Ertuğrul Erdoğan: “Saygıyı ve desteklenmeyi hak eden bir takımız.”

Galatasaray Doğa Sigorta‘nın derbide Beşiktaş Sompo Japan karşısında aldığı 93-87’lik galibiyetten sonra koç Ertuğrul Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Başantrenör Ertuğrul Erdoğan şu ifadeleri kullandı söyledi:

“Her şeyden önce şunu bir ortaya koymamız gerekiyor, ben ilk maçtan sonra da söylemiştim, derbi olması açısından önemli tabii ki fakat daha önemlisi ligin en geç kurulmuş iki takımı. En zor şartlarda kurulmuş iki takımı oynadı. Beşiktaş takımının oyuncularını, koçunu tebrik etmek lazım. Çok inatçı bir takım. 15 sayı öne geçiyorsunuz bir anda fark 3’e kadar geliyor. Elbette yaptığımız basit hatalardan diyebiliriz ama bu biraz Beşiktaş’ın oynadığı basketbolun da bizi bu noktaya getirmesiyle alakalı. Haklarını teslim etmek lazım, onları tebrik ediyorum. Bizim açımızdan çok değerli bir galibiyet. Deplasmandaki Beşiktaş maçını da kazanmıştık. İlk dörde oynayan 4-5 takımdan bir tanesi Beşiktaş. Bu anlamda çok önemli bir galibiyet oldu. Bir galibiyet serisi yakaladık, bunu devam ettirmek istiyoruz. Az önce içeride de bunu konuştuk zaten. Önümüzde Darüşşafaka maçı var. Darüşşafaka EuroLeague’de oldukça hırpalanan bir takım ama toparladılar. İyi ve derin bir kadroları var. O maçı da kazanarak yukarıya tutunmak istiyoruz. Günün sonunda şu ortaya çıkıyor ki, Galatasaray takımı taraftarıyla bütünleştiği zaman enerjisi yükseliyor. Enerjisi yükseldiği zaman oyun ritmi değişiyor ve bu galibiyete direkt etki eden bir unsur haline geliyor. Ben her derbi maçından sonra aynı şeyi söylüyorum ama burası daha dolmalı. Bu takım gerçekten bütün defolarına ve eksiklerine rağmen saygıyı hak eden bir takım. İlk günden beri söylediğim bir şey var, bizim takımımız maç kazanır ya da kaybeder bunu bilemem ama sonuna kadar mücadele eden bir takım. Dolayısıyla saygıyı ve desteği hak eden bir takım. Bunun altını çizmek istiyorum.

Sene başından beri takım çok ilerledi. Çok eleştirilen oyunculardan Tai Webster, Emir, Ege, Ayberk… bunlar 22-23 yaşında çocuklar. Başka yerlerde bu yaşlardaki oyunculara genç oyuncu deniyor, biz genç oyuncu demiyoruz. Bizim oyuncularımız var. Bu oyuncular gelişiyorlar. Önemli olan bir iskelet kurmak ve bu iskeleti koruyabilmek. Bizim şu anda en büyük amacımız bu iskeleti koruyabilmek. Aaron Harrison 24 yaşında, Nigel Hayes 24 yaşında. Baktığınız zaman çok genç bir takım. Bu takımın bu tip hatalar yapması kadar doğal bir şey yok. Doğal pozisyonlarında oynamayan oyuncularımız da var. Hangi şartlarda bu takımı bir araya getirdiğimiz çok çabuk unutuluyor. Herkes bana ‘onu almak lazım, bunu almak lazım’ diye akıl veriyor. Şartlar bu, dolayısıyla bu çocuklar bu sebepten saygıyı hak ediyor. Bana soracak olursanız sene başından bu yana oynana basketbol çok değişti. Yapılan savunma anlayışı çok değişti, oynanan hücum anlayışı çok değişti. Hep ilerleyen her hafta üstüne koyan bir takım var. Bunu galibiyetle anlatmak mümkün değil, basketbolun içerisinde mağlup olmak da var. İşin kalitesini konuşursak 40 dakikanın 35 dakikasını çok kaliteli oynayan bir takımımız var. Ben bu yüzden oyunumuzun çok ilerlediğini düşünüyorum.”

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.