Koç Itoudis, Fenerbahçe Galibiyetini Değerlendirdi

Turkish Airlines Euroleague play-off serisi 3. maçında temsilcimiz Fenerbahçe Beko’ya konuk olan CSKA Moskova karşılaşmayı 68-85 ile kazanarak seriyi de 3-0 ile tamamladı ve Final Four biletini kapan ilk takım oldu.

Karşılaşmanın ardından CSKA’nın Yunan koçu Dimitris Itoudis şu ifadeleri kullandı:

Takımımı bu başarıdan ötürü tebrik ederim. Aynı zamanda Fenerbahçe‘yi de tebrik ederim, bize karşı en iyi şekilde mücadele ettiler. Harika ve zor bir seri oldu. Fenerbahçe gibi bir rakibinizin olması, zaferi daha da tatlı kılıyor. Harika bir kulüp, harika oyuncular, harika koçlar… Onların da bizim de yaşadığımız sorunlar vardı. Biz hâlâ aldığımız kararın neticeleri ile mücadele ediyoruz. Fakat takımım ve organizasyon ile gurur duyuyorum. Özellikle de ilk kez Final Four oynayacak oyuncularımla gurur duyuyorum. Yanlış bilmiyorsam altı oyuncu var. Takım sporu yapmanın anlamını bilen, buna inanmaya devam eden oyuncularımla ayrıca gurur duyuyorum.

Bence bugün Fenerbahçe gibi harika bir rakibe karşı zaman zaman sırtımız duvara sıkışsa da temsil ettiğimiz değerlere, takım kimliğimize dair inancımızı ve konsantrasyonumuzu asla kaybetmedik. Geri döndük ve ilk çeyrekte çok iyi bir sonuç aldık. Sonraki iki çeyrekte de çok dominant oynadığımızı düşünüyorum. İyi şut attık. İyi alan açtık. Rakibimizin farklı beşlerine karşı ters eşleşmeleri değerlendirmeye çalıştık. Maç boyunca fikrimiz netti ve iyi şut attık.

Bu seviyede ilk kez oynayan Iffe Lundberg, büyük bir karakter ortaya koydu. Böyle karakteri olan oyunculara sahip olmak böyle bir şey. Bu seride Daniel Hackett muhteşem oynadı. Semen Antonov ve Johannes Voigtmann da harika katkı ve çözümler sundular. Will Clyburn, Toko Shengelia harika iş çıkardılar. Darrun Hilliard, ilk iki maçta o kadar iyi olmasa da üçüncü maçta çıkıp böyle bir performans göstermesi, yaratıcılarınızın da böyle olması… Çok gururluyum. Tüm takımla, yönetimle gurur duyuyorum. Bu dev bir başarı. Harika bir kulübe karşı oynadık. Umarım sağlıklı kalır, savaşmaya devam ederiz. Çünkü mücadele etmek ile savaşmak farklı şeyler. Mücadele etmek, beklenen bir şey ama her antrenmanda, her defasında savaşmak, farklı. Tüm oyuncularımı inançları, güvenlerinden ötürü tebrik ederim.

İlk hedefimiz, ilk sekiz takım arasına kalmaktı. İkinci hedefimiz, mümkünse ev sahibi avantajı almaktı. Üçüncü hedefimiz playofflardı. Dördüncü hedefimiz, Final Four. Mümkünse beşinci hedefimiz ise şampiyonluk. Bizim görüşümüz böyle.

CSKA Moskova & Eurohoops

Mike James’i kadro dışı bırakma kararı ve kariyerinde bu sezonun yeri ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Itoudis, şunları söyledi:

Hangi işte olursa olsun bir yere ait hissetmiyorsanız oradan ayrılmanın yolunu arıyorsunuz. Eğer ait hissediyorsanız elinizden gelenin en iyisini yaparsınız. Kendi konumunuzun bir önemi yok. Kenardan gelen bir oyuncu olun, yardımcı antrenör olun, fizyoterapist olun, ana roldeki oyuncu olun… Oraya ait hissetmeniz lazım. Ait hissetmiyorsanız farklı yollar ararsınız. Farklı fikirlere sahip 15-16 insanın bir arada çalışmasını gerektiren bir organizasyonda aynı şemsiyenin altında toplanmanız gerekiyor. Biz de bunu yapıyoruz. Gelenek, kazanmak değildir. Biz büyük bir kulübüz ve büyük bir geleneğe sahibiz ama asıl mesele her gün çalışmak, her gün hazır olmak ve son olarak, ki en önemlileri arasında bu, baş antrenör olarak benim işim bu etiği oturtmak. Aksi hâlde takımı kaybedersiniz. Biz takımı kaybetmiyoruz. Ben her gün antrenmanda, seyahatlerde, toplantılarda gördüklerimden ötürü gurur duyuyorum. Her karar zordur. Ne olursa olsun. Ben her zaman takım çabasının yanındayım. Buraya ait hissedenlerin yanındayım. Biz buraya ait hissediyoruz. Bu aidiyet hissini savunmak için gururla çıkmamız önemli olan. Biz zor kararları almak için buradayız. Takımın iyiliği için…

CSKA Moskova & Eurohoops

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.