LegaBasket Başkanı Gandini: “Serie A Sezonunun İptali 40 Milyon Euro’ya Mal Oldu.”

İtalya’da basketbol sezonunun coronavirüs salgını ile tamamen iptal olmasının faturası belli oldu.

LegaBasket başkanı Umberto Gandini yaptığı açıklamayla Serie A sezonunun iptal olmasının maliyetinin 40 milyon Euro olduğunu belirtti:

Serie A’daki toplam gelir 110 milyon Euro ve bunun %50’si 4 büyük kulüp tarafından sağlanıyor. Deloitte’in yaptığı analizlere göre sezonun erken kapanmasının lige maliyeti 40 milyon Euro oldu ve elbette bu kayıp daha da artacak eğer gelecek sezonu da kapalı kapılar ardından yani seyircisiz oynarsak.

Sportando

Gandini gelecek sezona dair de belirsizliğin devam ettiğini ifadelerine ekledi:

Salgının getirdiği ekonomik krizin etkilerini görmeye başladık ve önümüzdeki sezon daha fazla görebiliriz. Bazı kulüplerin Serie A’da yer alamayabileceklerini biliyoruz ama buna karşın alt liglerdeki bazı kulüplerimizin de Serie A’da mücadele edebilecek koşullara sahip olduklarını, istekli olduklarını da biliyoruz. Henüz bir belirsizlik söz konusu ama elimizde yeteri kadar bilgi olduğunda önümüzdeki sezonun nasıl bir formatta oynanacağına dair kararlar verebileceğiz.

Sportando

Hatırlayacağınız gibi Serie A bir çok major ligin aksine sezonu tamamlamak konusunda ısrar etmemiş ve tamamen iptal etmişti. Tabi bunda ülkedeki salgının diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha üst düzeyde olmasının da etkisi büyüktü. Salgının düşüşe geçmesiyle birlikte artık ekonomik etkilerini daha fazla konuşmaya daha fazla gündeme getirmeye başladı herkes ki zaten insan sağlığı dışında en önemli etkisi de bu olacak. Örneğin aşı bulunduğunda insan sağlığının güvence altında olduğunu söyleyebileceğiz ama ekonomi için maalesef öyle kısa vadede bir çözüm görünmüyor…

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.