili oyun savunmasında da rakibi ile fiziksel teması sağlayamadığı ve perdelere kolay takıldığı için toplu rakibine çok fazla alan tanıyor, takımını zor duruma sokabiliyor.

Kazan, Theodore, Canaan, Wolters gibi guardlarla yolları ayıracaksa ve saf bir oyun kurucu arıyorsa bu isim Shepherd olmamalı. Hele ki Euroleague seviyesinde bu kadar fazla savunma defosu olan ve hücumda skoru öncelikli düşünen bir oyun kurucuyla çok zorlanacaklarını düşünüyorum. Ama onu takımın alternatif skorerlerinden biri olarak düşünüp düşük bütçesine karşın yüksek potansiyeliyle beraber kenarndan enerji katması için alıyorlarsa o zaman doğru seçim. Zaten şuanki durumu ile rolünün bu olması gerekiyor Euroleague sahnesinde. Eğer Euroleague’den bir kontrat kapamazsa diğer Avrupa kupalarında mücadele edecek takımlarımızın mutlaka düşünmesi gereken, önemli bir skorer Shepherd, aman KAÇAN BALIK olmasın.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.