Güncel Haberler

RESMİ: Zalgiris, Sezonu Kapatan Evans’ın Yerini Efes’den Ayrılan Taylor ile Doldurdu (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Zalgiris Kaunas, temsilcimiz Fenerbahçe Beko ile oynanan maçın hemen başında aşilinden sakatlanarak sezonu kapatan Evans’ın yerini vakit kaybetmeden doldurdular.

Larkin’in sakatlık dönemi için Anadolu Efes ile anlaşan, geçtiğimiz günlerde kontratı soaneren ve serbest kalan Isaiah Taylor ile sezon sonuna kadar geçerli bir kontrat imzaladıklarını duyurdular.

28 yaşında olan 1.91 metre boyundaki oyun kurucu Efes’de beklentileri karşılayamamış ve görev aldığı 11 maçta 2.6 sayı, 1.6 verimlilik puanı ile katkı verebilmişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Texas çıkışlı olan ve Avrupa basketbolunun en iyi yerel ligi olan Liga Endesa’da kendisini kanıtlamış bir isim olan Taylor’ı gelin biraz daha yakından tanıyalım.

Önce artılarına göz atalım… Güçlü fiziği ve atletik özellikleri öne çıkan bir guard. Birebirleri etkili, patlayıcılığı ve agresif tarzıyla etkili bir delici. Top tekniği yüksek, top elindeyken rahat ve bir o kadar da tehlikeli, özellikle çabuk ve keskin yön değiştirmeleri ile rakiplerini ekarte etmesiyle biliniyor. Hücumdaki bir diğer silahı da ceza üçlükleri. Tabi sadece atarak değil, verdiği paslarla da faydalı olan bir isim. Özellikle penetre pas oyunlarıyla hem köşe şutörlerini hem de uzunları beslemeyi biliyor. Açık alanda veriminin arttığını yüksek tempoda da takımını iyi organize ettiğini belirtmek gerekli. Oyunun diğer tarafına baktığımızda topa iyi baskı yapan bir isim. Hücumda olduğu gibi savunmada da birebirlerde verimli bir isim, rakibin penetre koridorlarını kapatıyor. Atletik özellikleri ve çabuk ayakları ile yanal hareketliliği de iyi seviyede. Fiziksel temastan kaçmayan, perdelere de kolay takılmayan, agresif bir savunmacı.

Gelelim eksilerine… Topun değerini iyi bilen ve kolay hata yapmayan bir guard olsa da karar verme mekanizmasını iyileştirmeli, şut-pas tercihlerinde sorunlar yaşayabiliyor. Yay gerisinden tehditi yüksek bir guard ama dribbling üstünden üçlükleri arttırdığı anlarda verimi düşebiliyor. Savunma tarafında geliştirmesi gereken konuların başında topsuz adam takibindeki düşük reaksiyon seviyesi var. Takım savunmasında boşluklara neden olabiliyor, ayrıca düzeni bozup yaptığı ekstra ikili sıkıştırmalar da sıkıntı yarabiliyor.

Efes’de sisteme ve takıma adaptasyonu beklenenden uzun sürdüğü için özellikle hücum tarafında verimli bir dönem geçiremedi, artılarını sergileyemedi. Diğer taraftan işin savunma tarafında çoğu maçta beklentilerin üstüne çıktı, enerjisi, çabukluğu ve topa baskısı ile kenardan gelerek iyi katkı verdi. Ama tabiki ondan hücumda çok şey beklendiği için bu katkılar gölgede kaldı. Zalgiris’de beklentiler aynı olacak. Evans’ın son dönemde takımın en skorer ismi olduğunu biliyoruz, dolayısıyla Taylor’ın Efes’deki günlerini hızlıca geride bırakıp Murcia günlerini tekrar hatırlaması gerekecek. Murcia’dan sonra birden bire Efes seviyesine çıkması belli ki onun için erken oldu ama Zalgiris tam da ona göre bir takım. Burada adaptasyonu hızlıca tamamlayıp koç Maksyvtis’e kendini kanıtlarsa Evans’ın kredisini kapabilir ve farklı bir seviyeye çıkabilir.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.

Hakkında Fersu Yahyabeyoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. 7 yaşında Çukurova alt yapısında tanıştığım basketbol, ilerleyen yaşlarda bende bir tutku haline geldi. Yerel liglerde 11 yıl boyunca lisanslı basketbol oynadıktan sonra üniversite yıllarımda da amatör olarak oyuncu gözlemciliği yapmaya başladım. Sonrasında Türkiye'nin önde gelen basketbol portallarında köşe yazarlığı yaparak yola devam ettim ve çeşitli yerli artı ulusal tv/radyo kanallarında yorumculuk yapmaya devam ediyorum.

Mutlaka bakın

Zalgiris’e Evinde Yan Bakılmıyor!

Turkish Airlines Euroleague 25. hafta mücadelesinde Zalgiris Kaunas konuk ettiği Panathinaikos‘u 80-68 gibi farklı bir …