Maccabi ve Olympiakos, Walkup’ı İstiyor

Özellikle Turkish Airlines Euroleague‘de play-off biletini kapamayan takımlar yeni sezon için transfer hamlelerine başlıyorlar.

Bu takımlar arasında aktif olanlardan ikisi de Maccabi Tel Aviv ile Olympiakos. İki ekip de guard rotayonuna takviye yapabilmek için aynı isme teklif götürdüler.

Bu yaz Zalgiris Kaunas ile kontratı sona erecek olan Thomas Walkup teklifte bulundukları isim. Birleşik Amerikalı guard ile Litvanya ekibi de yeni kontrat imzalamak istiyor ve 15min.lt’nin haberine göre henüz kararını vermiş değil, seçenekleri değerlendiriyor.

1.93 metre boyunda olan 28 yaşındaki Walkup bu sezon Euroleague sahnesinde 34 maçta ortalama 24.1 dakika süre alırken 8.2 sayı, yüzde 37.1 3sayı, 3.0 ribaund, 4.5 asist istatistikleri ile mücadele etmişti.

EDİTÖR YORUMU:

Güçlü fiziği ve deliciliğiyle ön plana çıkan bir guard olan Walkup, her geçen gün üçlük ve orta mesafe şutlarını da geliştiriyor. Hücumda her ne kadar asıl görevi organizasyon olsa da ondan skor katkısı aldığı maçlarda Zalgiris hücumlarının oldukça rahatladığını gördük. Üstün saha görüşü ve pas yetenekleriyle beraber Litvanya ekolünün temelini oluşturan tepe ikili oyunlarında da tam bir uzman oldu. İşin savunma tarafında da çok önemli artılara sahip. 1, 2, 3 numaralı pozisyonların tamamını güçlü fiziği ve çabuk ayakları ile savunabiliyor. Bu nedenle de koç Schiller için bu sezon tam bir jokerdi ve tartışmasız savunmanın da lideriydi. Diğer taraftan artık Zalgiris’deki misyonunu doldurduğunu düşünüyorum. Belki sürelerinin biraz daha azalabileceği, alternatif guard olacağı ama bir seviye yukarıda olan bir takıma gitme vakti geldi.

Maccabi geçen yaz da onu istemiş ama Zalgiris ile kontrat yenilemişti. Şimdi yeniden devredeler ve Wilbekin dışında guard rotasyonunu yenileyeceklerini düşününce Walkup’a iyi süreler verebilirler. Olympiakos ise Sloukas’ın yanına partner olabilecek ayrıca onu gerektiğinde yedekleyebilecek bir combo guard arıyor, Walkup bu anlamda onlar için de çok uygun bir isim. Ancak Spanoulis’in de basketbola 1 sezon daha devam edeceğini düşünürsek Walkup’ın buradaki sorumluluğu ve süreleri Maccabi’ye göre daha kısıtlı olacaktır.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.