Ertuğrul Erdoğan: “Şu Anda Düşündüğümüz Tek Şey İnsan Sağlığı.”

Galatasaray Doğa Sigorta‘nın başarılı koçu Ertuğrul Erdoğan, coronavirus salgını nedeniyle liglerin ertelemesi hakkında konuştu.

Erdoğan AA muhaberine verdiği röportajda coronavirüsün tüm dünyayı ciddi şekilde etkilediğini, en büyük isteğinin ülke olarak süreci en kısa sürede ve en az zararla atlatmak olduğunu belirtti.Liglerin ne zaman ve hangi koşullarda başlayacağının belli olmadığını dile getiren Ertuğrul Erdoğan açıklamalarına şöyle devam etti:

Tüm dünyayı etkileyen bir salgın söz konusu. Bundan dolayı liglerin ertelenmesini doğru buluyorum. Bu konuda karar veren Gençlik ve Spor Bakanlığı ve federasyonlarımıza teşekkür ediyorum. Şu anda salgının ne kadar süreceğiyle ilgili net bir bilgi, ne yöne gideceğiyle ilgili ise bir öngörü yok. Şu anda bir belirsizlik söz konusu

AA

Vatandaşlara evlerinde kalma çağrısında bulunan sarı-kırmızılı takımın tecrübeli başantrenörü, şöyle devam etti:

Oyuncular şu anda evlerinde. “Evde kal” diye bir kampanya da başlamış durumda. Sporculara evlerde yapmaları için bir program vereceğiz. Yabancı oyunculardan geri dönmek isteyenler var. Döndükleri takdirde ligler başladığında yeniden ülkeye dönüp dönemeyeceklerini bilmiyoruz. Daha önce karşılaşmadığımız bir durum söz konusu. Şu anda düşündüğümüz tek şey insan sağlığı. Bu süreci evlerde geçirip bir an önce salgını atlatarak normal hayatımıza dönmek, en büyük beklentimiz. Daha sonra sporu konuşabiliriz. En büyük dileğimiz, toplumumuzun hem mental hem de fiziksel olarak bu kötü süreci atlatması.

AA

Ertuğrul Erdoğan, Litvanya’daki gibi liglerin mevcut haliyle tescil edilme ihtimaliyle ilgili ise:

Elbette itiraz edecekler ve hak verecekler olacak. Konu benim açımdan bu değil. Galatasaray takımı olarak ligde bulunduğumuz konum ortada ama bizim için önemli olan spor değil insan sağlığı. Federasyon yetkililerinin birçok senaryo üzerinde çalıştığını biliyorum. Önümüzdeki 4 haftayı öngörebilmek ülkedeki kimsenin yapamayacağı bir şey. Buradaki en temel konu insan sağlığı. Bunun farkına varmamız lazım. Yoksa şampiyonun kim olduğunu bu ortamda tartışıyorsak bence başka bir boyuttayız. Benim bakış açım bu değil

AA

Koç Erdoğan’ın dileklerine biz de katılıyoruz elbette. Umarız ülkemiz ve tüm dünya bu salgını en kısa sürede ve en az hasarla atlatır. Bununla birlikte BSL’nin şuanda önündeki en iyi senaryonun direkt play-off’a geçilmesi son 2 sırada bulunan, yabancıları ile yollarını ayırarak zaten güvenli bölgeden hayli uzakta kalan, düşmeyi kabul eden Büyükçekmece ile İTÜ’nün TBL’ye uğurlanması olacağını düşünüyoruz.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.