İDDİA: Konyaspor, Perez ile Anlaştı (Analiz)

ING Basketbol Süper Ligi‘nin yeni ekiplerinden Beysu Konyaspor, tanıdık bir oyun kurucu ile anlaştı.

Basketfaul’de yer alan habere göre sezonu Türk Telekom‘da tamamlayan Alex Perez ile yeni sezon için anlaşma sağladılar.

1.91 metre boyunda olan 29 yaşındaki tecrübeli oyun kurucu geçtiğimiz sezon BSL’de 25 maçta ortalama 27.5 dakika süre alırken 8.6 sayı, %32.9 3sayı, 3.0 ribaund, 6.4 asist ve EuroCup sahnesinde ise 15 maçta ortalama 26.2 dakika süre alırken 9.8 sayı, %37.0 3sayı, 2.3 ribaund, 6.3 asist ile katkı verebilmişti.

OYUNCU ANALİZİ:

Perez yüksek potansiyelini ve yeteneklerini kariyeri boyunca iyi kullanamamış bir isim. Bundan bir kaç sezon önce ona Zalgiris ve Fenerbahçe gibi önemli Euroleague takımları fırsat vermiş ama savruk oyun tarzı ve savunmadaki isteksizliği ile kariyerinde hızlı bir düşüş yaşamıştı. Sık sık sakatlanmasıyla sezon içinde ritm kayıpları da yaşayan Meksikalı guard, geçen sezon Telekom forması ile beklentileri karşılayamadı. Birkaç iyi maç dışında vasatın üstüne çıkamadı.

Potansiyeline ulaşabildğinde sürati, etkili dış şutları ve ikili oyunlarda hem organizatör hem de bitirici olarak katkı verebilmesiyle ne kadar faydalı olduğunu biliyoruz. Ancak üst seviye takımlarda ve liglerde yumuşak kaldığını, yetersiz olduğunu defalarca kez ispatladı. Evet ikili oyunlardaki saha görüşü, pas becerisi ve elit fundementalı ile halen hücumda çok değerli bir parça. Kendi skorunu üretmek konusunda zaman zaman sorun yaşayıp, hücumda pasif kalsa da yanında kullanılacak isimleri en verimli hale getirebiliyor. Diğer taraftan onu savunmada saklamanız gerekiyor, yanındaki guardın ekstra çalışması gerekiyor oyunun bu alanında.

Konyaspor, ligin yeni takımlarından biri ve bütçeleri de elbette sınırlı. Öncelikli hedef ligde kalmak olduğu için ligimizi tanıyan ve tecrübeli bir isme takımın direksiyonunu emanet etmek istemeleri de doğal. Ama Perez son iki sezondur gerçekten vasatın üstüne çıkamadı. Bu kadar verimsiz oynayan bir oyun kurucuya tekrar böyle bir sorumluluk vermek gerçekten riskli olacak. Umarım sezon boyunca hem fiziksel hem de mental olarak sağlıklı kalabilir ve Konyaspor camiasını hayal kırıklığına uğratmaz.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.