Koç Saras, Yakından Tanıdığı Genç Yıldızı Barça’ya Getirmek İstiyor

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden FC Barcelona, Arjantinli guard Bolmaro’nun bu yaz Minnesota’ya gidecek olmasının kesinleşmesinin ardından guard rotasyonu için arayışlara başladı.

15min.lt kaynaklı habere göre de koç Saras’ın Zalgiris Kaunas günlerinden yakından tanıdığı genç guard Rokas Jokubaitis ile anlaşmak üzereler. İspanyol ekibi transfer gerçekleşirse hali hazırda kontratı devam ettiği Litvanya temsilcisine 350 bin Euro bonservis bedeli ödemek durumunda kalacak.

20 yaşındaki Litvanyalı guard, bu sezon koç Schiller’in yönetiminde ciddi süreler aldı, 31 maçta ortalama 20 dakika sahada kalırken 7.0 sayı, 2.5 asist istatistikleriyle katkı verdi.

EDİTÖR YORUMU:

Genç guard bu sezon aldığı önemli sürelerle gelişimini hızlandırdı. Hem kendi şutunu yaratabilmesi hem de organizasyon becerileri sayesinde hücumda bir çok silahı var. Solak guard hem orta mesafen hem de dışarıdan şut tehditine sahip. Özellikle orta mesafe hücumlarındaki silahları çok daha fazla. Çabuk ve etkili yön değiştirmeleri, saha görüşü ve sağlam şut mekaniği ile dribbling üstü potaya giderek de hareketli orta mesafe atışlarla da skor katkısı verebiliyor takımına. Topu elinden çabuk ve dengeli çıkarabiliyor olması ona önemli bir avantaj sağlıyor. Diğer taraftan penetre pas özelliğini de çok iyi geliştirdi. Paslardaki parmak hassasiyeti, oyunu iyi okuması, vücut dengesi ve ayak hareketleri onun diğer artıları arasında yer alıyor. Bu özellikleri sayesinde de ileride takıma organizasyonel becerileri ve paslarıyla liderlik edebilecek bir isim. Zaten bu sezon ikili oyunları çok verimli organize edip penetre pas oyunlarında nasıl seviye atladığını gösterdi. İşin savunma tarafına baktığımızda çabuk elleri ve göz-el koordinasyonu ile topa baskı konusunda iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca topsuz savunmada da rakibi takip ve konsantrasyon anlamında başarılı. Rakibi okumayı bilmesi sayesinde pas aralarını kapatan, top çalma potansiyeli yüksek bir isim aynı zamanda. Oyun bilgisi, vücut koordinasyonu ve zamanlaması mükemmele yakın seviyede, enerjisi ve çalışlanlığına da diyecek söz yok.

Gelelim eksilerine. Öncelikle atletik özellikleri üst seviyede değil, sıçrama becerisi ve patlayıcılığı sıradan diyebileceğimizi noktada. Bunun yanında şutları da çok güven vermiyor, özellikle dış şutlar konusunda halen kendisini geliştirmesi gerekiyor, hem ceza atışları hem de dribbling üstü üçlüklerde. Potaya gidişler konusunda da solak olmasıyla beraber fazla tek yönlü, sağ tarafa yönelmeyi, en azından tehdit oluşturmayı silahları arasına koyması gerekiyor. Ayrıca şut seçimleri de geliştirmesi gereken noktalar, bu biraz tecrübeyle de geliştirilebilecek bir özellik tabiki. Savunmada sie atletik özelliklerinin az olması onu zorluyor. Sert bir perde sonrası bile enerjisi hemen düşebiliyor. Rakibini iyi okuyup nereye hareketleneceğini teorik olarak çözse de teori ile pratiği bir araya getiremiyebiliyor. Süratli, atlet ve fizikli guardlar karşısında kalamıyor, hatta zaman zaman Litvanya liginde bile takımının savunmadaki en zayıf halkası olduğuna şahit olmuştuk.

Jokubaitis, Saras ile kısa bir süre çalıştı ve daha fazla mesai harcaması gerekiyor. Fiziksel özelliklerini geliştirip iyi bir iki yönlü guard olabilir. Ayrıca şutuna çalışması ve Euroleague tarihinin en iyi organizatörlerinden biri olan maestro Calathes ile birlikte çalışmanın meyvelerini toplaması gerekiyor. Bu artılarla beraber gelişimini hızla sürdürse Euroleague seviyesinde orta halli bir takımın ana oyun kurucusu olabilir. Ama Barça gibi sürekli şampiyonluk hedefi olan bir takımda yedek guarddan hatta durumua göre 3. guarddan öteye geçmesi çok zor önümüzdeki bir kaç sezon içinde.

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.