Güncel Haberler

David Blatt: “Obradovic Gelmiş Geçmiş En Büyük Efsanelerden”

Geçtiğimiz yıl Darüşşafaka‘yla EuroCup şampiyonluğunu kazanarak tarihi bir başarı elde eden David Blatt, yaz döneminde Olympiacos‘a imza atmıştı.

Tecrübeli başantrenör, Yunan ekibinin kaderini değiştirmeye çalışmadan önce kırmızı beyazlıların medya gününde basın mensuplarına açıklamalar yaptı. Blatt Avrupa basketboluna ve kendi kariyerine damga vurmuş isimleri yorumladı.

-Pini Gershon?

Hayal kurdurucu.

-Simon Mirzhaki?

-Tarihi…

-Sarunas Jasikevicius?

Çok çok fazla yaratıcı. Ayrıca özel. Oyuncu olarak da koç olarak da aynı derecede yüksek başarı elde etti.

-Nikola Vujcic?

Eşsiz bir uzundu. Bana göre NBA’in kaçırdığı birçok oyuncudan birisi. Bugünün oyununda NBA’de ilk beş başlayan bir pivot olabilirdi.

-Andrei Kirilenko?

Çok çok özel. Hem bir oyuncu hem de bir insan olarak çok eşsiz birisi. Çalıştığım en favori oyuncularımdan birisiydi. Çok özel bir adamdı.

-Nikos Zisis?

Bana göre koçluk yapması en keyifli oyunculardan birisi. Bunu daha önce de söyledim, bir sır değil ama yine söyleyeceğim. Ufak bir oğlum vardı ve onun büyüdüğünde Zisis gibi olmasını istediğimi söylüyordum. Şansıma oğlum büyüdü. Zisis gibi değil belki ama onun yolunu izlediği için çok mutluyum. Oyunu doğru şekilde oynuyor, çalışması kolay, doğru şeyleri yapıyor, koçluk yapılabilmesi kolay, iyiyi yapmaya çok istekli, takımını iyiye taşımaya çok istekli. Aynı zamanda bir kazanan kişiliğine sahip. Nikos’un sahip olduğu harika özellikler bunlar. Umarım oğlum da Nikos kadar uzun, harika ve başarılı bir kariyere sahip olur. Ama yine de bence ne iş yaparsa yapsın başarılı olacak çünkü o başarılı bir insan.

-Luka Doncic?

Bana göre NBA Draftının en büyük kaybı. Kesinlikle 1 numara seçilmeliydi. Ama bu tabii ki benim fikrim. NBA’de takımlar bazen pozisyon bazı takımlar da potansiyele göre draft yapıyor. Ancak NBA’e hazırlık açısından bakarsak bu draftta Luka Doncic kadar NBA’e hazır bir isim yoktu. Tartışması bile olmaz. Dediğim gibi takımların draft yapmak için kendi sebepleri var. Luka eşsiz bir yetenek ve bana göre harika bir NBA kariyeri olacak.

–Zeljko Obradovic?

Dürüstçe ve kalpten söylemek gerekirse basketbolun gelmiş geçmiş en büyük efsanelerinden birisi.

-Maurizio Gherardini?

Muhteşem bir basketbol insanı. Hem oyunu biliyor, hem birlikte hem de onun için çalışmak isteyeceğiniz birisi. Bu işteki en favori insanlarımdan birisi.

-Sizce Gherardini sayesinde Avrupa basketbolundaki GM’lik görevi kavramı NBA’deki gibi önemli bir anlam kazandı mı?

GM’lik pozisyonu her takımda farklı şeyler anlamına gelebilir. Çalıştığınız yerdeki yönetim şekline göre ne kadar ve nasıl kontrol sahip olduğunuza göre değişebilir. Maurizio da en büyük isimlerden birisi. Alanında ne kadar profesyonel ve yetenekliyse onunla çalışması da o kadar keyifli. Ancak ben Darüşşafaka‘dayken Mithat Demirel’le de benzer bir deneyimi yaşamıştım. Maurizio’dan çok çok daha genç ve bu işte yeni ama birlikte çalışması harika birisiydi. Hem çok yetenekli hem de profesyonel. Çok destekleyici bir sistemi var. Dayanabileceğiniz bir omuz ve bu zorlu işte sahip olmak isteyeceğiniz türde bir arkadaş. Maurizio ve Mithat gibi isimler benim tüm saygımı kazanmış isimler.

-David Blu?

İnsanlar bana Maccabi‘de çalıştığım en iyi oyuncuları soruyorlar. David Blu benim Maccabi‘de çalıştığım en iyi beş oyuncudan birisi. Bizim oynadığımız oyuna çok etki eden ve bu oyun için çok önemli olan birisi. Onun yetenekleri sayesinde elde ettiğimiz başarıları elde ettik. Çok rekabetçi birisi. Herkesle rekabet edebilir. Ben de onun bu özelliğini her zaman takdir ettim.

-Scottie Wilbekin?

En favori oyuncularımdan birisi daha. Kendisini geliştirmek ve olabileceği en iyi oyuncu olabilmek için çok sıkı çalıştı. Henüz çok genç ve daha da gelişebilir. Onunla birlikte çalıştığım iki yılda bir roket gibi şut atıyordu. Onun eski kulübüm Maccabi’de olduğu için mutluyum. Şu anda çok yüksek seviyede ve umarım başarılı olur çünkü o harika bir çocuk.

Kaynak: Eurohoops

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.

Hakkında Fersu Yahyabeyoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. 7 yaşında Çukurova alt yapısında tanıştığım basketbol, ilerleyen yaşlarda bende bir tutku haline geldi. Yerel liglerde 11 yıl boyunca lisanslı basketbol oynadıktan sonra üniversite yıllarımda da amatör olarak oyuncu gözlemciliği yapmaya başladım. Sonrasında Türkiye'nin önde gelen basketbol portallarında köşe yazarlığı yaparak yola devam ettim ve çeşitli yerli artı ulusal tv/radyo kanallarında yorumculuk yapmaya devam ediyorum.

Mutlaka bakın

İDDİA: Baskonia’dan Sonra Barça da Lakovic ile İlgileniyor

Turkish Airlines Euroleague‘de yer alan İspanyol ekiplerinden ikisi koç arayışı içerisinde. İspanya’da çeşitli kaynakların doğruladığı …