BSL’de 10.Haftanın Hakem Değerlendirmesi (Suat Yahyabeyoğlu)

ING Türkiye Basketbol Süper Ligi‘nde 10.haftayı geride bıraktık. Birbirinden keyifli maçlar izlediğimiz haftanın ardından her zamanki gibi hakemlerimizin performanslarını değerlendirmek üzere kalemi hakem hocası Suat Yahyabeyoğlu‘na devrediyoruz. Herkese keyifli okumalar.

Beşiktaş S S-S N İTÜ(zor)
Serkan Emlek(30)Özlem Yalman(30)Özge Şentürk(20)

Teksüt-Bahçeşehir Koleji(kolay)
Fatih Aslanoğlu(70)Semih Vural(60)Serhat Büker(35)

Darüşşafaka Tekfen-Tofaş(zor)
Sinan İşgüder(35)Ziya Özorhon(30)Hüseyin Çelik(25)

A.Ü.B.Çekmece-Türk Telekom(zor)
Yener Yılmaz(30)Serdar Ünal(40)Duhan Köyiçi(50)

F.E.BursaSpor-Gaziantep B.(orta)
Mehmet Karabilecen(30)Kaan Büyükçil(30)Ozan Çakar(30)

Pınar KSK-Fenerbahçe Beko(zor)
Emin Moğulkoç(75)Can Mavisu(60)Ahmet Tatlıcı(35)

OGM Orman S.-M.Y.Afyon B.(orta)
Mehmet Keseratar(70)Ayşenur Yazıcıoğlu(75)Sinem Tetik(80)

ANADOLU EFES-GALATASARAY DOĞA SİGORTA HAKEM DEĞERLENDİRMESİ

İSTATİSTİKLER / HAKEMLERErşan KartalAltuğ KöselerliKerem Baki
Fizik ve kondüsyon1009095
Kararlarda standart uygulama857580
İşaretler ve seremoni805560
Hakem mekaniği907580
Arkadaşları ile eşgüdüm908085
İhlal değerlendirmeleri655555
Faul değerlendirmeleri705570
Maçın kontrolü1008095
Ortalama85.070.677.5

MERAKLISINA

 • Yedek kırmızı 11 Kırmızı 3 le değişir ve oyuna girer.Oyun saati çalışmadan hakemler Kırmızı 8 de kanama tespit ederler ve değişmesini isterler.Kırmızı koç kırmızı 3 ü tekrar oyuna girmesi için masaya gönderir.Karar ve uygulama,oyun saati çalışmadığı için Kırmızı 3 tekrar oyuna giremez.
 • Yukarıdaki durumda kırmızı takımda beş faul,diskalifiye ve sakatlık gibi nedenlerle 3 numaradan başka oyuncu yok ise ,tekrar.oyuna girmesine izin verilir.
 • Kırmızı 11 üç atış hakkı kazanmıştır.İkinci atıştan sonra hakemler boynunda kanama tespit ederler ve değişmesine karar verilir.Beyaz takım da bir oyuncu değiştirir.Kırmızı 11 in yerine giren oyuncu son atışı kullanır.
 • Hakemler ilk çeyreğin bitiminde atılan sayının 2 veya 3 olduğunu tespit etmek için IRS kullanmaya karar verir.Çeyrek arası hakemlerin IRS incelemesi sonunda başlar ve süre görevlisi iki dakikayı tutar.
 • Kırmızı takım beş faul,sakatlık ve diskalifiye gibi nedenlerle sahada 4 kişi kalmıştır.Beyaz takım koçu da eşitlik adına oyuna 4 kişiyle devam etmek ister .Karar ve uygulama oynayacak durumda ve kriterde 5 oyuncu bulunduğu her durumda takımlar sahada 5 oyuncuyla oyuna devam ederler.
 • Maç öncesi ısınma sırasında Beyaz 33 Kırmızı 22 ye küfür eder ve teknik faulle cezalandırılır.Kırmızı koç 99 no lu oyuncunun bir atışı kullanacağını bildirir.Ancak oyuna başlayacak ilk beş te bu oyuncu işaretlenmemiştir.Karar ve uygulama,Kırmızı takımın oyuna başlayacak ilk beş oyuncusundan birisi tek atış kullanır,oyun hava atışıyla başlar.
 • Kırmızı 33 Beyaz 42 ye faul yapar,aynı anda Kırmızı 22 atış halindedir ve 2 sayı yapar.Karar ve uygulama,faul çalındığı an top ölür.Sayı geçersizdir.Beyaz takım ,Kırmızı takımın bu çeyrekteki takım faul sayısına bakılmaksızın,faulün yapıldığı en yakın sınır çizgisi dışından topu oyuna sokar.
 • Kırmızı 33 üç sayılık bölgeden takım arkadaşına pas atar, Beyaz takımın iki sayılık bölgesinden sıçrayan Beyaz 11 topa temas eder ve top sepetten içeri girer.Karar ve uygulama,Kırmızı 33 iki sayı yapmıştır.
 • Yukarıdaki durumda,Beyaz takımın üç sayılık bölgesinde top yere temas eder,sepetten içeri girer.Karar ve uygulama, Kırmızı 33 iki sayı yapmıştır.
 • Yukarıdaki durumda ,Beyaz takımın üç sayılık bölgesinde Kırmızı 4 topa temas eder ve top sepetten içeri girer.Karar ve uygulama,Kırmızı 33 iki sayı yapmıştır.
 • Kırmızı 66 sınır çizgisi dışından topu oyuna Kırmızı 88 e elden ele vererek sokar.Karar ve uygulama,Kırmızı takım topu oyuna sokma ihlali yapmıştır.Aynı yerden Beyaz takı topu oyuna sokar.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.