ANALİZ: Bahçeşehir Koleji’nden Uzun Transferi (Robinson kadro dışı)

ING Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Bahçeşehir Koleji, uzun rotasyonunda değişiklik yapıyor.

Basketfaul’de yer alan habere göre Thomas Robinson‘ı kadro dışı bırakan İstanbul ekibi geçtiğimiz günlerde Partizan ile yollarını ayıran Kanadalı uzun Stefan Jankovic ile anlaştı, yakın zamanda resmi açıklama gelebilir.

Adı daha önce Bursaspor ile de anılan 2.11 metre boyunda olan 27 yaşındaki Kanadalı uzun, bu sezon EuroCup’da 3 maçta ortalama 13.3 dakika süre alırken 6.0 sayı, 2.0 ribaund ve Adriyatik Ligi’nde ise 2 maçta ortalama 6.0 dakika sahada kalırken 3.0 sayı, 3.5 ribaund, 1.5 asist istatistikler ile mücadele etmişti.

EDİTÖR YORUMU:

Hem 4 hem de 5 numarada görev alabilen Jankovic, atletik özellikleri geri planda olan, dış şut tehditi ve topu yere vurabilme özellikleri ile öne çıkan bir uzun. Hem ikili oyunlarda dışa devrilerek aldığı pasları yüksek yüzdeyle değerlendirebiliyor hem de sahaya doğru yeleşerek pasları asistlere çevirebiliyor. Ayrıca fakeleri iyi kullanıp, bir kaç dribbling sonrası orta mesafe ya da 3 sayı tehditi de var, hatta fakeler sonrası topu çember altına indirmeyi de biliyor, saha görüşü ve pas yeteneği iyi seviyede. Çembere gitmeyi ve yumuşak bilekleri ile pozisyonları yüzdeli bitirmeyi biliyor. Alçak post etkinliği ise fazla değil, sırtı dönük oyunları fazla tercih etmiyor, kullandığında da genelde geriye çekilerek şutlar atıyor. Özellikle 4 numarada fiziksel avantajı olduğunu hissettiğini bunu kullanmayı da biliyor alçak posta inerek. Bunların yanında çabuk ayakları ile mobil bir uzun. Savunmada üst düzey katkı verebilen bir isim değil ama motive olduğu zaman alçak postta kolay yenilmeyen bir uzun. Ayrıca çabuk ayakları ile adam değişmelerde kısaların karşısında kalabiliyor. Oyunu iyi okuyan ve zayıf taraftan yardımı zamanında getiren bir uzun.

Özetle Bahçeşehir’in bu hamleyle Robinson’dan bir türlü alamadığı katkıyı, özellikle hücumda alabilir diye düşünüyorum. Dış şut tehditi, yüksek tempo basketoboluna yatkın olması ve topu yere vurabilmesi ile Owens ile birlikte kullanılabilecek bir uzun hatta mobil beşlerde onu da 5 numarada kullanabilirler, Aldridge ile beraber 5 dışarıda oynayıp rakip savunmalara zor anlar yaşatabilirler. Elbette Robinson’dan aldıkları atletizm ve savunma katkısı gelmeyecektir ama bu açıkları Aldridge’in enerjisi ve Owens’ın atletizmi artı çember koruyuculuğu ile kapatabileceklerini düşünüyorum.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.