Monaco, Paris Lee ile Anlaşmak Üzere!

Yeni sezonda tarihinde ilk kez Turkish Airlines Euroleague sahnesinde boy gösterecek olan 2020-21 sezonu 7DAYS EuroCup şampiyonu AS Monaco, transfer çalışmalarına başladı.

Guard rotasyonuna takviye yapmak isteyen Fransız ekibi bu sezon Orleans forması ile izlediğimiz Paris Lee ile büyük ölçüde anlaştı. Pro A’da sezonun tamamlanmasının ardından transferi açıklamaları bekleniyor.

26 yaşında olan 1.83 metre boyundaki solak oyun kurucu bu sezon Pro A sahnesinde 32 maçta ortalama 31.7 dakika süre alırken 14.8 sayı, %40.5 3sayı, 2.6 ribaund, 7.8 asist, 1.9 top çalma, 20.9 verimlilik puanı istatistikleri ile mücadele etmişti.

EDİTÖR YORUMU:

Antwerp’de geçirdiği dikkat çekici çaylak sezonunun ardından Bamberg onu kapmıştı ama Freak City macerası beklentilerin altında geçti ve kariyerini yeniden yapılandırmak için geçen yaz Pro A’nın vasat takımlarından biri olan Orleans ile anlaştı. Açıkçası ne kadar doğru bir hamle yaptığını da görmüş olduk. Hem kendisini yeniden buldu ve hem de Orleans bir play-off takımına dönüştü onun liderliğinde. Solak guard saha görüşü, zekası, pas yetenekleri ve ikili oyunları çok iyi organize etmesiyle öne çıkan saf bir oyun kurucu. Orleans’da da Ermeni uzun Fischer ile çok iyi bir ikili oldular ve asistleriyle ona seviye atlattı adeta. Genelde önce pası düşünen bir guard olsa da yüksek yüzdeli üçlükleri ve atletizmini kullanarak potaya giderek bulduğu sayılarla da takımına hücumda katkı verebilen bir isim. Oyunun savunma tarafında da oldukça önemli bir silah Lee. Geçilmesi zor bir guard. Atletizmi ve yanal çabukluğunun yanı sıra topa baskı artı top çalma konusunda da öne çıkan bir isim.

Gelelim eksilerine; öncelikle hücumda zaman zaman çok pasif kalabiliyor, skor üretimi konusunda halen istikrarlı ve güvenilir bir isim değil. Özellikle penetrelerde kalabalık savunmaların arasından çıkmakta zorlanıyor. Ayrıca şutuna fazla güvenip tercih hataları da yapabiliyor. Savunma tarafında en önemli eksisi tabiki fiziği. Atletik özellikleri ve çabukluğu ile kapatmaya çalışsa da kalıplı ve uzun guardlar onu alçak postta kolaylıkla yenebiliyor.

Bamberg’de Euroleague seviyesinin bir altını test etmiş ama başarılı olamamış, sonrasında lokal seviyede bile orta halli bir takım olan Orleans’a liderlik etmişti. Kaliteli bir kumaşı olduğu gerçek ama Euroleague sahnesi için tecrübe anlamında hazır olduğunu söylemek güç. Ben onu önce EuroCup ya da BCL’de kendisini katnıtlarken görmek isterdim. Euroleague’de boy gösterecek Monaco için riskler barındıran bir hamle olacak…

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.