NBA’in Sadece Bilet Kaybı 500 Milyon Dolar!

Coronavirus tüm hayatı ve ekonomiye sekteye uğrattı.

NBA yönetimi geçtiğimiz günlerde coronavirüs nedeniyle sezonun askıya alındığını, en az 1 ay maçların ertelendiğini açıklamıştı. Bu kararın lige ekonomik anlamda nasıl darbe vuracağı merak konusuydu.

NBA yönetimi bir normal sezon maçında yaklaşık 1.2 milyon dolar, play-off maçında ise ortalama 2 milyon dolar bilet geliri elde ediyor. Bu da demek oluyor ki kalan 259 normal sezon maçının oynanmaması durumunda NBA’in kaybı 300 milyon dolar olacak gibi görünüyor.

Gelelim play-off konusuna. Geçtiğimiz yıllarda ortalama 83 play-off maçı oynandığını görmüştük ve bu da demek oluyor ki play-off’lar da bu sezon oynanmazsa NBA’in kaybı yaklaşık 166 milyon dolar olacak.

Bu sezon reyting kaybı ile zaten ekonomik anlamda ciddi kayıplar yaşayan NBA’in yukarıdaki iki hesapla beraber sezonun tamamen iptal edilmesi durumunda sadece bilet satışlarından kaybı yaklaşık 500 milyon dolar olacak. Bu kötü ekonomik senaryoya rağmen insan sağlığını düşünerek ligi durduran NBA yönetimi elbette alkışları haketti ama ileride bu ekonomik darbe onları epey zorlayacak gibi görünüyor.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.