Bertomeu, THY ile Euroleague Birlikteliğinin Devam Edeceğini Açıkladı

Turkish Airlines Euroleague‘in CEO’su Jordi Bertomeu, Sırp radyosu MaxBetsport’a açıklamalarda bulundu.

Bertomeu, sezonun iptal edilmesi yönünde alınan kararın sadece yönetimin insiyatifinde olmadığını belirtirken Euroleague’in gelecek planları hakkında da açıklamalarda bulundu.

Öncelikle 2019-20 sezonunun iptal edilmesi hakkında konuşan Bertomeu, şu ifadeleri kullandı:

Alabileceğimiz en üzücü kararı aldık, ancak sezon sadece Avrupa’daki değil tüm dünyadaki durumdan dolayı sona erdi. Çözümü bize bağlı olmayan sorunlarımız vardı. Her şey farklı ülkelerdeki pandeminin durumuna, bu ülkelerdeki hükümetlerin kararlarına bağlıydı. Bu durum da bizim elimizi bağladı. Euroleague’in en iyi sezonlarından birisiydi, taraftarlar sahada bitmesini istiyorlardı. Ancak başka bir çözüm yoktu, bu yüzden bu kararı almak hem zor hem de üzücüydü. Elimizdeki veriler geride bıraktığımız sezonunun, EuroLeague’in en iyi sezonu olduğunu gösteriyor. Buna rağmen sezonu bitirme kararı almak zorunda kalmak bizi çok üzdü.

MaxBetsport

Sezonun iptal edilmesinden önce değerlendirilen seçenekleri de açıkladı Bertomeu:

İki seçeneğimiz vardı. Birincisi, tüm takımların katılımıyla sezonu bitirmekti, ancak bir sonraki sezona sorunsuz bir şekilde başlamak için Haziran’a kadar bitirmemiz gerekiyordu. Diğer seçenek ise sezonu sona erdirmekti. Bu ikisinden başka ara seçenek yoktu. Kulüplerin pandemi açısından farklı durumlarda olduğu göz önünde bulundurulunca herkes engelsiz şekilde seyahat edip hazırlık yapamazdı. Bu koşullar altında, gerçekçi tek seçeneğimiz sezonu sona erdirmekti.

MaxBetsport

Önümüzdeki sezon ligin bu yılki 18 takımla devam edecek olması ve ligdeki takım sayısının arttırılmasının düşünüp düşünmedikleri hakkında sorulan soruya Bertomeu, sözlerine şöyle devam ettş:

Hayır, bu ihtimali göze almadık. Sezonu iptal ettiğinizde kimseyi şampiyon ilan edemezsiniz. Takımların ödül veya ceza alması doğru olmaz. Söz konusu şartlar nedeniyle sezon basitçe sona erdirildi. Lig açısından bakınca da genişlemek kötü bir karar olacaktı çünkü gelecek sezon için takvimi daha da karmaşık hale getirecekti. Her bakımdan, böyle bir durumda takım sayısını arttırmak yanlış bir karar olur.

MaxBetsport

Önümüzdeki sezonun bu yıl ligde alan aynı takımlarla oynanması kararının EuroCup’ta mücadele eden ve önümüzdeki sezon EuroLeague’de mücadele etme hedefi olan bazı takımlara haksızlık olduğu eleştirileri hakkında ise şu ifadeleri kullandı:

Neden böyle göründüğünü bilmiyorum. Valencia, gelecek sezon da katılımını güvence altına alabilirdi. Koşullar buna izin vermedi. Valencia‘nın önümüzdeki yıl Euroleague’de oynayamayacağını söylemek haksızlık olurdu. Ortaya çıkan şartlar sebebiyle kulüpleri suçlayamayız. Bu nedenle onların da hakları olduğunu inkar edemeyiz. Partizan veya Virtus’un Euroleague’de bir yer kazanacağını kim garanti edebilir? Gelecek sezon Euroleague’de oynamak için Partizan’ı seçebileceğimiz hiçbir kriter yok, çünkü sahada şampiyon olmayan bir takımı seçme şansımız yoktu. Sekiz takımın hepsinin de Eurocup şampiyonluğu için mücadele etme şansı vardı. Sezon sona erince bu şanslarından mahrum kaldılar.

MaxBetsport

Panathinaikos’un EuroLeague’den ayrılma ihtimali hakkında çıkan söylentiler hakkında da değerlendirmelerde bulunan Bertomeu, şu yorumları yaptı:

Atina ve Panathinaikos‘tan böyle bir şey ilk kez gelmiyor. Söylentiler var, ancak kulübün Euroleague’den ayrıldığını resmi olarak söyleyemeyiz. Bu ihtimal gerçekleşirse, bir prosedür var ve kulüplerin Euroleague dışındaki şartlarının çok parlak olmadığını bildiğine inanıyorum. Sadece Euroleague’in bir parçası olduğunuzda, en üst seviyede rekabet edebiliyorsunuz. Panathinaikos’un son 20 yıldır olduğu gibi EuroLeague’de yer almaya devam edeceğine inanıyorum.

MaxBetsport

Son olarak EuroLeague’in sponsor değiştireceğiyle ilgili çıkan haberlerle alakalı da konuşan Bertomeu, sözlerini şöyle tamamladı:

Türk Hava Yolları ile 10 yıldır çok güzel ilişkilerimiz var. Önümüzdeki beş yıl boyunca birlikte devam etme hakkında görüşmelerimiz oldu. Bu yüzden başka bir markayla da görüşmedik. Sponsorumuz Türk Hava Yolları ve ilerleyen dönemde de bu konuda bir değişiklik olmasını beklemiyoruz.

MaxBetsport

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.