Fenerbahçe Pes Etmedi, Seride 7. ve Son Maçı İzleyeceğiz!

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi Final Serisi altıncı maçında Fenerbahçe Beko, Ülker Arena’da konuk ettiği Anadolu Efes‘i 85-69 mağlup ederek seriyi 3-3’e getirdi. Seride şampiyonu belirleyecek yedinci maç, 21 Haziran Cuma günü Anadolu Efes’in ev sahipliğinde Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanacak.

Zorlu maç öncesi seride 3-2’lik Anadolu Efes üstünlüğü vardı ve konuk ekip maçı kazanması durumunda 9 sezonun ardından ilk şampiyonluğunu ilan edecekti.

Maça Kalinic ve Sloukas’ın üçlükleriyle başlayan Fenerbahçe, 7:58 kala 6-2 ile üstün olan taraftı. Kalinic ve Melih ile basketler bulan ev sahibi ekip, 5:42 kala da skoru 11-4 yaptı. Anadolu Efes; Dunston ve Moerman ile sayılar bulurken 3:03 kala skoru 15-11’e geldi. Çeyreğin son bölümünde iki takım da hücumda sıkıntı yaşadı ve ilk periyot, ev sahibi ekibin 17-14’lük üstünlüğüyle sona erdi. İkinci çeyreğe Melli ve Bobby Dixon ile sayılar bularak başlayan Fenerbahçe, 8:47 kala 22-14’lük üstünlüğü yakaladı. Fakat Micic’in serbest atış, Buğrahan Tuncer’in ise üst üste 2 adet üç sayı çizgisinden isabetleriyle 8:06 kala skor 22-22 eşitlendi. Buğrahan ve Moerman ile üçlük isabetlerine devam eden Anadolu Efes, 2:05 kala 31-34’lük üstünlüğü yakaladı. Kalan bölümde Bobby Dixon ve Kostas Sloukas ile etkili olan Fenerbahçe Beko, ilk yarıyı 38-36 üstün kapattı.

Üçüncü çeyreğin başında karşılıklı sayılarla 7:16 kala 42-42’lik eşitlik vardı. Melih ve Guduric ile üst üste üçlükler bulan ev sahibi ekip, ilk 5 dakikalık bölümü 48-44 üstünlükle geçti. Fenerbahçe, 2:19 kala da skoru 53-46’ya getirdi. Üçüncü çeyrekte kenardan gelen Simon ile üst üste iki üçlük isabeti bulan konuk ekip, 1:26 kala skoru 53-52 yaptı. Kalan bölümde iki takım da skor üretemedi ve üçüncü çeyrek 53-52 sona erdi. Son çeyreğe 13-0’lık seriyle başlayan Fenerbahçe Beko, 5:17 kala 66-52’lik üstünlüğü yakaladı. 4:48 kala da ev sahibi ekip, skoru 69-53 yaptı. Kalan bölümde üstünlüğü korumayı başaran Fenerbahçe Beko, karşılaşmadan 85-69’luk skorla galip ayrıldı.

Bu sonuçla, seride durum 3-3’e geldi ve seri 7. maça taşındı. Basketbol Süper Ligi’nde en son 7 maçlık final serisi 2013-14 sezonunda Fenerbahçe ile yine Ergin Ataman yönetimindeki Galatasaray arasında gerçekleşmişti.

Şampiyonu belirleyecek serinin yedinci ve son maçı 21 Haziran Cuma günü Anadolu Efes’in ev sahipliğinde Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanacak.

EDİTÖR YORUMU:

Fenerbahçe kendi sahasında oynamanın avantajıyla yüzdeli atarak başladı maça ancak biriki şut kaçınca dengeleri bozulmaya başladı, potaya giderek ya da uzunlar üzerinden alternatif yaratamadılar ki Anadolu Efes bu anlamda sabırlı daha dengeli başladı maça, 0/5 3 sayı isabeti ile oynamalarına rağmen farkın açılmasına izin vermediler ilk bölümde agresif oynayan sarı lacivertliler karşısında. İkinci çeyrekle beraber Anadolu Efes, koç Obradovic’in fizikli beşine karşı Sertaç, Moerman, Dunston’ı aynı anda sahada tuttu ama Moerman ve Simon’un da daha ilk çeyrekten ikilemesi koç Ataman’ın planlarını bozdu. Maçın dengesini bozarak ibreyi Anadolu Efes lehine çeviren isim kenardan gelen Buğrahan oldu. Üst üste bulduğu üçlükler, Micic kenardayken organizasyona verdiği katkı ve savunmadaki enerjisi çok önemliydi. Bu sayede Anadolu Efes ilk yarıyı dengede tamamladı. İlk yarı bitmeden Anadolu Efes’de faul problemi boy gösterdi, hem Moerman hem de Simon üçlediler. İlk yarıda Buğrahan’dan Anadolu Efes’in aldığı katkıyı bu sefer Fenerbahçe Guduric ile Melih’den almaya başladı ama savunmada Larkin’e çözüm bulamadıkları için yine farkı açamadılar. Anadolu Efes’in üçlüklere dayalı oyunu ve çember dövmesini değerlendirip potaya gitmeyi hatırlayan sarı lacivertliler farkı biraz olsun açmışken bu kez kenardan gelen Simon üst üste iki üçlükle tekrar maça denge getirdi. Son çeyrekte ise vidaları sıkan Fenerbahçe’ye karşı 13-0 gibi harika bir seri yakaladı. Bu serinin hücum ayağını ise Guduric oluşturdu. Sırp oyuncu ortalarda olmadığı final serisinin en iyi maçını çıkardı ve onun üçlükleri, akıllı potaya gidişleri sayesinde sarı lacivertliler son çeyrekte farkı açıp Anadolu Efes’in direncini kırdılar, bitime 5 dakika kala bulduğu üçlükle farkı 14 sayıya çıkardı, fişi çekti.

MAÇIN TÜM İSTATİSTİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Fenerbahçe’de Marko Guduric 21 sayı, 6 ribaund ile maçın yıldızı olurken, Nicolo Melli 14 sayı, 5 ribaund, 2 asist ve Kostas Sloukas 11 sayı, 4 ribaund, 8 asist ile galibiyetin diğer mimarları oldular.

Anadolu Efes’de ise Shane Larkin 16 sayı, 3 asist, Vasilije Micic 12 sayı, 3 ribaund, 4 asist ve Krunoslav Simon 12 sayı, 4 ribaund, 2 asist ile takımlarını ayakta tutmaya çalışan isimler oldular.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.