Ataman, Ortaklarıyla İtalya’da Yaptıkları Torino Yatırımının Detaylarını Anlattı

Koç Ergin Ataman ve ortakları geçtiğimiz günlerde İtalya’da mücadele Reale Mutua Torino takımını satın almışlardı bildiğiniz üzere. Koç Ataman yaptıkları bu yatırımın detaylarını A Spor’da katıldığı canlı yayında açıkladı.

İlk olarak Torino Basket’in satın alınması sürecinin nasıl geliştiğini paylaşan tecrübeli koç; Arda Turan’ın da Torino Basket’i satın alan yatırımcı grubunda bulunduğuna dair haberler, Anadolu Efes‘in önümüzdeki sezonki hedefleri ve Fenerbahçe Beko’dan ayrılan efsane koç Zeljko Obradovic hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

TORİNO BÜYÜK OLASILIKLA 1. LİGDE (SERIE A) OYNAYACAK

İlk olarak Torino Basket’i satın alma süreci ve İtalyan kulübü ile izlemek istedikleri yol haritası hakkında konuşan Ergin Ataman, “Torino, İtalya Liginin önemli takımlarından bir tanesi. Bu sezon Birinci Ligde oynama hakkı elde etti. Ancak pandemi sebebiyle İtalyada basketbol liglerine ara verildiği için önümüzdeki sezon Torino’nun hangi ligde oynayacağı bu ay sonunda netlik kazanacak. %90 birinci ligde oynayacak gibi gözüküyor.

TÜRK GİRİŞİMCİ OLARAK BİR MACERAYA GİRDİM

Torino’nun önceki sahibi, benim İtalya’dan yakın bir arkadaşım. İtalya’da başka iş ortaklarımızın da oldu Stefan Sardara iki ay önce bana böyle bir teklif yaptı. “Gel Torino’yu senin vizyonla Avrupa’da önemli bir kulüp haline getirelim.” dedi. Böylelikle Türkiye ile İtalya arasında bir köprü de oluşturmayı hedefledik. Bu fikir bana güzel geldi. Tabii ki ben Anadolu Efes basketbol takımının başantrenörüyüm. Çok büyük hedeflerimiz var. Fakat böyle bir İtalya kulübünün sahibi olmak ve bu takımı geliştirmek Türk girişimci olarak hoşuma gitti ve böyle bir maceraya girmek istedim.” ifadelerini kullandı.

TÜRKLERİN NELER YAPABİLECEĞİNİ GÖSTERECEĞİZ

Daha sonra Arda Turan’ın da Torino Basket’i satın alan yatırımcı grubunda bulunduğuna dair çıkan haberlerle ilgili konuşan başarılı koç, “Arda Turan benim çok sevdiğim, değer verdiğim bir sporcu kardeşimiz ama ben yaklaşık bir yıldır kendisiyle hiç karşılaşmadım. Arda’nın bu projede bir rolü yok. İşlerin operasyon kısmında görev alacak diğer hissedarımız Okan Can Yatırım, Türkiye’de önemli bir spor ajansının sahibi. Arda da bu ajansın kurucularından olduğu için İtalyan medyası tarafından ilk başta bu işin içinde gibi konuşuldu. Ancak Arda değil Okan Can Yatır bu işin içinde olacak. Bundan 1 hafta – 10 gün sonra Türkiye’den sporcu bir arkadaşımızın da bizimle olacağını açıklayacağız. Bizim amacımız Türk girişimcilerin de spor endüstrisinde neler yapabileceğini göstermek. Biliyorsunuz hep Çinliler, Japonlar, Ruslar, Avrupa’da takım alıp bu kulüpleri büyütüyorlardı. Biz de kendi çapımızda bunu yapmak istiyoruz.” diyerek bu duruma açıklık getirdi.

PETERS DIŞINDA KADROYU KORUDUK

Ergin Ataman, geçtiğimiz sezon Anadolu Efes‘in hem Turkish Airlines EuroLeague hem de ING Basketbol Süper Liginde gösterdiği harika performans ve gelecek sezonki hedefleri hakkında ise “Maalesef pandemi dünyada her sektörde büyük bir etki yarattı. Bunun sonucu olarak da EuroLeague devam edemedi. Ama biz bu başladığımız hikayeyi sonlandıracağız. Bu açıdan takımda hiçbir değişiklik yapmadık. Takımın temel kadrosunu aynen koruduk. Kadromuzdan sadece Alec Peters ayrıldı. Moerman iyileştikten sonra o pozisyonda Chris Singleton ile birlikte oynadığı için Peters fazla dakika alamıyordu. Diğer bütün oyuncularımız bizimle olmaya devam edecek.

Başta geçtiğimiz sezonun süperstarı Shane Larkin olmak üzere tüm oyuncularımızla tekrar anlaştık. Aynı inanç, sinerji ve ciddiyetle Türk halkının bize vereceği destekle de sezona aynı şekilde girmek istiyoruz. Bu sonuçta bir spor. Geçen sene çok büyük bir ivme yakalamıştık ve iyi basketbol oynuyorduk. Önümüzdeki sezon için de ben çok ümitliyim.

GÜÇLÜ RAKİPLER VAR

Her ne kadar pandemi döneminde spor endüstrisi yara alsa da rakiplerimiz çok önemli transferler yaptı. CSKA Moskova, Armani Milano, Real Madrid ve Barcelona kadrolarını kuvvetlendirerek yola çıkıyor. Ama biz kendimize güveniyoruz. Aynı kadromuzla, aynı heyecanla yeniden Sinan Erdem’de olacağız. İnşallah bu sezon da sıkıntılı bir pandemi süreci yaşanmaz.” sözlerini söyledi.

OBRADOVİC’E TEŞEKKÜRLER

Son olarak Fenerbahçe Beko’daki görevinden ayrılan efsane koç Zeljko Obradovic hakkında da konuşan Ataman, “Zeljko Obradovic, Türk basketboluna yeni bir vizyon getirdi ve çok büyük başarılar kazandı. Başta Fenerbahçeliler olmak üzere Türk spor kamuoyundaki herkesin takdirini kazandı. Ona hepimiz müteşekkiriz. Benim için de hem EuroLeague’de hem de Türkiye Liginde onunla karşı karşıya gelmek çok güzel bir rekabetti. Benim de gelişmeme çok ciddi katkı sağladığını söyleyebilirim. Ama profesyonel yaşam içinde bu yaşanabilecek bir şey. Sonuçta biz kulüplerde çalışıyoruz. Bazen iyi işler gidiyor ama dinlenmeye ihtiyacımız oluyor. Bazen işler kötü gidiyor ve yollar ayrılıyor. Bu sefer Obradovic, böyle bir karar aldı. Ben kendisine Türk basketboluna yaptığı katkı ve vermiş olduğu emek için teşekkür ediyorum. Bizler gelip geçeriz ama kulüpler devam eder. Önemli olan kulüplerdir. Ben, bizim ezeli rakibimiz Fenerbahçe’nin değişen kadro ve teknik ekibiyle hem Türkiye Liginde hem de EuroLeauge’de en büyük rakiplerimizden biri olacağını düşünüyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.