Larkin: “Bir Takım Başarılı Olur, Diğer Takımlar Taklit Etmeye Çalışır.”

Anadolu Efes‘in süper yıldızı Shane Larkin, sezon öncesi beIN Sports’a detaylı bir röportaj verdi.

Türk pasaportu da alan ve artık milli takımımızın da bir parçası olacak olan Larkin, sakatlığından Jordan hayranlığına kadar bir çok konu hakkında samimi açıklamalarda bulundu.

İşte Anadolu Efes‘in sayı makinesinin röportajında öne çıkan kısımlar:

Diz Sakatlığı

Dizim iyi. Hala rehabilitasyon dönemindeyim. Son iki yılda sorunlar yaşadığım için ameliyat oldum. Ama şimdi son iki, üç yıla oranla kendimi daha iyi hissediyorum. Umarım yakın zamanda sahaya çıkarım ve takımıma yardım ederim.

Geçen sezondan unutamadığı an

Her şeyi hatırlıyorum. Unutamıyorum. Rüya gibiydi. Covid, bizi bu rüyadan uyandırdı. Ne yazık ki böyle.

Bireysel istatistikler her zaman eğlencelidir. O başarıları elde etmek tatmin edici bir duygudur. Ama bizim kazanma yolumuz benim için en önemli kısımdı. Eğer kazanırsan; 50 sayı, 40 sayı, 20, 10… Eğer kazanırsan bu, sezonu özel hale getirir.

Türkiye Ligi’nde ve Euroleague’de ilk sıradaydık. 13-14 maç galibiyet serimiz vardı. Hepsi birlikte çok eğlenceli bir yıldı. Ne yazık ki böyle sona erdi. Ama biz devam etmeliyiz, önümüze bakmalıyız. Ve şimdi yapabileceklerimize konsantre olmalıyız.

Amerikan futbolu ve babanın sözleri, oyununu nasıl etkiledi?

Sana nasıl sert olabileceğini öğretiyor. Oradaki en güçlü, en uzun oyuncu ben değilim ama temas alabileceğimi biliyorum. Vücudumu, yeteneklerimi kendi avantajıma nasıl kullanabileceğimi biliyorum.

Savunma, oyunun en önemli yanlarından. Takımda en çok övgüyü en çok sayı atan oyuncu alıyor. Bu da oyuncuları büyük hale getiriyor ama çok sayı atıp, hiç kazanamayabilirsin. Buna değmez. Savunmada fedakarlık yapmak, her şeyini sahaya bırakmak, en önemli şey.

Modern basketboldaki değişim hakkında nasıl hissediyorsun?

Bir takım başarılı olur, diğer takımlar taklit etmeye çalışır. Jordan’ın başarılı olduğu dönemde, herkes üçgen hücumu yapmaya çalışırdı. Herkes için işe yaramadı. Bu yüzden Jordan bunda en iyiydi.

The Last Dance’i izledin mi?

Ben büyük bir Jordan hayranıydım. Onun farklı bir yönünü görmek güzeldi. İşleri onun açısından görmek güzeldi. The Last Dance’te gösterdiği kişisel bir taraf var ve bunu ben bilmiyordum.

Takım arkadaşlarından bahsettiğinde gözlerinin dolması gibi. Ne kadar çok kazanmak istediğini açıklıyordu aslında. Hepsi buydu. Takım arkadaşlarına saygı duymamakla ya da kaba olmakla ilgisi yoktu. Onun kazanmak için motivasyonuydu bu.

Seviyesi çok yüksekti ve herkesten mükemmelik bekliyordu. Bazı oyuncular böyleleriyle oynamak ister, bazıları istemez. Ama onun duygusal yönünü göstermesi… Aslında insanların ona bu yönde bakması onu yaralamış.

Benim için çılgıncaydı. İnanılmaz bir belgeseldi, inanılmaz bir seriydi ve kameranın karşısında geçip insanların görmediği farklı bir yönünü sergilemesi, büyük bir şeydi. Onu izlerken aklımda kalan en önemli şey bu.

Liderinin, senin limitlerini zorlamasıyla tüm potansiyeline ulaşabilirsin. Her gün kendini limitlerine kadar zorluyorsa, herkes kadar çalıştığından emin olup, antrenmana ilk gelen ve son çıkan oluyorsa, en iyi olmayıp bunu görmezden gelemezsin.

Yeni sezon hedefleri

İki yıl önce Vitoria’da kaybettiğimizde kalbimiz kırıldı. Bu yıl da kalbimiz kırık çünkü şampiyon olmak için çok iyi bir şansımız vardı. Motivasyonumuz vardı ve bu sezon da devam ediyor. Bu rakipler için korkutucudur. Yine en yukarıda biz olacağız.

Bence hâlâ sıralamanın zirvesindeyiz. Diğer takımlar bizi takip edecek ve yenmeye çalışacaktır. Bence böyle davranmalıyız. Oraya çıkıp, bunun önüne geçmeliyiz ve kim olduğumuzu gösterip en iyi takımlardan biri olduğumuzu kanıtlamalıyız.

Türk vatandaşlığı

Burada olmaktan mutluyum. Bu ülkede ve takımda olduğum için çok şanslıyım. Artık bir vatandaşım. Bundan dolayı çok mutluyum. Ülkeyi ve burada olmayı çok seviyorum. Her şeyin nasıl gittiğini göreceğiz ama şu anda konsantre olmuş durumdayım. İki yılım daha var.

Fenerbahçe Beko

En iyi koçlardan birini ve birçok iyi oyuncuyu kaybettiler ama birçok iyi oyuncu ve çok da iyi bir koç getirdiler. Yine çok iyi bir takım olacaklar. Avrupa’nın en iyi taraftar gruplarından birine sahipler.

Bence birçok insan onların yaptıklarına yeterli değeri vermiyor. Obradovic’in ayrılması büyük bir olay. Sloukas’ı, Williams’ı, Datome’yi, Kalinic’i kaybetmek büyük bir olay. Ama bu oyuncuları yine çok iyi isimlerle değiştirebildiler. Ve yine müthiş bir koç geldi.

Bucks’ın aldığı boykot kararı ve Black Lives Matter hareketi

Birlik olduklarını gösterdiler. Amerika’da düzeltilmesi gereken birçok şey oluyor. Onların gösterdiği birlik, her şeyden önemliydi. Amerika’nın bu durumdan çıkması için tek yol bu. Birlik olmak.

Akılda tek hedefle bir araya gelmek, insanların bu zor durumu aşması için tek yol olacaktır. Büyük bir ifade olduğunu düşünüyorum. Bunun arkasındaydım, çok saygı duydum. Yeterin yeter olduğunu söylemek için iyi bir yoldu.

İnsanlar değişim görmek istiyor. Değişim nasıl olur bilemezsin. Yarın olmayacaktır, uzun bir süreç isteyecektir. Ama doğru yöne doğru atılan bir adımdır. Umarım daha çok insan buna katılır. Çözüm nedir bilmiyorum. Nasıl düzeltilir bilmiyorum.

Değişimin başladığını görmek istiyorsan; ne renk olduğunun, nereli olduğunun önemi yok. Herkes için eşitlik olması gerekiyor. Bence daha çok insan bunun için kendini sorumlu tutmalı. Yaptıkları da buydu ve çok güzel bir hareketti.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.