Tranfer Yasağı Konusunda Maalesef Türkiye Yine Birinci!

FIBA ve Uluslararası Spor Araştırmaları Merkezi (CIES) 2019-20 basketbol sezonununda yer alan transferler konusundaki veri paylaşımını içeren son raporunu yayımladı. Türkiye yine Basketbol Tahkim Mahkemesi’ndeki dosya sayısıyla zirvede yer aldı.

Basketbol Tahkim Mahkemesi, 2006’da kurulan ve FIBA tarafından resmen tanınmış bir organizasyon. Oyuncular, menajerler, antrenörler ve takımlar arasındaki uyuşmazlıkların çözümü adına görev yapmakta. Bu mahkemedeki dosyaların çözüm etabında kulüpler, FIBA’nın yönetmelikleri kapsamında transfer yasağı gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirler.

Basketbol Tahkim Mahkemesi’ndeki dosya sayısında Türkiye, 333 ile zirvede yer alırken en yakın takipçisi 142 dosya ile İtalya ve 107 dosya ile Yunanistan oldu. Avrupa’nın en büyük yerel ligine sahip olarak gösterilen İspanya ise 44 dosyayla 7. sırada yer almakta. Son dönemlerin çıkış yapan basketbol ülkeleri Almanya ve Fransa’nın ise çözümsüzlük dosyası bulunmuyor.

FIBA tarafından yapılan açıklamada 2007-2018 arasında en çok transfer yasağı kararının Türk kulüpleri için alındığı bilgisi verildi.

11 yıllık periyoıd içinde ödemelerin zamanında yapılmaması nedeniyle Türk kulüplerine 333 kez transfer yasağı geldi.

İlk 10 ülkenin açıklandığı listede İtalya 141 dosya ile ikinci. Yunanistan 107, Rusya 79, Sırbistan 72, Polonya 66, İspanya 44 dosya ile diğer sıraları aldılar.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.