Semih Özsoy, Vesely Konusuna Açıklık Getirdi

Fenerbahçe Beko, yeni sezon hazırlıklarına Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda yaptığı antrenmanla başladı.

Sezonun açılışını yapan Fenerbahçe Beko‘da başkan vekili Semih Özsoy da önemli açıklamalarda bulundu ve “Burada en önemli şey Fenerbahçe’nin büyüklüğüyle yaptığımız Sayın Igor’un buraya dahil olması. Sizlerin de takdir edeceği gibi Fenerbahçe NBA’de ses getirdi, NBA’in yüzünü transfer etti” ifadelerini kullandı.

Özsoy ayrıca son günlerde İspanyol basınında yer alan Jan Vesely ve Barcelona haberlerine açıklık getirdi:

Bize ulaşmış bir şey yok. Demin de Jan’la birlikteydik. Hayatından da çok memnun. Dolayısıyla bu kadar dönem dönem böyle haberler her oyuncuyla ilgili çıkıyor. Bu kadar ciddisi yoktu. Bizim bildiğimiz, duyduğumuz, gördüğümüz bir talep yok. Bize gelen bir talep yok. Taraftarlarımız rahat olsunlar. Şu anlamda bize ulaşmış hiçbir şey yok.

Fenerbahçe Spor Kulübü Resmi Web Sitesi

Özsoy’un açıklamalarından diğer satır başları ile şu şekildeydi:

Kişisel umutlar, performanslar, beklentiler olabilir ama Fenerbahçemizde hedef aynıdır, umut aynıdır. Bu, başarı ve şampiyonluktur. Bu sezona başlarken geçmiş sezonlarda emeği geçen, büyük katkısı olan başta Zeljko Obradovic olmak üzere bütün oyuncularımıza, teknik kadroya, bizden ayrılanlara bir kez daha teşekkür ediyoruz. Basketbolda yeni bir sayfa, yeni bir çığır açmışlardı, başlangıç yapmışlardı. Bunun üzerine katarak inşallah Igor’la birlikte, yeni ekibiyle birlikte güzel bir serüven başlıyor olacak.

Fenerbahçe Spor Kulübü Resmi Web Sitesi
ZELJKO İLE YOLUMUZ KESİŞECEK

İyi niyetli bir şekilde karşılıklı anlaşarak Zeljko’nun kendi talebi ve isteğiyle ailevi sebeplerden ve yorgunluğundan dolayı bırakma talebini bütün ikna çabalarımıza rağmen değiştiremedik. Ama bizimle birlikte. Şu anda da hala Türkiye’de. Hep beraberiz. Yine konuşuyoruz, görüşüyoruz fakat dinlenme teklifine saygı duymaktan başka bir şey yoktu. Sezon içerisinde birkaç kez konuşmuştuk. İki tarafa da hayırlı olsun. İnşallah bizim başarılarımızla dışarıdan o gurur duyacak, onun başarılarıyla biz gurur duyacağız. Bir gün mutlaka yolumuz kesişecektir. Zeljko bizim Zeljko.

Fenerbahçe Spor Kulübü Resmi Web Sitesi
FENERBAHÇE NBA’DE SES GETİRDİ

Takım 2 kişi haricinde burada. Igor da bugün öğleden sonra geliyor. Yarın ilk idmanına çıkacak dolayısıyla bir idman kaçırmış oluyor. Takım pazartesi günü de Topuk Yaylası’na kampa gidecek. Bugün iki eksiğimiz Ulanovas ve Lorenzo Brown. İkisi de yarın katılacak. Dolayısıyla en iyi ideal başlangıca yakın bir başlangıç yaptık. Süreç içerisinde de transferlerde hakikaten iyi emek sarf edildi, iyi bir takım çalışması çıkartıldı. Yeni hocamız inanın saat farkından dolayı uyumadı diyebiliriz. Hem Sacramento’nun asistan koçluğunu yönetti hem de transferlerle ilgili, Maurizio, ben, diğer arkadaşlar teknik olarak değerlendirdikten sonra karar aşamasına getirdik. Burada en önemli şey Fenerbahçe’nin büyüklüğüyle yaptığımız Sayın Igor’un buraya dahil olması. Sizlerin de takdir edeceği gibi Fenerbahçe NBA’de ses getirdi, NBA’in yüzünü transfer etti. Bu seviyelerde hocanın az olduğu EuroLeague’de, Avrupa’da böyle bir hocayı getirmek bizim için iyiydi. Transferlerimiz bakıldığı zaman geçmişe göre kıyaslandığında isim olarak daha düşük gözükebilir ama bütün oyuncular belli bir yere gelmeden önce bir süreçten geçmişlerdir. Sanki bu oyuncuların başlangıç noktası o gibi. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki süreç içerisinde Fenerbahçe taraftarı görecektir; çok mücadele eden, en çok isteyen, son topa kadar oynayan bir takım var. Önümüzdeki dönemlerde bir iki dokunuşla mutlaka çok daha güzel olacaktır. Ama kaynaşma süresini iyi geçirdiğimiz takdirde hakikaten mücadeleci, geçmiş yıllardaki günlerimizi bize yaşatacak, ribaund sıkıntısı çekilmeyen, son topa atlanan, girmese de kavgaya devam eden bir takım olacağına yürekten inanıyorum

