De Colo ”Obradovic, Fenerbahçe Beko’ya ilgim olduğunu öğrendiği an beni aradı.”

Fenerbahçe Beko’nun yeni yıldızı Nando De Colo, bu transferin ardından Fransız basınında La Voix du Nord’a bir röportaj verdi.

Nando, karar döneminde hangi faktörler ibreyi Fenerbahçe Beko’ya döndürdü?

Aslında birçok şey, Fenerbahçe’deki genel basketbol atmosferi etkili oldu. Eğer Real Madrid ve Fenerbahçe Beko’dan teklif alırsanız, kararınızı küçük detaylar belirler ve kararınız her şekilde güzel olur. İlginç ve fiziksel anlamda Final Four öncesi problemli bir sezon geçirdikten sonra Fenerbahçe Beko’nun yeni sezon için ne kadar motive olduğunu gördüm. Hedef, beş sezondur olduğu gibi Final Four’a kalmak ve EuroLeague şampiyonluğunu kovalamak.

Beş farklı takımda toplam 9 kez EuroLeague şampiyonluğu yaşayan Zeljko Obradovic, belki de tüm zamanların en iyisi. Obradovic’in varlığı, kararında nasıl bir rol oynadı?

Geçmişte Obradovic’in koçluk yaptığı kulüplerden teklif almıştım. Ancak bu teklifleri kabul etmemiştim. Onunla çalışmak ilginç olacak. Benim tarafımdan ilgi olduğunu öğrendiği an, beni aradı. O bir basketbol, antrenörlük efsanesi. Şimdiden bana neler katacağını söylemem zor. Öğrenmeyi seviyorum. Her zaman antrenörlerimle profesyonel ilişkiler kurup, onlara saygı duymak istedim. Koçun güvenini kazanıp, takım içinde özgür bir rol elde etmeyi amaçlıyorum. Fenerbahçe Beko için eksik olan parçayı doldurmak istiyorum.

Real Madrid’in de sana ilgisi vardı. Üstelik eşin İspanyol. O konu nasıl gelişti?

Önümde özgürce karar vermek için iki, üç yılım daha var ve eşimin beni bu konuda desteklediğini biliyorum. Eşim basketbolu çok iyi biliyor. Fenerbahçe’nin taraftarlarıyla, koçuyla nasıl bir etkiye sahip olduğunu biliyor. Bu, yaşamaya değer bir tecrübe.

Fenerbahçe’nin inanılmaz bir taraftar kitlesi var. Daha şimdiden sana binlerce mesaj attılar sosyal medya üzerinden…

Açıkçası bu konuda Moskova’dan çok daha farklı bir tecrübe yaşayacağım. Moskova’da yarı boş tribünlere oynuyorduk bazen. Eşim bile şimdiden yüzlerce mesaj aldı. Baktığım şey bu değil ancak maçlarımızın kapalı gişe oynanacağını biliyorum. Taraftarlarımız, 6. adam gibi. İlginç olacak.

CSKA Moskova formasıyla her şeyi kazandın. İki kez EuroLeague’de, beş kez VTB Birleşik Ligi’nde şampiyon oldun. Yeni bir meydan okumaya mı adım atmak istedin?

Tabii ki, ancak CSKA Moskova’dan ayrılmam konusunda başka sebepler de var. Bunu onlara anlattım. Onların sözleşmeleriyle yapacağım bir şey yoktu. Başka bir tecrübe yaşamak istedim.

Menajerinden, senin için NBA pazarını yoklamasını istedin. NBA’de Toronto ve San Antonio formalarıyla iki sezon geçirmiştin. NBA’e geri dönmeyi ne kadar istiyordun?

Olacakları görmek istedim. CSKA Moskova’ya başka bir tecrübe yaşamak için olanakları görmek istediğimi söyledim ancak o zaman ortada bir teklif yoktu. Daha sonra Fenerbahçe Beko’dan ve sonrasında Real Madrid’den teklif geldi. Fenerbahçe Beko’ya anlaşmaya yakınken NBA’de beni sormaya başladılar. Ancak ortada somut bir teklif yoktu. Bazı sözlü tekliflere karşı benim de ilgim vardı. NBA haklarımı elinde bulunduran Toronto ya da Milwaukee ve Charlotte gibi takımlara karşı. Buradaki teklifler, Avrupa’da aldıklarımdan daha düşüktü ve olacakları görmek için iki, üç günüm vardı. Bu tarz tekliflere karşı Avrupa’nın, özellikle Fenerbahçe Beko’nun benim için daha cazip olduğunu biliyordum.

32 yaşında böyle bir sözleşmeye imza attın. NBA kapısı artık kapandı sanki…

NBA’i hiçbir zaman takıntı haline getirmedim. İşlerin nasıl yürüdüğünü hızlıca anladım. Herkes, karar verme konusunda özgür. Eğer Avrupa’ya döndüğümde işler yolunda gitmeseydi, olaylara farklı yaklaşabilirdim. Ancak şu an oynamaktan büyük keyif alıyorum. CSKA Moskova’da son beş yılda birçok kupa kazandık, bunun için her gün çok sıkı çalıştık.

Yaklaşık beş yaşında olan en büyük çocuğum Lola’ya anlattım. Avrupa’daki en büyük kupa olan EuroLeague’i kazanmak için her gün idmanlara gidiyor ve sürekli uçakla seyahat ediyorum. Sonuçta kupalar kazanmak, benim ve tüm ailem için bir ödül oluyor. 13 Mayıs’ta ikinci kızımızı doğuran eşim Alicia, büyük efor harcayarak EuroLeague finalinde beni izlemeye geldi. Bu önemli anı birlikte yaşadık. Böyle anları yaşamaya devam etmek için Avrupa’da kalmak istiyorum. Bin tane NBA takımı çıkıp NBA şampiyonu olmak istediğini iddia etmedikçe NBA’e dönüp, belirsizliğin içine girmek istemiyorum.

O zaman hiçbir pişmanlığın yok değil mi?

Günün birinde kariyerim sona erecek. Kariyerim bittikten sonra, eşim ve ailemle birlikte Avrupa’da kalmak istiyoruz. Açıkçası Amerikan mentalitesine sahip değilim. Belki NBA deneyimim farklı geçseydi, şu an NBA’e karşı daha değişik bir düşünce yapısına sahip olurdum. Ancak hem Avrupa’da hem de NBA’de büyük bir kariyere sahip olmak çok komplike bir durum. Bunu başarabilen oyuncu sayısı çok az.

Kaynak: Trendbasket

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.