Burak Gören: “Basketbol Şampiyonlar Ligi Sağlığı Ön Planda Tuttu.”

Coronavirüs salgınının etkisiyle bir çok lig sezonu askıya almış ve henüz kararını vermemişken FIBA Şampiyonlar Ligi önclülük ederek sezonun nasıl tamamlanacağını ilk açıklayan major Avrupa ligi olmuştu.

BCL yönetiminin 2019-20 sezonunu Eylül sonu başlayıp Ekim ayında tamamlanacak bir Final 8 organizasyonu ile tamamlama karar kulüplerin tamamının olumlu tepkilerini aldı. Son 8 takım arasında yer alan tek temsilcimiz olan Türk Telekom‘un koçu Burak Gören de erteleme kararını ve sezonunun Final 8 ile sonlandırmasını olumlu karşılayarak şu değerlendirmelerde bulundu:

BCL, organizasyonu devam ettirmek istiyor. Bu güzel bir şey. Bunu yaparken sağlığı ön plana koyuyorlar ki bu bizim için çok önemli. Sekizli Final’in bizim için avantajı da, dezavantajı da var. Aradan önce BCL’de çok avantajlı bir konumdaydık, araya giren süre dolayısıyla avantajımız azalabilir. BCL’de çok güçlü bir gruptan lider olarak çıktık ve zorlu bir grubu avantajlı bitirdik. Ardından Son 16 Turu’nda eşleştiğimiz Beşiktaş Sompo Sigorta karşısında rahat bir tempoda oynadık ve çeyrek finale kaldık. Buraya da ev sahibi avantajı ile geldik. Yarıda kalan döneme kadar formumuz üst düzeydeydi, kupaya bakışımız ve isteğimiz üst seviyedeydi. Dörtlü Final’e giden yolu ev sahibi avantajıyla, taraftarlarımızın önünde oynayacaktık. Sekizli Final’de bunu kaybedeceğiz. Ancak bu durumun negatif olduğu kadar, pozitif tarafları da var. Ne olursa olsun, bizler basketbolun içinde, rekabeti ve mücadeleyi seven insanlar olarak, turnuvanın yarıda kalmasını istemeyiz. Farklı tarihte, farklı bir konseptte tamamlanacak olması bile bizi mutlu eden bir nokta. İnşallah o tarihe kadar bütün ülkeler sağlıklı yapıya ulaşır.

İHA

BCL’in sağlığı ön planda tutmasının kendileri için önemli olduğunu belirten Gören:

BCL çok ciddi ve hızlı çözüm üretti. Kararlarını kulüplere de danışarak, fikir birliği içerisinde verdiler. Çok hızlı aksiyon aldılar ve sağlığı ön plana koydular. Sporcu, antrenör, çalışanlar ve taraftarların sağlığını ön plana alarak aslında toplumun sağlığına önem verdiklerini gösterdiler. Bu yüzden onlara teşekkür ediyorum. Artık, uygun şartlar sağlandığında, elimizden gelenin en iyisini yaparak mücadelemize devam edeceğiz.

İHA

BCL, Final 8 organizasyonunun tarihi hakkında açıklama yapmış olsa da henüz ev sahibi olacak salon ve şehir artı diğer ayrıntılarla ilgili henüz bir açıklama yapmadı, ilerleyen aylarda bu kararın verilmesi bekleniyor. Ayrıca bildiğiniz üzere henüz son 16 turunda 1-1 olan iki seri Dijon-Nizhny Novgorod ile Tenerife-Oostende serileri de tamamlanmadı, bu nedenle önce bu maçlar oynanacak. Temsilcimiz Türk Telekom2un Final 8 organizasyonundaki rakibi Dijon-Nizhny Novgorod serisinin galibi olacak.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.