Karşıyaka’dan TBF’ye Sert Eleştiri!

Pınar Karşıyaka Covid-19 salgınını en çok hisseden ING Basketbol Süper Ligi ekiplerinden biri.

Geçtiğimiz 2 haftada neredeyse tüm oyuncuların ve teknik heyetin testleri pozitif çıkmış, bu nedenle de hem BSL hem de Şampiyonlar Ligi sahnesindeki maçları ertelenmişti.

Gelinen son noktada takımdaki bazı oyuncuların test sonuçları negatif olsa da henüz sağlık durumlarının stabil olmaması nedeniyle İzmir ekibi 21 Kasım Cumartesi Afyon ile oynayacağı karşılaşmanın ertelenmsine dair talebi TBF’ye iletmiş ama red cevabı almıştı.

Bunun üzerine İzmir ekibi TBF yönetimini eleştiren bir duyuru yayınladı:

COVID-19 ile mücadele ettiğimiz, 2. dalga boyutunun en yüksek seviyede hissedildiği bir dönemden geçiyoruz.

Bu süreçte semptom gösteren 6, semptom göstermeyen 1 olmak üzere PCR testleri pozitif sonuçlanan toplam 7 sporcumuz olmuştur. Bu sporcularımız 14 gün karantina döneminde evde, gerekli tedavileri yapılarak izole olmuşlar ve bu dönemi antrenmansız geçirmişlerdir.

Yönetim olarak protokolde zorunlu olmadığı halde testi negatif olan oyuncularımızın kardiyak ve solunum testleri yapılmış ve sağlık kurulumuzca değerlendirilmiştir.

Federasyonumuzun yayınlamış olduğu Basketbola Dönüş Protokolü’nün ‘14 günlük karantina sürecini tamamlayan ve bunun sonucunda testleri negatif olan sporcular sahaya çıkabilir’ maddesi gereği semptomları devam eden sporcularımızdan kaynaklı yapmış olduğumuz haklı erteleme talebimiz;

‘…test sonucu negatif olmasına rağmen takım doktorunca dönüş için hazır olmadığı tespit edilen basketbolcuların dönüşüne karar verilmesi konusunda tüm sorumluluk kulüp yönetiminize aittir.’ ibaresi ile reddedilmiş ve federasyonumuz zorunlu kıldığı bir konuyu kendi sorumluluğundan çıkarmıştır.

Bu bağlamda yarın sahaya çıkacak olan takımımızda maçın sonucundan bağımsız, sağlık durumu elverişli olmayan sporcularımıza yer vermeyeceğimizi bildirmek isteriz.

Bu son yaşananlar düşündürmüştür ki; kulüplerin varlıklarını sürdürebilmeleri adına hizmet etmesi beklenen federasyonlar, kendi varlıklarını sürdürebilmek adına sorumluluktan kaçınarak, kulüpleri içine düştükleri zor durumda yalnız mı bırakmayı tercih etmelidir?

Basketbol kamuoyuna saygılarımızla…

Karşıyaka Spor Kulübü

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.