Fenerbahçe Spor Kulübü Resmi Web Sitesi
BÜTÇE YARI YARIYA DÜŞTÜ

Bütçe matematiksel olarak düşürüldü ama bu takımın kalitesi düştü anlamına gelmesin. Daha iyi pazarlıklar, şartlar değerlendirildi. Esasında bu, 2 yıllık süreç içerisinde kadın basketbolda da yapıldı. Kadın basketbolda da bırakın yeni oyuncuyu biz geldikten sonra aynı oyuncumuzu 3’te 1 fiyatına oynatıyoruz şu anda. Biz bu değişimi esasında geçen sene aktif olarak yapmayı düşünüyorduk Obradovic’le birlikte. Kendisinden gelen raporla, teknik heyetin isteğiyle yapmadık. Belki yapmalıydık. Ama bu seneki yapılanma niyeti esasında geçen sene başlamıştı. Bütçe de bu doğrultuda küçüldü ama ne hedef ne de kalite küçülmedi. Bu takım da çok büyük işler çıkartır ama bütçeyi matematiksel oranda söylersek yarıya yakın düşürdük. Aynı kadın basketbolda olduğu gibi. Biz bunun Fenerbahçemize daha fazla menfaat sağlayacağını düşünüyoruz. Sürdürülebilir değildi. Hakikaten günümüzün şartları değildi. Transferlere gelince hala küçük bir hakkımız var. Ona da hocalar baktıktan sonra ocak ayı gibi ara transferlerde değerlendirmeyi düşünüyorlar. Onu inşallah Başkanımız, Yöneticilerimiz gerektiği zaman gerektiği şekilde yaparlar. Bu, bitmiş takım diyebiliriz

Fenerbahçe Spor Kulübü Resmi Web Sitesi
MEHMET OKUR GELECEKTE KATKI SAĞLAYACAKTIR

Transfer dediğim gibi bakılacak. İhtiyaç duyulduğu takdirde olması şart değil ama gerektiği takdirde o payımız var. Tekrar söylüyorum ki ileriki dönemde takdir edilecek bir şey. Bu sene yeni bir takımız. Bazen sporcuların yaptığı gibi dinlenme pasif olduğu kadar da aktif oluyor. Şu anda süreci aktif yaşıyoruz. İçimizde bir değişim yaşıyoruz. Kadın basketbolda yaptığımız gibi biz Fransız hocamızla şampiyon olduğumuz halde değiştirdik. Orada da eleştirilmiştik ama yeni hocamızla ne kadar doğru yaptığımızın anlaşıldığını düşünüyorum. Bu sene yeni bir süreç yaşıyoruz. Birçok yeni faktör. Birbirini bilmeyen, ne olacağı biraz daha flu olan bir dönemde Mehmet Okur talebi geldi. Mehmet Okur da iyi bir Fenerbahçeli. Kendisini de biliyoruz. Her ne kadar bizde oynamamış olsa da Fenerbahçeliliğini biliyoruz. Uzun yıllar NBA’de oynadı. Detroit’te oyuncuyken bizim Igor Hoca ile bir tanışıklığı var. Bizim aldığımız karar teknik kadronun verdiği bir karar. Süreç çok yeni. Birbirini tanımayan, bilmeyen faktörler çok fazla. Dolayısıyla bir iki yıl sonra bu takım oturduğunda aynı o efsane kadro gibi şekillendiğinde işimizin rahat olduğunu düşünüyoruz. Tabii ki NBA de bir faktördür. Ama bizim önemimiz şu anda lig ve Euroleague. Kaldı ki NBA’in yüzü Igor hakikaten büyük bir ses getirdi. Dolayısıyla Mehmet Okur bizim kalbimizdedir. Önümüzdeki dönemlerde mutlaka katkı sağlayacaktır ama bizim şu anki süreçte öğretmekten çok öğrenmeye açık bir dönem olduğu için önümüzdeki dönemlerde değerlendireceğimizi düşünüyorum.

Fenerbahçe Spor Kulübü Resmi Web Sitesi

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.