Ergin Ataman: “Fenerbahçe Kulübü ve Taraftarına Karşı Ters Bir Düşüncem Yok”

Hem ING Basketbol Süper Ligi‘nde hem de Turkish Airlines Euroleague’de sezonun ilk yarısını lider bitirmeyi başaran Anadolu Efes‘in başarılı koçu Ergin Ataman Akşam’a kapsamlı bir röportaj verdi.

İşte Anadolu Efes‘in tecrübeli koçunun açıklamalarından önemli bölümler:

Ataman, kendisini takdir eden çok sayıda sporseverin olduğunu dile getirirken “Ben açıkçası gerçek sporu fanatizmin dışında takip eden her sporseverin -buna Fenerbahçeliler de dahil- benim başarılarımı takdir ettiğini düşünüyorum. Ama tabii ki her sporun içerisinde bir fanatizm ve rekabet unsuru var. Ben bugüne kadar 10 yılda çalıştığım her takımda Fenerbahçe’nin rakibi oldum, son 10 yılda 4 defa Türkiye şampiyonu oldum ve bunların hepsinde rakip Fenerbahçe’ydi. Üstelik 5 yıl Galatasaray’da çalıştım” ifadelerini kullandı.

“Bu biraz da Fenerbahçe, Galatasaray rekabetinden ileri gelen bir unsur. Benim Fenerbahçe kulübüne ve taraftarına karşı hiçbir ters düşüncem yok. Sadece geçen sezon Final Four’da bana ağır hakaretler eden gruba, o anki adrenalin içinde verdiğim bir tepki var. Bunun dışında benim hiçbir zaman Fenerbahçe taraftarına karşı bir saygısızlığım olmadı. Bunu ben aslında normal de karşılıyorum. Bu sezon Euroleague’de Fenerbahçe ile oynadığımız maçta da ben artık bir şeylerin değişmekte olduğunu da gözlemledim. O gün hiçbir şey olmadı. Geçmişteki gibi hiçbir bir kötü tezahüratla karşılaşmadım. Karşıyaka maçında da benzer bir atmosfer vardı. O maçtan sonra da söyledim. Bu tarz atmosferler benim takdir ettiğim atmosferler. Benim hiç kimseye karşı bir sıkıntım yok.”

“Obradovic’e karşı da çok büyük bir saygım var. EuroLeague finalinde Fenerbahçe taraftarına bir tepki gösterdim. Adrenalinin en yüksek olduğu yerde, oradaki her Türk’ün destek olmasını bekliyordum. Belki duygusal bir beklentiydi. Onun tepkisini gösterdim. Kimse beni sevsin ya da nefret etsin diye düşünmüyorum. Ben işimi yapıyorum. Allah’a şükür de bugüne kadar gittiğim her takımda bunu başardım. Bazı insanlara hoş gelmeyebilir. Onu da takdir etmek lazım. Anadolu’da da bunu daha net görüyorum. Yüzde 90’lık bir kesimin takdir ettiğini görüyorum. Galatasaray camiasında bu yüzde 99.5.”

Turkish Airlines EuroLeague’de finalin sonucunun seri ile belirlenmesinin daha iyi olabileceğini kaydetti:

“Her sporun kendine has bir takım kuralları var. Bugün futbolda da Şampiyonlar Ligi finali tek maç. Buna adil ya da değil diyemezsiniz. Bu 20 senedir bu şekilde oynanıyor. Onun için bir şey söylemek zor. Belki EuroLeague’de şampiyon seri sonucu belirlense daha iyi olur. Bu konuda EuroLeague yönetiminin çalışması var. 7 maçlık final serisi belki daha heyecanlı olur ancak şu an yerel ligler olduğu için takvim uymuyor. 2-3 yıl içinde EuroLeague’in NBA gibi kapalı bir lig olması konusunda çalışma var. O zaman takımlar kendi liglerinde oynamayacak. Final de 7 maçlık seri üzerinden yapılabilir.”

Anadolu Efes‘in son iki sezonda yükselen formu ve yaşadığı başarılar ile ilgili ise şunları söyledi:

“Ben geçen senenin ortalarında bunu söylemeye başladım. Efes ruhu geri döndü. Efes Türkiye’de basketbolun en büyük ekolü oldu. Avrupa’nın da çok önemli basketbol ekollerinden bir tanesi. Bugün illaki bir futbol takımı taraftarı olması gerekmiyor. Efes’i bir Milli Takım gibi görüyorlar. Fenerlisi de Galatasaraylısı, Beşiktaşlısı, hiç takım tutmayan da geliyor. Aileler geliyor. En küçük bir kötü tezahürat yok. Orada hem ciddi bir başarı hem de eğlence var. Bence bu Türk sporunda tek. Her maçta o salona 15 bin kişiyle o salonun böyle bir seyirci profiliyle doldurulması çok takdire şayan. Bu sevgiyi yeniden yaratmış olmamız güzel. Payım varsa ne mutlu bana.

Anadolu Efes’in en önemli özelliği kurumsallığı. Avrupa’nın en organize 3-4 kulübünden biri. Tabii ki bir antrenör için şans. Diğer kulüplerde başka şeylere de konsantre olmak zorunda kalıyorsun. Şimdi sadece teknik konulara odaklanıyorsun. Zor şartlarda da büyük işler yaptık ama zaman zaman da bir yerlerde mental anlamda sıkıntılar çektim. Başarımda bu organizasyonun çok büyük payı var.”

Ataman gündemlerinde transfer olmadığını belirtti.:

“Gündemimizde transfer yok. 2 aydır Dunston olmadan oynuyoruz. Bizim en büyük transferimiz onun geri dönmesi olacak. Onu da Şubat sonuna bekliyoruz. Moerman ilk kez Khimki maçında döndü. Bizim en büyük transferlerimiz geçen sene takımı finale taşıyan oyuncularımızın takıma geri dönmesi olacak.”

Olası Final Four ihtimali ile ilgili ise görüşleri şöyle:

“İlk önce Almanya’ya gidebilmek lazım. Final Four’a kalmak da çok zor. Her maç final havasında geçiyor. Hele ki play-off maçları çok önemli. Kalmayı başarabilirsek, Almanya’da olması Türk takımları için ciddi bir avantaj olacaktır.”

Kişisel kariyeri ile ilgili ise şunları söyledi:

“EuroLeague’de 3 defa final-four oynayan teknik adam olduk, Avrupa’da 3 kupa kazanan teknik direktör olduk. Final oynayan teknik direktör olduk. Tek eksik EuroLeague kupası. Çok ciddi rakipler var. Real Madrid ve Barcelona bizden 3 katımız bütçelerle kurulmuş, tamamen şampiyonluk hedefi yle kurulmuş takımlar. Ama biz de kendimize güveniyoruz. Geçen sene finalde kaçırdığımız şampiyonluğu bu yıl yine kovalayacağız.”

Kaynak: Akşam

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.