Tavares: “NBA’den Teklifler Aldım Ama Madrid’de Mutluyum.”

Turkish Airlines Euroleague‘in en dominant pivotlarından biri olan, Yeşil Burun Adaları doğumlu, 2.21 metre boyundaki dev uzun Walter Tavares, Eurohoops’un sorularını yanıtladı.

Real Madrid forması giyen 28 yaşındaki tecrübeli uzun takımının sezona nasıl başladığına, Campazzo’nun takımdan ayrılmasına ve NBA kariyeri hakkındaki düşüncelerine dair bir çok konuda açıklamalarda bulundu.

Takımının bu sezon EuroLeague’e yaptığı başlangıç hakkında ne düşünüyorsun?

Biraz yavaş başladığımızı söyleyebilirim, bazı maçları kaybettik… Avrupa’daki en iyi turnuvanın temposuna ayak uydurmak kolay değil ama gelişim gösterdiğimizi söyleyebilirim. Oyunumuzu değiştirerek galibiyetler almaya başladık. Şu an daha iyi bir durumdayız ama sezona yaptığımız başlangıcın ideal olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Birkaç hafta önce pick and roll partnerin Facu Campazzo, Denver Nuggets‘a katılarak NBA’e gitme kararı aldı. Bu gelişme senin oyununu nasıl etkiliyor? Real Madrid, onun yokluğunu nasıl doldurabilir?

Facu, muhteşem bir oyuncuydu. Pick and rollü muhteşem oynuyordu ve ben de onunla beraber çok iyi performans sergiliyordum. Saha içinde birbirimizi çok iyi anlıyorduk ama burası Real Madrid ve takım diğer her şeyden daha önemlidir. Kadromuzda Nico, Llull, Carlos gibi isimler var… Takım olarak daha kuvvetli hale gelmek için elimizden geleni yapmamız ve güçlenmemiz gerekiyor. Takıma odaklanıp büyümeye devam etmeliyiz.

Geride bıraktığımız 10 yıl boyunca Real Madrid, İspanyol Ligi’nin en iyi takımı olmuştu. Ancak bu sezon birçok kişi Barcelona’yı şampiyonluk için favori görüyor. Bu konuda ne düşünüyorsun?

İnsanlar her sene bu tarz şeyleri konuşuyor ancak geçen sezonun lig finalinde aslında favori diye bir şey olmadığını gördük. Sezon sonunda işlerin nasıl biteceğini göreceğiz ama bizim şu anki hedefimiz her gün çalışarak, her antrenmanda elimizden geleni yaparak adım adım kendimiz igeliştirmek. Gelecekte neler olacağını şimdiden kestiremem.

2017 yılında kısa bir süre NBA’de Cleveland Cavaliers forması giymiştin. Hala NBA hedefin olduğunu söyleyebilir misin?

Madrid’de gerçekten mutluyum ve benim için de önemli olan bu. Kazanmak için takımıma yardımcı olmak istiyorum ve tamamen buna odaklanmış durumdayım.

Seninle ilgilenen NBA takımları oldu mu?

Evet ama Real Madrid’de mutluyum. Şehir çok güzel. Olduğunuz yerde kendinizi mutlu hissetmeniz gerekiyor ve ben de Madrid’de çok mutluyum.

EuroLeague’de oynadığın yıllar boyunca fizik olarak daha ufak birçok pivotla karşı karşıya geldin. Kyle Hines, Bryant Dunston gibi daha kısa boylu pivotlarun başarısını göz önünde bulundurunca onlara saygı duyuyor musun?

Ben her zaman en iyi pivotlara karşı oynamaktan büyük zevk duymuşumdur. Bu isimler de geride bıraktığımız 10 yıl boyunca ligin zirvesinde yer almış pivotlar. Bu kadar uzun süre bu seviyelerde kalmak hiç de kolay bir şey değil. Böyle pivotlara karşı oynadığım, onlarla mücadele ettiğim ve onlardan bir şeyler öğrenebildiğim için çok şanslıyım.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.