Doğuş Balbay, Sezonun İptali, Takımın Durumu ve Larkin Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Anadolu Efes‘in kaptanı Doğuş Balbay, Skorer’in Instagram canlı yayınına katılarak gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Sezonun iptali, Anadolu Efes‘in yeni sezonda aynı performansı devam ettirip ettiremeyeceği ve Larkin’in durumu hakkındaki konulara değindi:

Sezonun iki kulvarda da iptal edilmesi üzerine: “Bizim için bu iptal kararları zor bir süreç oldu ama sonuçta çok iyi giden bir sezon vardı fakat EuroLeague özellikle çok ciddi bir arena. Yani tamam belki play-off 5 maç serisi 5 maç üzerinden oynanıyor ama Final Four tek maç üzerinden ve 40 dakika. Yani aslında tabii ki şampiyonluğa en yakın olduğumuz senelerden biriydi ama bir garantisi yoktu. Şu an üzülüyoruz ama önümüzde bizi bekleyen bir kupa yoktu. Bunun için savaşmamız gerekiyordu. O yüzden hiçbir şeyin kolay olmayacağını biliyorduk ama iyi bir ivme yakalamıştık hem ING Basketbol Süper Ligi’nde hem EuroLeague’de. Bir çok maçı domine ederek ve zevk alarak oynuyorduk. Oynadığımız basketbol bir çok seyirciye zevk veriyordu. Sonunu herkes merak ediyordu. Bu basketbolla başarıya ulaşabileceğimize biz inanmıştık. Taraftarlarımız da inanmıştı fakat yarıda kaldı diyelim. Umarım seneye kaldığımız yerden devam ederiz.”

Gelecek sezon aynı gidişatın devam edip etmeyeceği üzerine: “Bu sorunun cevabını vermek için 2 yıl öncesine gitmek istiyorum. 2 sene önce Ergin ağabey geldiğinde takıma bu takım neredeyse EuroLeague’de sonuncuydu tam hatırlayamıyorum. Ergin ağabey ve 10 yeni oyuncunun gelmesi ile geçen sene inanılmaz bir ivme yakaladık ve birçok kişinin sürpriz olarak nitelendirdiği finallere kadar yükseldik. EuroLeague’de kupaya çok yaklaştık aslında. O seneden sonra bir çok insanın kafasında Anadolu Efes seneye de bunu başarabilecek mi ya da yine finale yükselebilecek mi sorusunu oluşturdu. Biz mümkün olduğu kadar çekirdek kadromuzu korumaya çalıştık geçen seneden ve birbirimizle oynama avantajını bu sene çok iyi gördük bence ve bunu sahaya yansıttık. Bir çok insanında kafasındaki soru işaretlerini kaldırmış olduk çünkü ligi domine ederek birinci sıradaydık ve playoffa da çok büyük avantajla girecektik. Şimdi yine seneye konsantre olacak olursak bir çok oyuncumuzun seneye kontratı devam ediyor zannediyorum. Yine belli bir çekirdek kadromuzu koruyabilirsek neden olmasın? Neden kaldığımız yerden devam etmeyelim? Çünkü az önce söylediğim gibi sahada her oyuncu birbirinin ne yaptığını çok iyi biliyor, birbirini çok iyi tanıyor. Saha dışında inanılmaz bir arkadaşlık bir dostluk var. O yüzden bu aile ortamının bozulmadan devam etmesi kaldığımız yerden diğer başarılarımızı devam ettirecek diye düşünüyorum.

Ne kadar az mağlubiyet olursa sezonun içinde o kadar keyifli oluyor. Tabii Ergin ağabeyin sisteminde de galibiyet üzerine galibiyet gelince Ergin ağabeyinde keyfi yerinde oluyor. Antrenmanlarda çok daha keyifli ve rekabetçi bir şekilde devam ediyor. Hepimiz hem antrenman yapmaktan, hem maç yapmaktan hem deplasmana gitmekten yani her bir dakikadan çok zevk aldık açıkçası. Çok keyif aldığımız, unutulmaz bir sezondu bizim için.”

Takım arkadaşı Shane Larkin’in Efes‘teki geleceği hakkında: “Açıkçası kontratı olduğunu biliyorum yani ama kalır mı kalmaz mı teklif var mı yok mu ona, bunu hiç birimiz bilemeyiz. Çıkış opsiyonu olarak bir tarih vardır eminim ki ama o tarihin ne zaman olduğunu bilmiyorum açıkçası. Umarım kalır yani takımımızın en önemli taşlarından bir tanesi. Hem Türk basketbolu için hem de bizim için inanılmaz bir değer.”

Fenerbahçe‘de A takıma yükseldiği dönemde bir pozisyonda smaç yerine turnike bırakmasının hatırlatılması üzerine: “15 yaşında A takıma yükselmem beklemediğim ve hayal etmediğim bir durumdu ama oradaki psikoloji tamamen farklı. Zaten A takımda aldığım süreler çok kısıtlı, çok genç bir oyuncuyum. Bana verilen o sürelerde ben eğer boş turnikeye giderken smaç yapıp kazara kaçırma ihtimalim vardı, yani biraz garanticiyim orada belki o limitli süreleri göremeyeceğimi düşündüğüm için garantiye gitmişimdir. Genç yaşta tabii ki o sahada tecrübeli oyuncularla birlikte olup o anı yakalayınca insanda bir heyecan oluyor. Orada o yaşta smaç yapmak bir lüks gibi geldi bana açıkçası.”

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.