RESMİ: Olympiakos, Bahçeşehir’den Ayrılan Black ile Anlaştı (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Olympiakos, uzun rotasyonunu tanıdık bir isim ile tamamladı.

Yunanistan Ligi şampiyonu, geçen sezon ükemizde Bahçeşehir Koleji forması ile izlediğimiz ve sonrasında serbest kalan Tarik Black ile 1 yıllık kontrat imzalandığını açıkladı.

2.06 metre boyunda olan 30 yaşındaki Amerikalı uzun, geçen sezon BSL’de 7 maçta ortalama 14.6 dakika süre alırken 5.9 sayıi, 2.4 ribaund ve Europe Cup’da ise 5 maçta ortalama 17.2 dakika sahada kalırken 7.6 sayı, 4.0 ribaund, 1.0 asist ile katkı verebilmişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Atletizmi, enerjisi, patlayıcılığı, güçlü fiziği ve çabuk ayakları ile Euroleague sahnesindeki modern uzunlardan biri olan Black, sağlıklı kalabildiği sürece hem savunmada hem de hücumda sezon ortasında geldiği Zenit’e değer kattı. Yarı saha basketbolunda katkısı sınırlı olsa da tempo arttıkça verimliliği üst seviyeye çıkan bir uzun. Bir önceki sezonun önemli bir kısmını sakat olarak geçirmişti ama Zenit’e hızlıca adapte olarak atletizm ve patlayıclığından bir şey kaybetmediğini göstermiş oldu. Güçlü fiziği ile boyalı alanda itilmesi zor oyunculardan biri olan Black, gerek ikili oyunlardaki hava hareketları gerekse zayıf taraftan yaptığı topsuz katlarla skor üretebilen, ayrıca hücum ribaundlarındaki agresif oyunu ile takımına ikinci şans sayoları da kazandıran bir uzun. Yüksek motora sahip, açık alanda takımıyla beraber koşabilen, hızlı hücumları bitirebilen bir pivot. İşin savunma tarafında çabuk ayakları ile ikili oyunlarda tepeye kadar çıkabildiği gibi alçak postta da temastan kaçmayan, sert bir uzun. Ayrıca zayıf taraftan ciddi bir blok tehditi var, çember koruma konusunda da atletizmi ve patlayıcılığı ile ön planda.

Her ne kadar önce Zenit’de sonra da Bahçeşehir’de sakatlığını tamamen atlattığına dair iyi bir görüntü verse de sağlık ve istikrar konusunda soru işaretleri barından bir isim. Bu nedenle de dakikalarının kontrol altında tutulması gerekiyor. Ayrıca işin savunma tarafında agresiflik dozunu zaman zaman kaçırabiliyor ve erken faul problemine girebiliyor. Hücumda ise şut tehditinin olmaması, top tekniğinin zayıf olması ve pasör özelliklerinin olmaması önemli eksiler. Bu nedenle de potadan uzaklaştıkça etkisi azalıyor, ona sizin pozisyon yaratıp beslemeniz gerekiyor.

Olympiakos rotasyonunda 5 numarada görev alabilecek 2 isim vardı mevcut kadroda, Fall ve Bolomboy. Hatta Bolomboy için bile tam 5 diyemeyiz, 4.5 numara. Dolayısıyla Fall’un sürelerini dengelemek adına bir uzun arıyordu koç Bartzokas. Elbette Black eski gücünde değil ve Bahçeşehir’de de sınırlı katkı vermişti. Ona yeniden Euroleague şansı gelmesinin nedeni, tecrübesi, güçlü fiziği ve boyalı alandaki etkinliği. Sınırlı sürelerde kenardan gelerek Olympiakos’a hem çember koruma hem de mobilite anlamında katkı verecektir. Ama kariyeri boyunca yaşadığı ciddi sakatlıkları son ve sezonlardaki düşüşünü de masaya koyunca yüksek risk barındıran bir transfer.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.