İDDİA: Baskonia, Heurtel ile İlgileniyor (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Cazoo Baskonia kadrosuna bir oyun kurucu eklemek istiyor.

Basket Inside’ın haberine göre İspanya Liga Endesa ekibi, Thomas Heurtel ile ilgileniyor. Fransız guard Real Madrid ile yollarını ayırdıktan sonra Zenit ile prensip anlaşmasına varmıştı ancak geçtiğimiz günlerde Fransa Basketbol Federasyonu’nun herhangi bir Rus ya da Belarus ekibinde forma giyuen oyuncuların milli forma ile EuroBasket’de yer alamayacağını açıklamasının ardından Heurtel bu transferden vazgeçmişti.

1.89 metre boyunda olan 33 yaşındaki Fransız guard, Euroleague’de 27 maçta ortalama 19.9 dakika süre alırken 9.0 sayı, %40.0 3sayı, 2.4 ribaund, 4.6 asist ve Liga Endesa’da ise 26 maçta ortalama 18.2 dakika sahada kalırken 8.3 sayı, %46.3 3sayı, 2.4 ribaund, 4.2 asist ile katkı verebilmişti. Zenit ile anlaşması bekleniyordu ama henüz bir gelişme olmadı.

OYUNCU ANALİZİ:

Anadolu Efes döneminde de hatırlayacağınız üzere yaptığı gereksiz top kayıpları, başına buyruk tarzı ve savunmadaki yumuşaklığı ile taraftarlara saç baş yolduran bir isimdi. Barça kariyerinde de farklı şeyler yapmadı aslında. Geçen 2 sezon da takım o kadar kötüydü ki onun daha da kötü olan, verimsiz performansı göze batmamıştı belki ama koç Saras’ın gelmesiyle küllerinden doğan Barça’da kısa sürelerde sahada kaldığı anlarda bile sırıttı tam anlamıyla Heurtel. Real kariyerinde de bizlere farklı bir Heurtel izletemedi açıkçası. Topu elinde fazla tutması, dribbling sayısını bir türlü azaltmaması ve savunmada zayıf kalması ile rotasyondaki yerini giderek kaybetti ve disiplinsiz davranışlarına Real’de de devam edince koç Laso buna daha fazla dayanamayarak ona belki de sakatlıklar nedeniyle en çok ihtiyaç duyduğu sezonun son bölümünde onu kadro dışı bıraktı.

Huertel için bir çok olumsuz şey sayabiliriz, en başta da savunması. Real gibi hücum odaklı, tempoyu seven ve savunma zaafı olan oyunculara katlanabilen bir takımda faydalı olabileceğini düşünüyordum ki bir önceki sezonun son bölümünde Asvel forması ile de gayet iyi ve verimli bir performans sergilemişti. Geçiş oyunlarındaki hem pasör hem de bitirici özelliği, özellikle dribbling üstünden hem orta mesafe hem de dışarıdan bulduğu şutlar, tepe ikili oyunları sonrası uzunları beslemesi ile hücum tarafında gideceği takıma değer katacaktır. Ama savunmada onun zaaflarını kapatabilecek bir yapısı olması gerekiyor yeni takımının ki hücumda da iki ucu keskin bir bıçak olduğunu unutmamak, dakikalarını iyi dengelemek gerekli.

Baskonia’nın oyun kurucu rotasyonunda bir derinlik yok. Yeni transfer Howard’ın yanında sadece genç Kurucs var ellerinde ki Endesa ve Euroleague’in yoğun takviminde elbette sezonu bu ikili ile tamamlayamazlar. Dolayısıyla Heurtel gibi tecrübeli ve organizasyon becerisi kuvvetli bir oyun kurucuya ihtiyaçları var. Koç Penarroya, onun sürelerini dengeleyip savunmadaki açıklarını takım olarak kapatabilecek çözümleri üretebilecek bir basketbol adamı.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.