Zalgiris, Ludwigsburg’un Yıldızını İstiyor!

Turkish Airlines Euroleague ekiplerinden Zalgiris Kaunas, elini çabuk tutarak önümüzdeki sezon için şimdiden hamlelere başlamak istiyor.

Litvanya temsilcisinin yakından ilgilendiği isimlerden biri de 15min.lt’nin haberine göre Ludwigsburg ile harika bir sezon geçiren yıldız guard Jaleen Smith.

26 yaşında olan 1.93 metre boyundaki yetenekli gaurd, bu sezon 16.5 sayı, 5.6 ribaund, 5.5 asist istatistikleriyle mücadele ediyor ve takımı 28-2 ile açık ara BBL’de liderlik koltuğunda oturuyor.

2 yıldır Alman ekibinin formasını giyen Smith, eğer Litvanya ekibine transfer olursa kariyerinde ilk kez Euroleague sahnesinde boy gösterecek. Bu arada ufak bir not, Smith Ludwigsburg’dan önce Alman ikinci ligi ekiplerinden Heidelberg forması giyiyordu.

EDİTÖR YORUMU:

Smith, Ludwigsburg’un son yıllarda sürekli yaptığı gibi Avrupa piyasasına sunduğu değerli yeteneklerden biri. Onu en değerli kılan özelliği çembere yaptığı ataklar, güçlü penetreler. Evet çok patlayıcı bir oyuncu değil ama her iki yöne de aynı agresiflikle penetre edebilmesi ve bitirişlerde iki elini de kullanabilmesi onu çok yönlü bir bitirici yapıyor. Hem forvette top aldığı pozisyonlarda potaya gidebilen, hem de ikili oyunları tepeden organize edip sonrasında topla potaya hareketlenebilen bir isim. Diğer taraftan iyi bir şutör olduğunu söyleyebiliriz, genelde yakala at pozisyonlarında daha başarılı Ancak çok istikrarlı bir şutör olmadığını belirtmek gerekli, topu aşağıdan çıkarması ve şut mekaniğinin yavaş olması da eksiler arasında. Dribbling üzeri kullandığı orta mesafeli şutlarda ise kendisine geriye çekilerek alan yaratmayı bilen bir şutör. Bunu yay gerisinden kullandığı dribbling atışlarda da silah olarak kullanıyor ama işte bunu istikrarlı hale getirmesi gerekiyor. Hücumdaki geniş portföyünde yer alan silahlardan biri de alçak post etkinliği. Kendisinden küçük ve zayıf guardları sırtına alarak potaya gidebilen bir oyuncu ki bu özelliğini daha fazla kullanması gerekyor.

Hücumda bitiricilik asıl özelliği olsa da iyi bir organizatör ve pasör olduğunu da unutmamak gerekli. İkili oyunlarda penetre sonrası gerek devrilen ya da dışarı açılan uzunları gerekse forvetlerdeki şutörleri besleyen, saha görüşü yüksek ve pasları genelde asiste dönüşen bir isim, takımda ikinci oyun kurucu görevini başarıyla yerine getirebiliyor.

Gelelim savunmaya. Öncelikle top çalma konusunda gayretli ve çalışkan bir isim, savunmada geri adım atmaması, fiziksel temastan kaçmaması da önemli artıları arasında yer alıyor. Ayrıca topa baskı konusunda güvenilir bir isim, hatta rakip oyun kurucuların toplarını elden alabilen bir isim. Takım savunmasına faydalarından biri de rakip hücumları çok iyi okuyabilmesi. Onun için BBL’nin en iyi perimetre savunmacılarından biri diyebiliriz rahatlıkla, rakipler için hayatı zorlaştıran, sert bir savunmacı ve yatay hareketliliği oldukça iyi. İkili oyun savunmasında da bu özellikleri ile iyi işler çıkarıyor, zaman zaman rakiplere orta mesafe şansları tanıyor olsa da onların potaya kadar gitmesine izin vermiyor. Güçlü fiziği sayesinde tıpkı hücumda olduğu gibi savunmada da alçak postta mesai harcayabilen bir guard, rakiplerin kolay kolay itemediği oyunculardan ama zaman zaman kendisinden uzun oyuncuların sırtı dönük oyunlarında şutlarını bozamayabiliyor. Her ne kadar dikey patlayıcılığı yüksek bir oyuncu olmasa da savaşçı kimliği, zamanlaması, pozisyon bilgisi ve kapladığı alan sayesinde pozisyonuna göre ribaundlara çok iyi katkı verebilen bir isim.

Özetlemek gerekirse, Smith şuan için Euroleague seviyesinde yıldız diye adlandırabileceğimiz bir isim değil. Evet hücumda herşeyi yapabilen çok yönlü bir silah ama yukarıda belirttiğim gibi özellikle şutlar konusunda defoları da mevcut. Diğer taraftan konu savunma, fiziksel oyun, ribaundlar, delicilik, IQ, takım oyunu gibi konulara gelince bence Euroleague’de çok faydalı olabilecek bir görev adamı, alternatif skorer artı yardımcı oyun kurucu. Bu rollerin herhangi birinde ama ilk beş ama benchten gelerek çok faydalı olacağını düşünüyorum.

Zalgiris’de de koç Schiller’in Walkup, Hayes, Lauvergne, Rubit gibi isimlere mental ve teknik anlamda nasıl değer kattığını düşünürsek onun Euroleague sahnesine uyumu ve başarısı için çok doğru bir adres olacağını söyleyebilrim. İki taraf için de kazan-kazan transferi olacağını söylemek yanlış olmaz.

Bu arada yeni sezonda guard rotasyonunda en az 1-2 değişiklik yapması beklenen Efes ve Fenerbahçe’nin de mevcut ekonomik koşullarda düşünmesi gereken, kaçırmaması gereken bir isim olduğunu unutmamak gerekli…

Paylaşmak heyecan verir;

Yakında yorum bölümümüz aktif olacaktır.