Cedi Osman: “Seri 5 maça uzar, Final Four’a Efes gider.”

Cedi Osman, alt yapısından yetiştiği eski takımı Anadolu Efes‘in Barcelona Lassa’yı konuk edip 75-72 kaybettiği mücadeleyi yerinde takip ederken karşılaşmanın yayıncısı beIN SPORTS Türkiye‘nin de karşılaşma sonrası konuğu oldu.

2019 FIBA Dünya Kupası, Anadolu Efes‘in mağlubiyeti ve Final Four şansını değerlendiren Cedi, EuroLeague-NBA-NCAA üçgeni arasında da ilginç bir kıyas yaptı.

Cleveland Cavaliers‘la çok zorlu bir sezondan çıkan temsilcimiz buna rağmen Çin’deki Dünya Kupası’nı düşündükçe antrenman yapıp hazırlanmak istediğini, dinlenmeye tahammül etmekte zorlandığını itiraf etti:

“Herhalde hepimizin sabırsızlıkla beklediği bir turnuva 2019 Dünya Kupası. Ben gerçekten çok sabırsızım. Zaten geleli 10 gün oldu, şimdiden antrenman yapmayı, hazırlanmayı düşünüyorum, nerede basketbol oynayabilirim diye düşünüyorum. Evin içinde dolaşıyorum, çok sıkılıyorum. Ama bir yandan da çok zorlu bir sezon geçirdim. O nedenle dinlenmem de lazım. Milli takım zamanı geldiğinde kesinlikle hazır olacağım. Sonuçta bunu hep hayal ediyordum. Dünya Kupası… Çin… Herkes için büyük bir turnuva olacak. Amerika’ya rakip olacak olmamız beni daha da heyecanlandırıyor.”

Cedi, Efes‘in son topta kaybettiği Barcelona mücadelesi ve serinin sonraki iki maçı hakkında da şöyle konuştu:

“Bugün Sinan Erdem’de gerçekten inanılmaz bir atmosfer vardı. Bence Anadolu Efes iyi basketbol oynadı, özellikle üçüncü çeyrekte. Ama Barcelona buna rağmen üçüncü çeyreği önde bitirmeyi başardı, bu bence dönüm noktasıydı. Hücumda çok iyi açılar bulduk, bazılarını ürettik bazılarını üretemedik. Ama Barça hep bir cevap verdi. Maalesef son topta kaybettik. Ama ben Ergin Ağabey ve takımına güveniyorum. Ben biliyorum ki bu seri tekrar buraya gelecek ve beşinci maç sonunda Final Four’a giden Anadolu Efes olacak. Ama şimdi iki zorlu maç var önlerinde.”

“Sadece Anadolu Efes değil Barcelona da yorgun olacak. İki takımın da dinlenecek zamanı olacak. Ben, Efes’in çok iyi hazırlanacağına eminim. Normal sezondaki deplasman maçını kaybettiler ama iyi oynayıp ilk yarıyı önde geçmişlerdi. Ben bu nedenle Anadolu Efes’in daha iyi takım olduğunu düşünüyorum, ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını da biliyorum.”

İhsan Bayülken’in EuroLeague’de oynamayı mı yoksa NBA’i mi daha keyifli bulduğu sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

“EuroLeague’le NBA çok farklı basketbol kültürlerine sahip. Buradaki atmosfer ve taraftar oradakinden çok farklı. Avrupa’da oynamanın artılarını yaşıyorum. Bence Avrupa’dan NBA’e gitmek, kolejden EuroLeague’e gitmekten daha kolay. Gerçekten EuroLeague’den oynamanın artıları var, burada ne kadar sert bir oyun olduğunu tecrübe ederek gittim. O nedenle NBA’de oynamaya adapte olmakta hiç zorluk çekmedim. Buradan NBA’e gitmek daha kolay.”

Kaynak: Eurohoops

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.