Petkimspor, Wimbush ile Anlaştı

Yeni sezonda ING Basketbol Süper Ligi‘nde mücadele etmesi için sadece basit prosedürler kalan Petkimspor 5. yabancı transferini de bitirdi.

Bu sezon Ludwigsburg forması ile izlediğimiz şutör kısa forvet Thomas Wimbush ile prensipte anlaştılar Basketfaul’ün haberine göre. Yakın zamanda resmi açıklama gelebilir.

2.01 metre boyunda olan 26 yaşındaki solak forvet, bu sezon BBL’de 28 maçta ortalama 19.8 dakika süre alırken 11.5 sayı, %34.9 3sayı, 3.2 ribaund ile etkili olmuştu. Takımının final oynamasında önemli katkıları bulunan Wimbush, yarı final ikinci maçında Ulm karşısında 22 sayı, 12 ribaund ile double-double istatistiklerine imza atmıştı.

Birleşik Amerikalı forvet hücumda bir çok opsiyona sahip, özellikle açık alanda çok etkili bir silah. Yarı sahada da önemli artıları var. Yakala at pozisyonlarında etkili bir ceza şutu var ve aynı şekilde ilk pası aldığında savunmayı iyi okuyup bir fake sonrası ya da direkt potaya yönelerek skor üretebiliyor. Ayrıca dribbling üstü 3 sayı tehditi de mevcut. Ama penetre sonrası pas özelliği iyi değil ve izolasyon oyunlarında etkili olsa da savunmalar onun direkt skora yöneleceğini biliyorlar. Diğer taraftan doğru savunmacıyı yakaladığında sırtına alıp da pozisyonu bitirirebiliyor. Hücumdaki bu artılarının yanında atletizmi ve güçlü fiziği ile savunmada da çalışkan bir isim, ayrıca ribaundlarda da takımına her iki pota altında katkı veren, savaşçı bir oyuncu.

Wimbush bir yıldız ya da özel bir skorer değil ama hücumda birden fazla silahı olan, topsuz oyunlarda da katkı verebilen, önemli bir birebirci ve bitirici. Savunmada da sırıtmayan, çalışkan bir oyuncu ve iyi bir profesyonel. Vasiliauskas gibi bir organizatör ve Ray gibi patlayıcı bir skorerin yanında onlara uyum sağlayacak, alternatif skorer olmayı kabul edip oyundan düşmeyecek değerli bir görev adamı. Petkim’in doğru bir hamle yaptığını düşünüyorum.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.