RESMİ: Fethiye’den Pota Altına Abu Hamlesi Geldi

ING Basketbol Süper Ligi‘nin yeni takımlarından Lokman Hekim Fethiye Belediyespor, pota altına bir yabancı takviyesi yaptı.

Pademi öncesinde son olarak Portekiz’in Sporting takımında forma giyen Nijerya asıllı Birleşik Amerikalı uzun Abdul-Malik Abu ile anlaştıklarını duyurdular.

2.03 metre boyunda olan 25 yaşındaki Abu, Portekiz Ligi’nde 22 maçta ortalama 24.4 dakika süre alırken 14.1 sayı, 7.6 ribaund, 1.2 asist istatistikleri ile katkı vermişti.

Güçlü fiziği ve atletik özellikleri ile daha çok 5 numarada görev alan bir isim Abu. Avrupa’daki undersized uzun geleneğinden faydalanarak kendisine kontrat bulan bir isim özetle. Dış şut tehditi hiç yok değil ama istikrarlı değil. Onu değerli kılan özellikleri boyalı alandaki yüksek yüzdeli bitirişleri, ikili oyunlardaki hava harekatları, savaşçı kimliği ile iki pota altında da sağladığı ribaund katkısı ve çabuk ayakları ile savunmaya getirdiği direnç. En önemli eksisi ise hücumdaki sınırlı katkısı. Hücum ribaundlarındaki ikinci şanslar, açık alanda mobilitesi sayesinde koşarak bulduğu pozisyonlar ve ikili oyunlar dışında üretimi pek yok.

Fethiye’nin diğer uzun halmesini şut tehditi bulunan bir uzun forvet ile yapması gerekecek. Çünkü Abu zaten pota altında etkili bir isim, boyalı alandan uzaklaştıkça da etkisi azalıyor. Bu nedenle mutlaka yanına dış şut tehditi ve yüzü dönük silajları bulunan bir isim alınmalı ki hücuma derinlik katabilsinler.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.