İDDİA: Panathinaikos’un Hedefinde Lauvergne Var (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘de yeniden yapılanma sürecine giren ekiplerden biri olan Panathinaikos, tanıdık bir uzunu kadrosuna katmak istiyor.

SDNA’da yer alan habere göre sezonu Zalgiris Kaunas‘da tamamlayan ve kontratı sona eren Joffery Lauvergne ile ilgileniyorlar. Litvanya ekibi ile 2023 yazına kadar kontratı devam ediyor ama bu opsiyonlu bir anlaşma ve kulübün bu opsiyonu kullanmak istemediği gelen haberler arasında. Bildiğiniz üzere Fransız yıldız daha önce ülkemizde Fenerbahçe Beko forması da giymişti.

2.11 metre boyunda olan 31 yaşında olan Fransız uzun, Euroleague sahnesinde 23 maçta görev alabilmiş ve ortalama 15.6 dakika sahada kalırken 9.7 sayı, 4.2 ribaund ile katkı verebilmişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Fransız uzun sakatlıkların ve Obradovic ile arasındaki problemlerin de etkisiyle Fenerbahçe’de kötü bir sezon geçirmişti. Ardından Zalgiris’de de 2 sezon boyunca beklentilerin altında kaldı ve kariyerinde net bir düşüş yaşadığını söylemek lazım.

Güçlü fiziği, pota altındaki etkin biticiliği ve tecrübesi ile onun için klasik bir uzun diyebiliriz. Çabuk ayakları ve hızlı dönüşleri ile rakipleri ekarte etmesiyle alçak posttaki birebirlerde birçok silaha sahip olan bir uzun. İkili oyunlarda potaya dikine çabuk hareketlenmesi, artan tecrübesi ve pozisyon bilgisiyle doğru noktalara yönelmesi topsuz pozisyonlarda da verimli olmasını sağlıyor. Fiziksel temastan kaçmayan, sert ve kalın bir uzun. Boyalı alanda iyi yer tutuyor, her iki pota altında da ribaundlarda öne çıkıyor. Hücum ribaundlarından bulduğu ikinci şans sayıları da önemli silahlarından biri.

Son yıllarda sağlıklı kalmakta zorlanan, ciddi sakatlıklar geçiren bir uzun. Geçtiğimiz sezon da 15 maç kaçırmıştı Euroleague sahnesinde. Ayrıca hücumda çabuk ayaklarını iyi kullansa da savunmada aynı şeyi söylemek zor, yanaş hareketlilik anlamında ağır kalabiliyor. Bu nedenle de perimetrede yani ikili oyunlardaki adam değişmelerde kısalara karşı sorun yaşayabiliyor. Ayrcıca orta mesafe ve dış şut tehditi sınırlı olan bir uzun, potadan uzaklaştıkça etkisi azalıyor.

Pana’nın şuanda elindeki tek 5 numara Papagiannis. Dolayısıyla buraya 2 takviye birden yapmaları gerekiyor. Lauvergne’nin sezonu sağlıklı tamamlamakta zorlandığını düşündüğümüzde sadece onu alarak 5 numara transferini kapatmaları pek mümkün değil. Böyle bir düşünceleri varsa çok zorlanırlar…

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.