RESMİ: Gaziantep, Metin Transferini Açıkladı (Analiz)

ING Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Gaziantep, yerli uzun rotasyonuna önemli bir takviye yaptı.

Geride bıraktığımız sezon Frutti Extra Bursaspor ile önemli başarılara imza atan Metin Türen ile 1 yıllık kontrat imzaladıklarını duyurdular.

2.07 metre boyunda olan 28 yaşındaki Metin, geçen sezon BSL’de 28 maçta ortalama 20.3 dakika süre alırken 4.8 sayı, %28.6 3sayı, 3.6 ribaund, 1.1 asist ve EuroCup sahnesinde ise 20 maçta ortalama 17.8 dakika sahada kalırken 4.3 sayı, %26.2 3sayı, 2.7 ribaund ile katkı verebilmişti.

EDİTÖR YORUMU:

Metin uzun süredir farklı takımlarda A takım seviyesinde boy gösteren, ligimizin en tecrübeli 4 numaralarından biri ama halen 28 yaşında. Kariyerine baktığımızda ve onun sahadaki olgun oyununu gördüğümüzde rahatlıkla 30 yaşın üstünde olduğunu söyleyebiliriz. Hücumda en önemli silahı dış şutları ve topu yere vurabilmesi. Bunun yanında her iki pota altında da ribaundlar konusunda savaşçı ve enerjik bir isim, savunmada da alçak postta fiziksel dezavantajlar yaşıyor olsa da kolay pes etmeyen, teması alabilen, agresif bir isim.

Gaziantep, Orhan ile yolları ayırdı ve 4 numara için yerli rotasyonuna bir takviye yapmak istiyordu. Açıkçası bütçeleri ve hedefleri doğrultusunda en doğru isimlerden biriydi Metin. Geçtiğimiz sezon onun için pek iyi geçmedi. Evet faydalı olduğu maçlar izledik ama genelde bu faydaları istatistik kağıdına yansıtamadı. Özellikle 3 sayı yüzdesi çok düşüktü ve Hayes’in erken faul problemine girdiği maçlarda 5 numarada da süre almak zorunda kalması onun verimliliğini düşürdü, burada sert ve fizikli uzunlara karşı zorlandı. Koç Açık’ın ondan beklediği temel şey dış şutlarını daha yüzdeli kullanarak yarı sahada alan açması, savunmacıları dışarı çekmesi ve elbette ribaundlardaki savaşçı kimliğini ortaya koyması olacak.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.