İDDİA: Monaco, Motijeunas ile Kontrat Yeniliyor (Analiz)

Turkish Airlines Euroleague‘in iddialı ekiplerinden biri olan AS Monaco, iç transferde de önemli hamleler yapmaya devam ediyor.

BasketNews’da yer alan habere göre Fransa Betlic ELITE Pro A finalisti, tecrübeli uzun Donatas Motiejunas ile de yeniden anlaştılar. Bologna ve Zalgiris de kontratı sona eren oyuncuyla ilgileniyorlardı.

OYUNCU ANALİZİ:

Motiejunas’ın hücumda çok şey vaadeden bir isim olduğunu zaten biliyoruz ama kariyeri boyunca yaşadığı devamlılık ve konsantrasyon sorunlarını halen atlamadığını da Monaco serüveninde görmüş olduk. Gelin birlikte Litvanyalı uzunun önce artılarına bir göz atalım… Solak uzunun özel bir hücum paketine sahip olduğunu kabul etmek lazım. Genelde potaya yüzü dönük kalmayı ve dış şutları kullanmayı sevse de özellikle Çin’de biraz daha kilo aldığını, kalınlaştığını ve artık pota altında da fiziksel artılarını kullanmayı öğrendiğini bunu da Euroleague sahnesinde uygulayabildiğini gördük, her iki elini de etkili kullanıyor bitirşlerde. İkili oyunlarda perde sonrası hem dışa açılarak hem de potaya devrilerek üretebiliyor. Diğer taraftan bir uzuna göre top tekniği oldukça iyi seviyede ve çabuk bir ilk adımı var, perimetreden potaya atak edebilmesini sağlayan önemli artılar bunlar. Çin Ligi’nde biraz paslanmış olsa da halen mobil bir uzun, geçiş oyunlarında ve hızlı hücumlarda takımını yalnız bırakmadığını da Monaco’nun James liderliğindeki tempo basketbolunda bir çok kez izledik. Çin Ligi’nde olduğu gibi Euroleague seviyesinde de fiziği ve hücum çeşitliliği sayesinde ciddi ters eşleşmeler çıkararak, rakip koçların canını sıktı geçtiğimiz sezon ki pasör özelliklerinin de olması, alçak posttan pas dağıtımı yapabilmesi de önemli bir artıydı.

Gelelim eksilerine… Öncelikle ribaundlarda yeteri kadar agresif ve aktif değil. Çin Ligi’nde onu fiziksel anlamda fazla zorlayacak atletik oyuncu olmadığı için bu alandaki zaafları pek ortaya çıkmadı ama Euroleague seviyesinde sert ve temaslı ortamda bu zaafı daha fazla ön plana çıktı. Ribaundlar gibi savunmada da pek güvenilir bir isim olmadığını söylemek gerekli. Yanal hareketliliği çok iyi olmadığı gibi oyunun bu alanında konsantrasyonu da düşük. Çin kariyeri öncesi de savunmayı geçiştiren bir isimdi, şimdi oradaki düşük mücadele seviyesiyle beraber oyunun bu tarafında iyice gerilediğini gördük, Euroleague seviyesinde en zorlandığı konu buydu diyebiliriz. Hücumda ise temel eksilerinden biri şutuna fazla güvenmesi. Dediğim gibi Çin’de onu alçak postta fazla zorlayan oyuncu olmayınca bu eksisini törpilemişti ama şimdi Euroleague’de fiziksel savaştan kaçıp tekrar 3 sayı çizgisi gerisinden daha fazla top kullanmaya başladı ki bu da zaman zaman verimliliğinin düşmesine neden oldu zaten. Son olarak kariyeri boyunca serbest atış çizgisinde sorun yaşayan bir isimdi ve bunu Monaco formasıyla da devam ettirdi, sezonu sadece %44.7 isabet oranıyla tamamladı…

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.